Swiatzwierzat.pl

facebook.com/Fundacja Na Rzecz Ochrony Praw Zwierząt EX LEGE

Ksiądz ponownie stanie przed sądem. Chodzi o znęcanie nad psem, wcześniej został uniewinniony

24 Marca 2022

Autor tekstu:

Zuza Siwek

Sprawa ciągnie się od 2018 roku. Ksiądz został poprzednio uniewinniony, sąd rejonowy umorzył postępowanie, ze względu na „znikomy stopień społecznej szkodliwości czynu”.  Jednak prokuratura i fundacja Ex Lege odwołały się do Sądu Okręgowego w Lublinie, który nie zgodził się z Sądem Rejonowym, jako że obojętność duchownego wobec stanu zdrowia psa trwała ponad rok.

Ksiądz oskarżony o znęcanie się nad psem

Mimo opinii Sądu Okręgowego w Lublinie sąd rejonowy w listopadzie 2019 roku uniewinnił księdza, twierdząc, że ten nie był właścicielem psa i zajmował się nim tak, jak umiał. Pies Atos został bowiem zostawiony pod opiekę Markowi J. po tym, jak poprzedni proboszcz parafii w miejscowości Łubki, niedaleko Wojciechowa odszedł na emeryturę do Chełma i pozostawił kundelka pod opieką swojego następcy.

Ten jednak, jak wynika z relacji wiernych i mieszkańców okolicy, wcale się psem nie opiekował. Jedyne pożywienie, jakie otrzymywał Atos, pochodziło od uczniów i nauczycieli położnej nieopodal szkoły.

Kiedy młoda działaczka fundacji Ex Lege przejazdem brała udział we mszy w Łubkach i zobaczyła wychudzonego psa, natychmiast się nim zainteresowała. Atos szybko trafił do kliniki w Lublinie, jednak mimo podjętych przez weterynarzy wysiłków, zabiedzony, chory pies przeżył tylko 8 kolejnych miesięcy.

Jednak fundacja i prokuratura nie odpuszczają. Po tym, jak ksiądz został uniewinniony przez sąd rejonowy w listopadzie 2019 roku, śledczy i przedstawiciele Ex Lege złożyli apelację.

Proboszcz zaniedbał psa

Sprawa została skierowana do ponownego rozpoznania, a księdzu grozi do 3 lat pozbawienia wolności, za pozostawienie Atosa bez opieki i doprowadzenie do rażącego zaniedbania. Ponowny proces rozpoczął się w piątek, 15 stycznia.

– Liczymy, że teraz rozstrzygnięcie będzie inne. Sprawa raz zakończyła się warunkowym umorzeniem, a następnie uniewinnieniem. Jednak sąd odwoławczy jasno wskazał, że należałoby ją rozstrzygnąć inaczej -  cytuje Martę Włosek, szefową fundacji Ex Lege Dziennik Wschodni.

Zaniedbania były naprawdę rażące. Atos niemal konał na terenie parafii, nie miał sił nawet, by się podnieść, był odwodniony i cierpiał z powodu anemii.

Miejmy nadzieję, że ponowny proces zostanie rozstrzygnięty sprawiedliwie. Będziemy informować o postępowaniu sprawy.

Zobacz nagranie:

[EMBED-3749]

źródło: dziennikwschodni.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

31. finał WOŚP bez fajerwerków? Jurek Owsiak obiecał zatroszczyć się o zwierzęta
Czytaj więcej >

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >
Zuza Siwek

Wydawca w portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]