Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 29.03.2021 02:00

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

Pam Pam
instagram/missypampam

Chociaż każde zwierzę jest wyjątkowe na swój sposób, Pam Pam to kociak jedyny w swoim rodzaju. Tym, co wyróżnia mruczka mieszkającego w Budapeszcie od innych przedstawicieli swojego gatunku, jest śnieżnobiałe umaszczenie i niezwykle rzadka cecha wrodzona - heterochromia. 

Kot o czarującym spojrzeniu

Czym właściwie jest heterochromia? To pojęcie oznaczające zaburzenie rozwoju tęczówki oka, objawiające się różnobarwnością tęczówek. Wada może być wrodzona lub nabyta. Co ciekawe, obecna jest nie tylko wśród ludzi. Nierównomierne rozłożenie barwnika w tęczówce występuje również u niektórych zwierząt - najczęściej są to psy oraz właśnie koty.

Różnobarwność tęczówki w biologii może objawiać się różnym rozmieszczeniu barwnika w obszarach tęczówki oka (heterochromia częściowa) lub - jak w przypadku kociaka Pam Pam - na różnym kolorze obu oczu (całkowita). W przypadku heterochromii całkowitej jedno oko zwierzęcia jest zazwyczaj niebieskie, natomiast drugie - bursztynowe, brązowe, żółte albo zielone.

Mówi się, że Pam Pam to jeden z najpiękniejszych stworzeń wśród zwierzaków o własnych profilach na mediach społecznościowych. Trudno się z tym nie zgodzić. Blisko 100 tys. obserwujących na Instagramie o czymś świadczy. Mnóstwo miłośników kotów z całego świata podziela to zdanie, nie mogąc napatrzeć się na tak rzadko spotykany kolor tęczówek. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Smutny sekret różnokolorowych oczu

Jak już wspomnieliśmy, heterochromia może być wrodzoną cechą wyglądu, ale i nabytą wadą. Czasem pojawia się wskutek urazu fizycznego lub choroby, a także idzie w parze z inną dolegliwością. Okazuje się, że nawet co trzeci kot z różnobarwnością tęczówek jest głuchy lub częściowo głuchy od strony niebieskiego oka.

W przypadku Pam Pama właściciele wolą nie zdradzać, czy kotek cierpi na jakiekolwiek problemy ze słuchem. Jedno jest jednak pewne - temu hipnotyzującemu spojrzeniu z pewnością nie oprze się żaden kociarz. Węgierski mruczek bije na głowę nawet kultową postać kota w butach ze „Shreka”!

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć tego nadzwyczajnego zwierzaka, to koniecznie spójrzcie mu prosto w oczy i przekonajcie się sami, jaki jest fascynujący. Naszym skromnym zdaniem nie sposób oderwać wzroku od jego złotych i niebieskich tęczówek.

Zobacz zdjęcia:

``
``
Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt: