Swiatzwierzat.pl
york pies

pixabay/Kimulechka

Jakie są najczęstsze choroby u yorka? Właścicielu nie bagatelizuj objawów

7 Lutego 2021

Autor tekstu:

Monika Krupska

Udostępnij:

Jakie są typowe choroby u yorka? Niestety, ale te pieski często chorują i właściciele muszą się liczyć z kosztowymi wizytami u weterynarzy. Dlatego nie można bagatelizować żadnych objawów i zapominać o kontrolnych wizytach! Jeśli w porę zdiagnozuje

Yorki nie ciszą się opinią zdrowych psów. Czworonogi często zmagają się m.in. ze zwichnięciem rzepek, zapaleniem oskrzeli, zaćmą, zapaleniem spojówek, chorobą Legga-Calvego-Perthesa czy dysplazją stawów biodrowych. Psy mają swoich zwolenników, ale nie każdy jest gotowy na przygarnięcie "chorowitego pieska". Dlatego tak ważne jest, aby kupować czworonoga ze sprawdzonej hodowli! Kupując yorka z niesprawdzonego źródła, zapewne zapłacimy mniej na miejscu, ale wydamy trzy razy więcej w gabinecie weterynaryjnym! 

Typowe choroby yorków

1. Psy rasy yorkshire terrier bardzo często mają problemy z oczami. U psów często zostają "śpiochy", jak i wpadają im włosy do oczu powodując różne urazy. Właściciel yorków powinni związywać włosy na czubku głowy, tak aby włosy nie przeszkadzały. Z kolei jeśli chodzi o oczy to należy je przemywać np. świeżo przegotowaną wodą czy solą fizjologiczną. Jeśli pies ma zapalenia spojówek można użyć herbaty czy rumianku. Z kolei jeśli zapalenie utrzymuje się dłużej niż 2 dni należy skorzystać ze specjalnych preparatów. 

Yorki często zmagają się z takimi schorzeniami jak m.in. zaćma, postępujący zanik siatkówki, dwurzędowość rzęs, dystrofia rogówki, dysplazja siatkówki, przetrwała błona źreniczna

2. Yorki mogą mieć problem z zębami. Jeśli psom nie wypadają zęby mleczne, należy skontaktować się z weterynarzem. Ten prawdopodobnie zaleci usunięcie ich chirurgicznie, gdyż zatrzymane zęby mogą powodować próchnicę. Pies może mieć również problemy ze zgryzem. 

3. Psy mają predyspozycję do zwichnięcia rzepki. Najczęściej jest to zwichnięcie wrodzone, jednak nie u wszystkich czworonogów. Wiotkość wiązadeł rzepki prowadzi do zwichnięcia, co z kolei przyczynia się do zwyrodnienia stawów i kulawizny. 

Leczeniu podlegają psy, które mają problemy z poruszaniem się. Niestety, należy liczyć się z operacją. 

4. Wnętrostwo, czyli zatrzymanie jąder w jamie brzusznej często występuje u yorków. Oba jądra powinny znajdować się w mosznie ok. 6-8 tygodni, po tym czasie powinny zstąpić. Wnętrostwo jest warunkowane genetycznie, dlatego psy z jednostronnym wnętrostwem nie powinny być rozmnażane. Jeśli jądra nie zstąpią się, konieczna jest wizyta u weterynarza! 

5. Yorki tak jak inne czworonogi często mają problemy z uszami. Najczęstszymi objawami zapalenia ucha jest jego świąd, nadmierna ilość wydzieliny usznej czy nieprzyjemny zapach z ucha. Zdarza się, że w uchu pojawi się ciało obce, które u weterynarza należy usunąć! Jeśli zauważycie, że york trzepie uszami, mocno się za nimi drapie, przeczy głowę szczególnie na jedną stronę, koniecznie zgłoście się do psiego lekarza. 

Zobacz zdjęcie:

Źródło: pixabay/ krzysztofniewolny

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Podobne artykuły

piwo dla psów

Psy

Pełne witamin piwo dla psów? Włosi twierdzą, że czworonogi je uwielbiają

Czytaj więcej >
pies w upał

Psy

Jak zdrowo i efektywnie schłodzić psa w czasie upałów? Ekspertka udziela genialnych porad

Czytaj więcej >
tragedia

Psy

Tragiczne zdarzenie na Wiśle, utonął ukochany psiak. Czy można było temu zapobiec?

Czytaj więcej >
pies na boisku

Psy

Nie tylko kibice szaleją. Pies przerywa ważny mecz, co na to piłkarze?

Czytaj więcej >
Policja

Psy

Szaleńczy pościg za piratem drogowym. Porzucił psa w aucie i rzucił się do pieszej ucieczki

Czytaj więcej >
Dexter

Psy

Wyprawił psu niezapomniany pogrzeb. Ale to list pożegnalny wywołał największe emocje

Czytaj więcej >