Jakie są najczęstsze choroby u yorka? Właścicielu nie bagatelizuj objawów
Yorki nie ciszą się opinią zdrowych psów. Czworonogi często zmagają się m.in. ze zwichnięciem rzepek, zapaleniem oskrzeli, zaćmą, zapaleniem spojówek, chorobą Legga-Calvego-Perthesa czy dysplazją stawów biodrowych. Psy mają swoich zwolenników, ale nie każdy jest gotowy na przygarnięcie "chorowitego pieska". Dlatego tak ważne jest, aby kupować czworonoga ze sprawdzonej hodowli! Kupując yorka z niesprawdzonego źródła, zapewne zapłacimy mniej na miejscu, ale wydamy trzy razy więcej w gabinecie weterynaryjnym!
Typowe choroby yorków
1. Psy rasy yorkshire terrier bardzo często mają problemy z oczami. U psów często zostają "śpiochy", jak i wpadają im włosy do oczu powodując różne urazy. Właściciel yorków powinni związywać włosy na czubku głowy, tak aby włosy nie przeszkadzały. Z kolei jeśli chodzi o oczy to należy je przemywać np. świeżo przegotowaną wodą czy solą fizjologiczną. Jeśli pies ma zapalenia spojówek można użyć herbaty czy rumianku. Z kolei jeśli zapalenie utrzymuje się dłużej niż 2 dni należy skorzystać ze specjalnych preparatów.
Yorki często zmagają się z takimi schorzeniami jak m.in. zaćma, postępujący zanik siatkówki, dwurzędowość rzęs, dystrofia rogówki, dysplazja siatkówki, przetrwała błona źreniczna
2. Yorki mogą mieć problem z zębami. Jeśli psom nie wypadają zęby mleczne, należy skontaktować się z weterynarzem. Ten prawdopodobnie zaleci usunięcie ich chirurgicznie, gdyż zatrzymane zęby mogą powodować próchnicę. Pies może mieć również problemy ze zgryzem.
3. Psy mają predyspozycję do zwichnięcia rzepki. Najczęściej jest to zwichnięcie wrodzone, jednak nie u wszystkich czworonogów. Wiotkość wiązadeł rzepki prowadzi do zwichnięcia, co z kolei przyczynia się do zwyrodnienia stawów i kulawizny.
Leczeniu podlegają psy, które mają problemy z poruszaniem się. Niestety, należy liczyć się z operacją.
4. Wnętrostwo, czyli zatrzymanie jąder w jamie brzusznej często występuje u yorków. Oba jądra powinny znajdować się w mosznie ok. 6-8 tygodni, po tym czasie powinny zstąpić. Wnętrostwo jest warunkowane genetycznie, dlatego psy z jednostronnym wnętrostwem nie powinny być rozmnażane. Jeśli jądra nie zstąpią się, konieczna jest wizyta u weterynarza!
5. Yorki tak jak inne czworonogi często mają problemy z uszami. Najczęstszymi objawami zapalenia ucha jest jego świąd, nadmierna ilość wydzieliny usznej czy nieprzyjemny zapach z ucha. Zdarza się, że w uchu pojawi się ciało obce, które u weterynarza należy usunąć! Jeśli zauważycie, że york trzepie uszami, mocno się za nimi drapie, przeczy głowę szczególnie na jedną stronę, koniecznie zgłoście się do psiego lekarza.
Dołącz do nas
Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!
Odkryto drugiego jadowitego ssaka występującego w Polsce. Wygląda słodko, ale to tylko pozory
Najbardziej zmodyfikowane psy. W niczym nie przypominają siebie sprzed 100 lat
Klacz rozpaczała po stracie źrebaka. Był tylko jeden sposób, by ulżyć jej w cierpieniu