Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Światowy Dzień Pszczół. Jak stworzyć otoczenie przyjazne zapylaczom?
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 20.05.2024 16:39

Światowy Dzień Pszczół. Jak stworzyć otoczenie przyjazne zapylaczom?

pszczoły
Fot. Canva/Ralphs_Fotos

Jak co roku, właśnie dziś - 20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Wydarzenie ma za zadanie zwiększyć świadomość wśród ludzi na temat roli, jaką odgrywają owady w naszym ekosystemie oraz ich nieocenionego wkładu w światową produkcję żywności. Jak o nie dbać i stworzyć otoczenie przyjazne zapylaczom? Z okazji ich święta, przedstawiamy kilka fundamentalnych informacji na ten temat. 

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół

To już kolejna edycja Światowego Dnia Pszczół obchodzona nieprzerwanie od roku 2018 i ustanowiona przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Pomysłodawcami obchodów były władze Słowenii, czyli kraju słynącego ze swoich bogatych pszczelarskich tradycji oraz nieprzeciętnego podejścia do ochrony środowiska pszczół.

Data międzynarodowych obchodów Dnia Pszczół wypadająca 20 maja nie jest przypadkowa. To właśnie tego dnia urodził się słynny słoweński pszczelarz Anton Janšy, który powszechnie uważany jest za prekursora nowoczesnych technik w dziedzinie pszczelarstwa, przyczyniających się do jej rozwoju w XVIII wieku. 

Ten drapieżnik występuje w całej Polsce. Czy jest niebezpieczny dla ludzi? Samookaleczanie u kotów. Tych objawów nigdy nie należy lekceważyć

Dlaczego obecność pszczół jest taka ważna?

Światowy Dzień Pszczół ma na celu podkreślenie ich znaczenia w pozyskiwaniu żywności oraz zwrócenie uwagi na czyhające na nie zagrożenia. Od lat zmniejszająca się ilość owadów zapylających m.in. pszczół jest fundamentalnym problemem bioróżnorodności.

Dlaczego obecność pszczół jest taka istotna? Owady te pełnią jedną z najważniejszych ról dla ekosystemu. Aż 87 procent roślin zapalnych jest właśnie dzięki pracy pszczół. Watro przypomnieć, że wiele tej roślinności stanowi pożywienie dla ludzi oraz innych gatunków zwierząt. Co więcej, wykorzystywana jest także w celach leczniczych bądź kosmetycznych. Pszczoła miodna poza tym, że odpowiada za wielkość plonów rolników, to dodatkowo wytwarza wartościowe produkty tj. wosk czy miód.

Dzisiejsze święto należy nie tylko do latających zapylaczy, ale także do ich opiekunów i miłośników — pszczelarzy. Nadleśnictwo Manowo przypomina o bezpłatnej możliwości wystawiania pasiek na terenach Lasów Państwowych.

W tym dniu warto przypomnieć, że pszczelarze mają prawo do bezpłatnego wystawiania pasiek w lasach, formalnie przygotowujemy umowę, ale nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Takie oficjalne zgłoszenia pozwalają nam lepiej zaplanować prace w lesie, tak aby pszczoły były bezpieczne i miały odpowiedni spokój - informuje Nadleśnictwo Manowo na swoim facebookowym profilu.

Jak stworzyć otoczenie przyjazne zapylaczom?

Nadleśnictwo Oleszyce z okazji Światowego Dnia Pszczół na swoim profilu w mediach społecznościowych opublikowało post na temat owadów zapylających. Wpis zawiera szereg ciekawych oraz przydatnych informacji, dzięki, którym możemy na przykład dowiedzieć się jak stworzyć otoczenie przyjazne zapylaczom.

Jeśli chcecie skutecznie przysłużyć się pszczołom, oto kilka cennych wskazówek od autora postu, jak zrobić to dobrze:

  • Posadźcie w Waszym najbliższym otoczeniu rośliny i krzewy kwitnące, przyciągające owady (czereśnia ptasia, głóg, róże szczególnie dzikie odmiany jak np. róża;
  • Polecamy Wam zrobienie własnego hotelu dla owadów - to naprawdę wciągające zajęcie (zobaczcie nasz film z warsztatów, które realizowaliśmy przez ostatnie trzy lata, link w komentarzu);
  • Zapewnijcie miejsce z wodą – wystarczy płaskie naczynie z kamykami, by ułatwić owadom skorzystanie z poidełka;
  • Zachęcamy też do zgłębiania wiedzy i na początek sięgnijcie książkę Piotra Sochy "Pszczoły", bardzo pouczająca i ciekawa lektura, z której pochodziły ciekawostki o pszczołach.