Swiatzwierzat.pl > Psy > Które rasy psów powodują najwięcej zniszczeń w domu?
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.03.2022 18:47

Które rasy psów powodują najwięcej zniszczeń w domu?

Zdjęcie ilustracyjne
unsplash/Richard Thijeratt

Obecność zwierzaka w domu potrafi dostarczyć naprawdę sporo radości, ale może też wiązać się z wieloma wyrzeczeniami i szkodami. Brytyjscy eksperci wyróżnili 5 ras psów powodujących najwięcej zniszczeń w mieszkaniach swoich opiekunów. Zanim zdecydujesz się na ich adopcję, przygotuj się na niekończące wybryki.

Życie właścicieli niesfornych zwierzaków jest pełne niespodzianek a powrót do domu zawsze wywołuje dreszcz adrenaliny. W końcu nigdy do końca nie wiadomo co tym razem strącił, pogryzł czy zdewastował ich czworonożny przyjaciel.

Okazuje się jednak, że za destrukcyjnymi zachowaniami często kryją się ważne powody, których opiekunowie nie powinni ignorować. W dalszej części artykułu wyjaśniamy przyczyny, dla których zwierzaki tak często sprawiają nam kłopoty.

Dlaczego psy niszczą?

Jak wskazują wyniki badań brytyjskich naukowców, 57% właścicieli czworonogów spotkało się przynajmniej raz w życiu z sytuacją, gdy ich pies wyrządził w domu jakąś szkodę. Zniszczenia najczęściej obejmują dywany i meble, a tylko sporadycznie dotyczą mienia przypadków osób.

Wbrew powszechnej opinii powodem niszczycielskich zapędów naszych pupili wcale nie jest złośliwość. Najczęściej źródło problemu stanowi lęk separacyjny oraz nadmiar energii.

Zostawanie pupila samego w domu na wiele godzin wywołuje w nim uczucie frustracji, natomiast próby rozładowania napięcia mogą doprowadzić do nieświadomego zniszczenia domowych przedmiotów i narażenia nas na koszty.

W tym wypadku najlepszą metodą może okazać się stopniowe przyzwyczajanie zwierzęcia do zostawania w domu. Niezastąpione są również gryzaki i zabawki interaktywne, które zajmą jego uwagę na dłuższy czas.

Nie przedłużając, poznajmy rasy psów o wrodzonych predyspozycjach do siania spustoszenia w domach swoich właścicieli.

Gryzą, drapią, rozdzierają i zrzucają na ziemię - oto najwięksi niszczyciele wśród psów

1. Border collie - diabły wcielone z upodobaniem do przeżuwania wszystkiego, co wpadnie mu w łapy - począwszy od butów właściciela, a kończąc na nogach od stołu i obiciu drzwi frontowych.

2. Labrador retriever - fanatyk wody, któremu niejednokrotnie zdarza się nasikać na dywan, wycieraczkę i każdy inny materiał pozostawiony na podłodze.

3. Beagle - złodziej, jakich mało, który nigdy nie ma dosyć! Potrafią zrobić dosłownie wszystko, by splądrować zawartość szafek kuchennych czy dostać się do twojego talerza - nawet jeśli kończy się to zbiciem go na kawałki.

4. Owczarek szkocki collie - uroczy pies o majestatycznej szacie, nazywany powszechnie Lassie, to w rzeczywistości miłośnik przemeblowywania i dekoracji wnętrz. Szkoda tylko, że o wyjątkowo kiepskim guście.

5. Shih tzu - amator kopania dołków i ekstremalnych metamorfoz ogrodu. Marzą ci się zadbane rabatki? Lepiej zapomnij o nich raz na zawsze. Pod okiem psów wyhodowanych do tępienia gryzoni możesz co najwyżej zadowolić się sztuczną rośliną w doniczce.

Źródło: psy.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!