Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Kradli słodycze, ale nie gardzili innym łupem. Szyki pokrzyżował im Nadis
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 12.03.2024 12:55

Kradli słodycze, ale nie gardzili innym łupem. Szyki pokrzyżował im Nadis

Aresztowanie
fot. arch. policji

”Jak się nie ma, co się lubi, to się kradnie, co popadnie” - brzmi reinterpretacja dobrze znanego Polakom przysłowia. I ten właśnie cel przyświecał trzej młodym mężczyznom, którzy dopuścili się kradzieży z włamaniem w Czempiniu. Z półek zniknęły nie tylko używki, ale i słodkości na umilenie wieczoru po skoku na sklep spożywczy. Straty wyceniono na blisko 500 zł. Nieocenioną rolę w schwytaniu złodziei odegrał pies policyjny Nadis. 

Włamanie do sklepu spożywczego. Kradli alkohol, papierosy i... słodycze

W nocy z 6 na 7 marca br. do dyżurnego z komendy w Kościanie dotarła informacja o kradzieży z włamaniem do sklepu spożywczego w Czempiniu. Trzej sprawcy wybili szybę w drzwiach wejściowych, a potem weszli do środka. Alkohol, papierosy, słodycze — te produkty ze sklepowych półek wybierali mieszkańcy województwa wielkopolskiego o lepkich rękach. Łączną wartość skradzionych produktów pokrzywdzony wycenił na kwotę 482 zł.

319-358536.jpg
Włamanie do sklepu spożywczego, fot. KPP w Kościanie

Mężczyźni zapewne nie przypuszczali, że kryjówka, jaką wybrali, by ukryć się przed policją, nie należy do wyszukanych. Jeszcze tej samej nocy trzej sprawcy byli już w rękach stróżów prawa. 

Bohaterski akt na torach kolejowych. Naraził życie, by ratować psa Tak miauczy pantera mglista. Niektóre z tych odgłosów mogą zaskoczyć

Złodzieje ukryli się przed policją. Psi funkcjonariusz zapędził ich w kozi róg

Jak relacjonuje asp. Jarosław Lemański, oficer prasowy KPP Kościan, na miejsce włamania skierowany został przewodnik z psem patrolowo-tropiącym. Nadis, bo takie imię nosi czworonożny funkcjonariusz policji, jest żywym przykładem na szeroki zakres możliwości wykorzystania psów służbowych w służbach mundurowych.

319-358564.jpg
Nadis służy w jednostce policji w Kościanie. fot. KPP w Kościanie

Nadis to owczarek belgijski, a więc przedstawiciel rasy powszechnie wybieranej do pracy w policji, zwłaszcza do działań prewencyjnych, tj. patrolowania i tropienia. Natura obdarowała owczarki, zarówno te niemieckie, belgijskie, jak i holenderskie, niezwykłą psychiką i silnie rozwiniętymi zmysłami – węchu, słuchu i wzroku oraz instynktami o dużym znaczeniu dla człowieka. 

Po części to na barkach Nadis spoczywają obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego mieszkańcom regionu, do których wykonywania nie brakuje mu motywacji, o czym ostatnio przekonali się złodzieje.

319-337045.jpg
Pies patrolowo-policyjny. fot. KPP w Kościanie

Pies policyjny przechytrzył sprawców włamania

Pies policyjny od razu podjął trop i bezbłędnie doprowadził policjantów do jednego z pojazdów ciężarowych zaparkowanych nieopodal miejsca włamania. Podczas przeszukania jego wnętrza oraz trzech osób ukrywających się w środku, funkcjonariusze ujawnili skradzione wcześniej mienie. 

319-358539.jpg
fot. KPP w Kościanie

Trzej mieszkańcy Czempinia w wieku 18, 23 i 24 lat usłyszeli już zarzuty przestępstwa kradzieży z włamaniem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do 10 lat. Z kolei Nadis bez dwóch zdań zasłużył na nagrodę w postaci bonusowych smaczków. 

 

Źródło: KPP w Kościanie