Swiatzwierzat.pl
Pam Pam

instagram/missypampam

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Kot o imieniu Pam Pam przyszedł na świat i w błyskawicznym tempie zaskarbił sobie ogólnoświatową miłość. Wszystko dlatego, iż potrafi obezwładnić każdego swoim osobliwym spojrzeniem. Zwierzę urodziło się bowiem z niezwykle rzadkim zaburzeniem rozwoju tęcz

Chociaż każde zwierzę jest wyjątkowe na swój sposób, Pam Pam to kociak jedyny w swoim rodzaju. Tym, co wyróżnia mruczka mieszkającego w Budapeszcie od innych przedstawicieli swojego gatunku, jest śnieżnobiałe umaszczenie i niezwykle rzadka cecha wrodzona - heterochromia. 

Kot o czarującym spojrzeniu

Czym właściwie jest heterochromia? To pojęcie oznaczające zaburzenie rozwoju tęczówki oka, objawiające się różnobarwnością tęczówek. Wada może być wrodzona lub nabyta. Co ciekawe, obecna jest nie tylko wśród ludzi. Nierównomierne rozłożenie barwnika w tęczówce występuje również u niektórych zwierząt - najczęściej są to psy oraz właśnie koty.

Różnobarwność tęczówki w biologii może objawiać się różnym rozmieszczeniu barwnika w obszarach tęczówki oka (heterochromia częściowa) lub - jak w przypadku kociaka Pam Pam - na różnym kolorze obu oczu (całkowita). W przypadku heterochromii całkowitej jedno oko zwierzęcia jest zazwyczaj niebieskie, natomiast drugie - bursztynowe, brązowe, żółte albo zielone.

Mówi się, że Pam Pam to jeden z najpiękniejszych stworzeń wśród zwierzaków o własnych profilach na mediach społecznościowych. Trudno się z tym nie zgodzić. Blisko 100 tys. obserwujących na Instagramie o czymś świadczy. Mnóstwo miłośników kotów z całego świata podziela to zdanie, nie mogąc napatrzeć się na tak rzadko spotykany kolor tęczówek. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Smutny sekret różnokolorowych oczu

Jak już wspomnieliśmy, heterochromia może być wrodzoną cechą wyglądu, ale i nabytą wadą. Czasem pojawia się wskutek urazu fizycznego lub choroby, a także idzie w parze z inną dolegliwością. Okazuje się, że nawet co trzeci kot z różnobarwnością tęczówek jest głuchy lub częściowo głuchy od strony niebieskiego oka.

W przypadku Pam Pama właściciele wolą nie zdradzać, czy kotek cierpi na jakiekolwiek problemy ze słuchem. Jedno jest jednak pewne - temu hipnotyzującemu spojrzeniu z pewnością nie oprze się żaden kociarz. Węgierski mruczek bije na głowę nawet kultową postać kota w butach ze „Shreka”!

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć tego nadzwyczajnego zwierzaka, to koniecznie spójrzcie mu prosto w oczy i przekonajcie się sami, jaki jest fascynujący. Naszym skromnym zdaniem nie sposób oderwać wzroku od jego złotych i niebieskich tęczówek.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:
  • Zeus umarł w jej ramionach. Pies był chory, weterynarz go uśpił

  • Zabiła 60-letniego krokodyla, aby zrobić z niego torebkę. Pochwaliła się na Instagramie

  • Nie boją się zostawiać dziecka z rottweilerem. Pies jest obrońcą małej dziewczynki

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

ropucha

Pozostałe

Śmiertelnie niebezpieczny trend wśród turystów. Leśnicy biją na alarm

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzęta a przesądy. Czym możemy sprowadzić na siebie nieszczęście?

Czytaj więcej >
Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >