Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Horror na plaży. Władze miasta niepokoją się padłymi zwierzętami, codziennie zbierają ich setki
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 14.07.2023 14:35

Horror na plaży. Władze miasta niepokoją się padłymi zwierzętami, codziennie zbierają ich setki

Mewa
Mewa, źródło: pixabay.com/NoName_13

W tym tygodniu, w Szkocji, na plaży Aberdeenshire znaleziono setki martwych ptaków. Ciała zostały wyrzucone na brzeg przez fale. Póki co nie wydano oficjalnego obwieszczenia, co jest przyczyną masowych zgonów zwierząt. Jednak specjaliści ostrzegają, że jest duże prawdopodobieństwo rozpoczęcia się kolejnej epidemii ptasiej grypy. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność i spodziewać się podobnych zjawisk w innych częściach Europy. 

 

Potwierdzono masowe zgony dzikich ptaków na terenie Europy

Sprawą masowych zgonów morskich ptaków zajmuje się między innymi organizacja do spraw ochrony przyrody NatureScot. To przedstawiciele tej jednostki, w rozmowie z BBC zasugerowali, że przyczyną tego makabrycznego zjawiska może być ptasia grypa. Ta wysoce zjadliwa choroba wirusowa już niejednokrotnie zebrała podobne żniwa w wielu miejscach na świecie. 

Nie należy wysnuwać pochopnych wniosków i wykluczać innych przyczyn. Dopóki profesjonaliści, zajmujący się ptasimi chorobami nie potwierdzą, że przyczyną zgonów ptaków jest wirus grypy, nie można niczego uznać za pewnik. 

Niebezpieczeństwo nad polskim morzem. Sanepid bije na alarm, nie wolno wchodzić do wody!

Nie ma leków na tę chorobę. Padłe ptaki trzeba utylizować

Pomimo tego, że ptasia grypa jest chorobą znaną od dawna, nadal nie opracowano skutecznej metody jej leczenia. Dlatego tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności, szczególnie w przypadku ludzi, którzy hodują drób. 

Jedynymi metodami ograniczającymi rozprzestrzenianie się wirusa ptasiej grypy jest utylizacja zarażonych nią osobników oraz izolowanie zdrowych ptaków od środowiska zewnętrznego. 

Każdy kto posiada jakikolwiek gatunek ptaków udomowionych, powinien unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz uniemożliwić swoim pupilom wychodzenie na zewnątrz.

Ryzyko zarażenia się ludzi ptasią grypą jest niewielkie

Wirus ptasiej grypy roznosi się błyskawicznie pomiędzy ptakami. Nie ma jednak uzasadnionych powodów do obaw o własne zdrowie oraz życie.

Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, jest bardzo niskie prawdopodobieństwo tego, że człowiek zarazi się tą chorobą od ptaka. Dlatego unikanie bezpośredniego kontaktu z dzikimi zwierzętami oraz częste mycie rąk są wystarczającymi czynnościami w ograniczeniu pojawienia się zakażeń wirusem ptasiej grypy wśród ludzi.

Należy również szczególnie pilnować dzieci i zwierzęta domowe - kontakt z martwymi lub potencjalnie zarażonymi ptakami jest niewskazany.

seagull-g1e216798b_1280.jpg
Dokarmianie dziki ptaków z ręki nie jest rozsądnym pomysłem. Źródło: pixabay.com @jeejong58 

Źródło: bbc.com

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?