york pies
Źródło: pixabay/Kimulechka

Jakie są najczęstsze choroby u yorka? Właścicielu nie bagatelizuj objawów

7 Lutego 2021

Jakie są typowe choroby u yorka? Niestety, ale te pieski często chorują i właściciele muszą się liczyć z kosztowymi wizytami u weterynarzy. Dlatego nie można bagatelizować żadnych objawów i zapominać o kontrolnych wizytach! Jeśli w porę zdiagnozujemy, co dolega psu, unikniemy niepotrzebnych wydatków.

Yorki nie ciszą się opinią zdrowych psów. Czworonogi często zmagają się m.in. ze zwichnięciem rzepek, zapaleniem oskrzeli, zaćmą, zapaleniem spojówek, chorobą Legga-Calvego-Perthesa czy dysplazją stawów biodrowych. Psy mają swoich zwolenników, ale nie każdy jest gotowy na przygarnięcie "chorowitego pieska". Dlatego tak ważne jest, aby kupować czworonoga ze sprawdzonej hodowli! Kupując yorka z niesprawdzonego źródła, zapewne zapłacimy mniej na miejscu, ale wydamy trzy razy więcej w gabinecie weterynaryjnym!

Typowe choroby yorków

1. Psy rasy yorkshire terrier bardzo często mają problemy z oczami. U psów często zostają "śpiochy", jak i wpadają im włosy do oczu powodując różne urazy. Właściciel yorków powinni związywać włosy na czubku głowy, tak aby włosy nie przeszkadzały. Z kolei jeśli chodzi o oczy to należy je przemywać np. świeżo przegotowaną wodą czy solą fizjologiczną. Jeśli pies ma zapalenia spojówek można użyć herbaty czy rumianku. Z kolei jeśli zapalenie utrzymuje się dłużej niż 2 dni należy skorzystać ze specjalnych preparatów.

Yorki często zmagają się z takimi schorzeniami jak m.in. zaćma, postępujący zanik siatkówki, dwurzędowość rzęs, dystrofia rogówki, dysplazja siatkówki, przetrwała błona źreniczna

2. Yorki mogą mieć problem z zębami. Jeśli psom nie wypadają zęby mleczne, należy skontaktować się z weterynarzem. Ten prawdopodobnie zaleci usunięcie ich chirurgicznie, gdyż zatrzymane zęby mogą powodować próchnicę. Pies może mieć również problemy ze zgryzem.

Kolejny kot umierał w męczarniach w Mazowieckim. Powieszono żywego mruczka na drzewieKolejny kot umierał w męczarniach w Mazowieckim. Powieszono żywego mruczka na drzewieCzytaj dalej

3. Psy mają predyspozycję do zwichnięcia rzepki. Najczęściej jest to zwichnięcie wrodzone, jednak nie u wszystkich czworonogów. Wiotkość wiązadeł rzepki prowadzi do zwichnięcia, co z kolei przyczynia się do zwyrodnienia stawów i kulawizny.

Leczeniu podlegają psy, które mają problemy z poruszaniem się. Niestety, należy liczyć się z operacją.

4. Wnętrostwo, czyli zatrzymanie jąder w jamie brzusznej często występuje u yorków. Oba jądra powinny znajdować się w mosznie ok. 6-8 tygodni, po tym czasie powinny zstąpić. Wnętrostwo jest warunkowane genetycznie, dlatego psy z jednostronnym wnętrostwem nie powinny być rozmnażane. Jeśli jądra nie zstąpią się, konieczna jest wizyta u weterynarza!

5. Yorki tak jak inne czworonogi często mają problemy z uszami. Najczęstszymi objawami zapalenia ucha jest jego świąd, nadmierna ilość wydzieliny usznej czy nieprzyjemny zapach z ucha. Zdarza się, że w uchu pojawi się ciało obce, które u weterynarza należy usunąć! Jeśli zauważycie, że york trzepie uszami, mocno się za nimi drapie, przeczy głowę szczególnie na jedną stronę, koniecznie zgłoście się do psiego lekarza.

Zobacz zdjęcie:

york

Źródło: pixabay/ krzysztofniewolny

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Następny artykuł