Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-07-29T200217.913

imago stock&people/EAST NEWS

Latające kleszcze w natarciu, są plagą w całej Polsce. Jak się przed nimi skutecznie obronić?

9 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

To zmora leśnych spacerów. Przypominają kleszcze, ale atakują całymi chmarami i to z powietrza. Potrafią latać, dotkliwie gryźć, roznoszą bakterie, a do tego pchają się do nosa, ust, oczu i uszu. Jak bronić się przed strzyżakami?

Na Facebooku Lasów Państwowych pojawiła się przydatna infografika, która podpowiada, jak odróżnić kleszcza od strzyżaka, czyli tzw. latającego kleszcza. My podajemy sposoby na odstraszenie od siebie tych owadów.

BeFunky-collage (37)

Jeżyk padł ofiarą wyjątkowego zła. Mimo starań obrońców zwierząt, nie udało się uratować pieska

CZYTAJ DALEJ

Strzyżaki to nie kleszcze

Lasy Państwowe opublikowały post na Facebooku, w którym tłumaczą, czym różni się kleszcz zwykły od latającego, czyli strzyżaka. Różnica zasadnicza jest dość oczywista - strzyżaki to owady, a nie pajęczaki, i mają skrzydła, dzięki czemu latają. Kiedy już znajdą nosiciela, wgryzają się w niego, a skrzydła odrzucają, przez co zaczynają wtedy przypominać zwykłe kleszcze.

Strzyżaki nie czają się na gałęziach, aż ofiara przejdzie dołem, lecz atakują ludzi otwarcie i frontalnie, całym rojem. Obsiadają spacerowiczów i turystów w lasach i na biwakach w całej Polsce. Potrafią boleśnie kąsać, a ich jad może wywoływać reakcje alergiczne i zmiany skórne.

Strzyżaki zazwyczaj aktywne są latem, od czerwca do września. Jednak wyjątkowo ciepła pogoda może sprawić, że z chmarami nieproszonych gości będziemy zmagać się aż do października lub nawet listopada.

Lasy Państwowe uspokajają jednak, że w przeciwieństwie do zwykłych kleszczy, strzyżaki nie są zbyt groźne, bo nie przenoszą poważnych chorób, jak borelioza. Mogą jednak wywołać reakcję alergiczną i zmiany skórne u osób szczególnie wrażliwych, a ich ukąszenia są bolesne.

Jak bronić się przed tą zarazą?

Jak obronić się przed strzyżakami? Najlepiej założyć na spacer jasne ubranie. Owady te atakują zazwyczaj zwierzęta leśne, które mają ciemną maść. Biała koszula i jasne spodnie nie skojarzą im się z ciepłym ciałem np. sarny, które można pokąsać.

Strzyżaki nie lubią też zapachu większości łatwo dostępnych środków na komary i kleszcze. Dlatego odpowiedni sprej lub maść muszą znaleźć się w plecaku każdego wycieczkowicza.

Zobaczcie infografikę, opublikowaną na Facebooku Lasów Państwowych, która pokazuje, jak odróżnić kleszcza od strzyżaka, czyli "latającego kleszcza":

Źródło: Facebook.com @LasyPanstwowe

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Aktualności

Obrońcy zwierząt wyszli na ulice Warszawy. „Fakt, że różnią nas ciała nie znaczy że różnie odczuwamy"

Czytaj więcej >

Aktualności

Dziś Międzynarodowy Dzień Psa. Czytelnicy Świata Zwierząt wyznają, za co kochają psy

Czytaj więcej >
Lekarz

Aktualności

Lekarze weterynarii ujawnili szokującą prawdę o swoim zawodzie. Co piąty z nich miewa myśli samobójcze

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie fala przemocy wobec kotów. Nawet domowe pupile nie są bezpieczne

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba fałszywych zgłoszeń o znęcaniu nad zwierzętami. To nowa metoda zemsty

Czytaj więcej >

Aktualności

Rośnie liczba skazanych za złe traktowanie zwierząt. Czy zaostrzenie kar rozwiąże problem?

Czytaj więcej >