Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Leśnicy pokazują zaskakującą budowlę. Trudno uwierzyć, że nie skonstruowali tego ludzie
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 08.09.2023 13:25

Leśnicy pokazują zaskakującą budowlę. Trudno uwierzyć, że nie skonstruowali tego ludzie

Tama
Tama, źródło: facebook.com/nadlesnictwo.choczewo

Bobry są zwierzętami, o których istnieniu każdy doskonale wie, ale jednocześnie niewiele osób miało okazję zobaczyć te zwierzęta w środowisku naturalnym. To bardzo skryte i sprytne gryzonie. Ponadto, większość czasu spędzają pod wodą. Znacznie łatwiej jest natknąć się budowle wznoszone przez te zwierzęta, które czasem doprowadzają do dużych zmian w krajobrazie. Wyjątkowo dużą tamę zbudowaną przez bobry można podziwiać na terenie Nadleśnictwa Choczewo. Ciężko uwierzyć, że tak małym zwierzętom udało się stworzyć tak imponującą konstrukcję. 

Bobry potrafią zrobić niemałe zamieszanie

Bobry, pomimo tego, że niechętnie pokazują się ludziom, raz na jakiś czas potrafią narobić dużego zamieszania. W ostatnim czasie głośno było o osobniku, który postanowił zamieszkać w Tatrzańskim Parku Narodowym. Działalność zwierzaka na terenie tłumnie odwiedzanym przez turystów doprowadziła do zalania popularnego szlaku prowadzącego na Morskie Oko

Te największe w Europie gryzonie potrafią też spędzić sen z powiek niejednemu rolnikowi. Zdarza się, że tamy stawiane przez bobry zalewają tereny uprawne, przez co niektórzy gospodarze narażeni są na duże straty. Jednak bohaterzy niniejszej historii na swoją działalność wybrali tereny oddalone od jakiejkolwiek ludzkiej działalności. 

pexels-andrew-patrick-6920878.jpg
Źródło: pexels.com @Andrew Patrick
Kotka wbiegała do komendy za każdym razem, gdy otwierały się drzwi. TAK zachował się komendant

Bobry z Choczewa poszły na rekord

W Nadleśnictwie Choczewo położonym w województwie pomorskim, pracownicy Lasów Państwowym udostępnili na mediach społecznościowych fotografię niezwykłej tamy zbudowanej przez bobry. 

Wyjątkowość tej konstrukcji polega na jej skali. Tamtejsze zwierzaki zbudowały tamę o szerokości kilkunastu metrów i wysokości sięgającej niemalże dwóch metrów. Bobry potrzebowały dwóch lat, żeby doprowadzić budowlę to stanu, w którym jest obecnie. 

Internauci chętnie komentują bobrzą działalność:

  • “I po co wydawać setki tysięcy na małą retencję? Super robota!”;
  • "I kto powiedział, że aby zbudować tamę trzeba mieć dyplom inżyniera?";
  • “Czy bobry wypełniły wniosek o dopłatę z programu oczko wodne?”.

Specjaliści wytłumaczyli, jak działalność bobrów wpływa na środowisko

Specjaliści wytłumaczyli, dlaczego zwierzaki poświęciły tyle czasu i wysiłku na budowę tamy:Bobry czują się bezpieczniej, gdy wejście do nory jest pod wodą, dlatego starają się utrzymywać ją na wyższym poziomie budując tamy.”.

Ponadto leśnicy poinformowali internautów o tym, że działalność tych wyjątkowych ssaków ma korzystny wpływ na środowisko naturalne: “Działalność bobrów wpływa korzystnie na zachowanie środowiska wodno-błotnego, ponieważ łagodzi skutki suszy, zmian klimatycznych i przyczynia się do podwyższenia poziomu wód gruntowych.”.

Źródło: facebook.com/nadlesnictwo.choczewo