Swiatzwierzat.pl
OSP Hajnówka

OSP Hajnówka

Koziołek zaplątał się w siatkę. Na ratunek ruszyli mu strażacy

14 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Koziołek z Puszczy Białowieskiej przywędrował w okolice ludzkich siedzib i przez przypadek zaplątał się w siatkę sznurową ogradzającą prywatną posesję. Właściciel nie wiedział, w jaki sposób udzielić pomocy rannemu samcowi sarny, dlatego poprosił o pomoc lokalnych strażaków.

Do nietypowej akcji strażaków doszło 12 kwietnia w miejscowości Hajnówka (woj. podlaskie). Koziołek próbował przedostać się przez ogrodzenie i nieszczęśliwym trafem utkwił w ogrodzeniu wykonanym z siatki sznurowej. Nie był on w stanie samodzielnie się oswobodzić z uwagi na dość mocne skrępowanie parostków linkami.

Koziołek zaplątał się w ogrodzeniu

Właściciel prywatnej posesji nie podjął się samodzielnego oswobodzenia zwierzęcia w obawie przed przypadkowym zranieniem koziołka lub siebie samego. Nie pozostał jednak obojętny na cierpienie mieszkańca lasu i zwrócił się o pomoc do specjalistów.

O losie nieszczęśnika została powiadomiona Państwowa Straż Pożarna w Hajnówce, która odpowiedziała na alarm i zadysponowała ratowników pod wskazany adres.

Liski

Przy polnej drodze znaleziono rodzinę zwierzaków. Matka nie dawała oznak życia

CZYTAJ DALEJ

Strażacy pomogli i otoczyli zwierzaka opieką

W godzinach popołudniowych ratownicy wyposażeni w nożyce do cięcia drutu przybyli na ratunek koziołkowi. Zanim jednak rozpoczęli skomplikowaną akcję, zadbali o komfort zwierzęcia.

Jak można się domyślić, koziołek był nie tylko poraniony i zmęczony, ale przede wszystkim doskwierał mu silny stres. Z uwagi na stan, w jakim znalazło się zwierzę, strażacy najpierw okryli go ciepłym kocem, a dopiero po chwili zaczęli przecinać drut.

Niebawem wszystkie nogi samca sarny zostały oswobodzone, a zwierzę mogło ponownie cieszyć się wolnością. Wcześniej jednak strażacy upewnili się, czy pechowiec nie odniósł poważnego uszczerbku na zdrowiu. Obeszło się jednak bez interwencji weterynarza.

Koziołek został oswobodzony z pułapki i wypuszczony na pobliskie łąki. Cała akcja zakończyła się sukcesem.

Strażacy przypominają, że sarny i nie tylko coraz częściej pojawiają są w pobliżu miejskich ulic i osiedli mieszkaniowych, co może być niebezpieczne zarówno dla nich, jak i dla ludzi. Dotyczy to także dzików, które potrafią napędzić stracha spacerowiczom.

Wystraszone zwierzę może być agresywne, dlatego o podobnej sytuacji lepiej zawiadomić odpowiednie służby, niż samemu próbować nieść mu pomoc.

Zobacz zdjęcia:

Koziołek zaplątany w siatkę

Koziołek zaplątany w siatkę

Oswobodzony koziołek

Oswobodzony koziołek

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami! 

Podobne artykuły

Facebook/Obywatelska Gmina Łubianka

Inne zwierzęta

Smutny widok przed domem jednego z sołtysów. Zdjęcia martwej sarny błyskawicznie obiegły internet

Czytaj więcej >
FACEBOOK/WILDBASE

Inne zwierzęta

Sówka pierwszy raz została wykąpana. Jej zdjęcia robią furorę w sieci

Czytaj więcej >
unsplash/Svetozar Cenisev

Inne zwierzęta

Inwazja szczurów w Toruniu. Miasto rozpoczęło deratyzację, trzeba zachować ostrożność

Czytaj więcej >
polskiwilk.org.pl/

Inne zwierzęta

Śmierć młodego wilka w lesie. Zwierzę konało kilka dni

Czytaj więcej >
twitter/CPW_SE

Inne zwierzęta

Przerażony niedźwiedź utknął na drzewie. Podano mu środek uspokajający, by spadł na ziemię

Czytaj więcej >
pixabay/bparker73

Inne zwierzęta

Na świat przyszedł niezwykle rzadki cielak z dwoma głowami. To przypadek jeden na 100 tys. (WIDEO)

Czytaj więcej >