Swiatzwierzat.pl
fusy na chodnikach

city-adm.lviv.ua

Dobre wieści dla psich łapek. W Krakowie zamiast soli na ulicę rzucą fusy

8 Lutego 2021

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Udostępnij:

Co roku mówi się o wielu negatywnych skutkach rzucania soli na ścieżki i chodniki. Niektóre z nich mogą odczuć także nasi podopieczni - delikatna skóra na łapach psa może ulec wysuszeniu, czy nawet pękać w styczności z solą. W Krakowi

Kraków zainspirował się Lwowem, gdzie pomysł zaproponowała doradczyni prezydenta miasta, Iryna Orszak. Jako że fusy po kawie również zapobiegają ślizganiu się, mogą stanowić dobrą alternatywę dla szkodliwej dla zwierząt i naszego obuwia soli. Łapy psa, delikatne i narażone nie tylko na niskie temperatury, ale i na uszkodzenia, z pewnością podziękują władzom miasta za taką decyzję!

Łapy psa szczególnie narażone

Eksperyment został przeprowadzony w Parku 700-lecia Lwowa. Pomysłodawczyni Iryna Orszak wskazuje, że fusy kawowe mogą się sprawdzić równie dobrze, co piasek czy sól.

- We Lwowie są setki kawiarni, większych i mniejszych sieci. Mieszkańcy i goście lubią pić kawę, więc powstaje wiele resztek – cytuje słowa Andriya Moskala, zastępcy burmistrza Lwowa ds. Rozwoju portal whitemad.pl.

Do tego nie są szkodliwe dla roślin, a wnikając w glebę stanowią nawet świetny nawóz. Skorzystają na tym również czworonogi, których łapki są narażone na bezpośredni kontakt z sypaną solą ziemią.

Władze podkreślają, że póki co jest to tylko eksperyment i na razie posypane fusami zostaną tylko parkowe alejki. Jeśli okaże się, że pozostałości po kawie rzeczywiście mają porównywalną do soli skuteczność, być może uda się je wprowadzić jako środek antypoślizgowy na stałe.

Pomysł podchwyciły władze Krakowa. Również tam ma się odbyć podobny eksperyment, zainspirowany właśnie akcją we Lwowie.

Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie poinformował o pomyśle na Facebooku i poprosił chętne do współpracy kawiarnie o kontakt. Mieszkańcy komentujący post są zainteresowani pomysłem, wygląda więc na to, że uda się go zrealizować.

Jak sól działa na łapy psa?

Łapy psa wbrew pozorom są dość delikatne. Sól na drogach może je podrażniać, wysuszać skórę i doprowadzać do jej pękania.

Oprócz tego, w przypadku powstania jakiejkolwiek rany w łapie, sól z chodnika dodatkowo ją podrażni. Ogólnie nie jest ona zbyt zdrowa dla czworonogów, jeśli więc pies wylizuje łapy po spacerze, resztki soli z chemikaliami mogą mu zaszkodzić.

Gdyby eksperyment władz Krakowa zainspirowany Lwowem wypalił, łapy psa z pewnością byłyby bezpieczniejsze! Organiczne odpady z kawy mogą być interesującą alternatywą dla soli - ciekawi jesteśmy efektów eksperymentu.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

źródło: whitemad.pl, klinwet.pl

Podobne artykuły

Świeczka

Aktualności

Nie żyje Magdalena Wojciechowska

Czytaj więcej >

Aktualności

Helena R., prezes towarzystwa INNI, skazana za znęcanie się nad zwierzętami. Zapadł wyrok sądu

Czytaj więcej >
pies

Aktualności

Przywiązał psa do pędzącego auta. Były senator PiS Waldemar B. zatrzymany

Czytaj więcej >
policja.pl

Aktualności

Psia buda miała posłużyć im za skrytkę. Policjanci zatrzymali podejrzanych

Czytaj więcej >
https://www.gov.pl/web/kppsp-strzelce-krajenskie/niebezpieczny-pozar-butli-z-gazem-w-strzelcach-krajenskich

Aktualności

Niebezpieczny pożar butli z gazem w Strzelcach Krajeńskich. Strażak uratował psa

Czytaj więcej >
policja.pl

Aktualności

Makabryczne odkrycie na plaży. Pies przywiązany do drewnianego pala

Czytaj więcej >