Leśnicy pokazali "wygrzane placki na śniegu". Nie uwierzycie, skąd się biorą, niełatwo się na nie natknąć
Leśne tropy niosą za sobą wiele tajemnic. Dzięki wykonanym przez leśników fotografiom możemy się im przyglądać w domowym zaciszu. Co zostawiło po sobie tak nietypowe ślady? Możecie się zdziwić.
Las jest pełen tajemnic. Ślady niełatwo znaleźć
Na pewno nie raz podczas spacerów po lesie zauważyliście ślady zwierząt i zastanawialiście się, co za zwierzę je zostawiło. Zimą obserwowanie ich jest dużo łatwiejsze. Oprócz tropów zostawiają one rozmaite ślady takie jak spały, buchty, kuźnie.
Tropy pozostawiane przez zwierzęta różnią się wyglądem. Ich wielkość i kształt zależy od gatunku zwierzęcia, a nawet prędkości, z jaką się porusza. Inaczej będzie wyglądał odcisk sarny podczas spokojnej przechadzki, a inaczej gdy spłoszona będzie uciekać. Tropy to pozostawione odciski łap, ślady z kolei to oznaki żerowania. Mogą nimi być zwierzęce odchody, poroże lub miejsca, gdzie danej nocy zwierzęta spały.
Bezpieczne legowiska. Zwierzęta sprytnie wybierają miejsce na odpoczynek
Tropów i śladów zwierząt najlepiej jest szukać wczesnym rankiem. Jeśli będziemy mieli szczęście, natrafimy na wydeptane przez sarny lub jelenie leśne dróżki zwane przez leśników szlakami migracyjnymi. Największą ilość tropów możemy dostrzec przy żerowiskach i miejscach odpoczynku zwierzyny. Zimą dostrzeżenie sarnich legowisk jest znacznie łatwiejsze niż latem, w zielonej gęstwinie drzew i krzewów. Na śniegu pozostają bowiem wygrzane placki.
Sarny lubią spać w grupach. Zazwyczaj na swoje legowisko wybierają miejsce, które zapewni im bezpieczeństwo. Naturalne wzniesienia wydają się więc idealnym miejscem na odpoczynek. Z góry łatwiej dostrzec im nadchodzące zagrożenie.
Zwierzęta nie tak łatwo odnaleźć. Tropienie to trudna sztuka
Tropienie i rozpoznawanie śladów zwierząt jest prawdziwą sztuką. Wymaga cierpliwości i dużej ilości wiedzy o życiu dzikich zwierząt. Czasem ślady są niewyraźne lub ciężko je przypisać do danego zwierzaka.
Wybierając się na spacer po lesie, warto wziąć ze sobą małą ściągę, żeby łatwo rozpoznać, jakie stworzenie poruszało się leśną ścieżką przed nami. Przy odrobinie szczęścia oprócz śladów uda nam się zobaczyć te piękne zwierzęta w ich środowisku naturalnym.
Źródło: lasy.gov.pl