Leśnicy pokazali skutki upałów w Polsce. Choć to zjawisko naturalne, "należy zachować ostrożność"
Ostatnie upały to tylko przedsmak tego, co czeka nas w przyszłości. Przez zmiany klimatyczne i rosnące temperatury, ekosystemy ulegają gwałtownym zmianom. Leśnicy pokazują skutki ostatnich upałów – do tych lokatorów trudno będzie się przyzwyczaić, chociaż ich liczba ma rosnąć. “Oczywiście należy zachować ostrożność”.
Nadleśnictwo Lidzbark ostrzega: należy zachować ostrożność. Wszystko przez upały
Postępujące zmiany klimatu i dokuczliwe upały , które dają nam o sobie znać latem, sprawiają, że zachowania zwierząt ulegają zmianie . Coraz częściej możemy je spotkać poza obszarem ich naturalnego bytowania .
Nadleśnictwo Lidzbark często edukuje swoich obserwatorów na Facebooku. Tym razem postanowili podzielić się ciekawostką, a zarazem ostrzeżeniem, na temat wzrastającej powszechności występowania gadów w Polsce .
– Z uwagi na zmieniający się klimat coraz częściej zmagamy się z dokuczliwymi suszami i upałami. Takie warunki są idealne do rozwoju gadów sprzyjające ich metabolizmowi, trybowi życia i rozmnażaniu – pisze nadleśnictwo.
Zdjęcia z Jeziora Zwórzno. Zaskrońce wygrzewają się na słońcu
Jako ilustrację do swoich słów na temat rosnącej populacji węży w Polsce, Nadleśnictwo Lidzbark podzieliło się kilkoma zdjęciami . Na pierwszym, najbardziej spektakularnym z nich, można zauważyć grupę zaskrońców, które wylegują się nad Jeziorem Zwórzno . Zdjęcie na pewno zmrozi krew w żyłach wszystkich reptiliofobów .
Zaskrońce zamieszkują teren całej Polski. Są oczywiście niejadowite. Pamiętajmy, żeby nigdy nie ufać tym wężom, kiedy wydaje nam się, że nie żyją . To symulanci, którzy często udają martwych. Swoją nazwę zawdzięczają żółtawym plamkom za skroniami .
Na drugim zdjęciu fotograf upolował żmiję zygzakowatą . To jedyny jadowity wąż w Polsce i choć śmiertelne ukąszenie u ludzi zdarza się niezwykle rzadko, u psów statystyki są inne . Gada zdradzają jego charakterystyczne zygzaki wzdłuż ciała .
Leśnicy ostrzegają: "należy zachować ostrożność w przypadku spotkania żmii zygzakowatej"
– Oczywiście należy zachować ostrożność w przypadku spotkania żmii zygzakowatej, niemniej jednak obecność dużej liczby gadów należy obecnie traktować jako zjawisko całkowicie naturalne – pisze Nadleśnictwo Lidzbark.
Rozwiązania nie ma. Ze względu na zmiany klimatyczne i rosnące temperatury musimy przyzwyczaić się do współegzystowania z gadami. Prawdopodobnie będzie ich wokół nas coraz więcej.
Źródło: Facebook/Nadleśnictwo Lidzbark, Lasy Państwowe, o2.pl