Swiatzwierzat.pl
Pam Pam

instagram/missypampam

Kot urodził się z niezwykle rzadką wadą. Przecieramy oczy ze zdumienia, prawdziwy unikat

29 Marca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Kot o imieniu Pam Pam przyszedł na świat i w błyskawicznym tempie zaskarbił sobie ogólnoświatową miłość. Wszystko dlatego, iż potrafi obezwładnić każdego swoim osobliwym spojrzeniem. Zwierzę urodziło się bowiem z niezwykle rzadkim zaburzeniem rozwoju tęcz

Chociaż każde zwierzę jest wyjątkowe na swój sposób, Pam Pam to kociak jedyny w swoim rodzaju. Tym, co wyróżnia mruczka mieszkającego w Budapeszcie od innych przedstawicieli swojego gatunku, jest śnieżnobiałe umaszczenie i niezwykle rzadka cecha wrodzona - heterochromia. 

Kot o czarującym spojrzeniu

Czym właściwie jest heterochromia? To pojęcie oznaczające zaburzenie rozwoju tęczówki oka, objawiające się różnobarwnością tęczówek. Wada może być wrodzona lub nabyta. Co ciekawe, obecna jest nie tylko wśród ludzi. Nierównomierne rozłożenie barwnika w tęczówce występuje również u niektórych zwierząt - najczęściej są to psy oraz właśnie koty.

Różnobarwność tęczówki w biologii może objawiać się różnym rozmieszczeniu barwnika w obszarach tęczówki oka (heterochromia częściowa) lub - jak w przypadku kociaka Pam Pam - na różnym kolorze obu oczu (całkowita). W przypadku heterochromii całkowitej jedno oko zwierzęcia jest zazwyczaj niebieskie, natomiast drugie - bursztynowe, brązowe, żółte albo zielone.

Mówi się, że Pam Pam to jeden z najpiękniejszych stworzeń wśród zwierzaków o własnych profilach na mediach społecznościowych. Trudno się z tym nie zgodzić. Blisko 100 tys. obserwujących na Instagramie o czymś świadczy. Mnóstwo miłośników kotów z całego świata podziela to zdanie, nie mogąc napatrzeć się na tak rzadko spotykany kolor tęczówek. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD MATERIAŁEM WIDEO:

Smutny sekret różnokolorowych oczu

Jak już wspomnieliśmy, heterochromia może być wrodzoną cechą wyglądu, ale i nabytą wadą. Czasem pojawia się wskutek urazu fizycznego lub choroby, a także idzie w parze z inną dolegliwością. Okazuje się, że nawet co trzeci kot z różnobarwnością tęczówek jest głuchy lub częściowo głuchy od strony niebieskiego oka.

W przypadku Pam Pama właściciele wolą nie zdradzać, czy kotek cierpi na jakiekolwiek problemy ze słuchem. Jedno jest jednak pewne - temu hipnotyzującemu spojrzeniu z pewnością nie oprze się żaden kociarz. Węgierski mruczek bije na głowę nawet kultową postać kota w butach ze „Shreka”!

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji zobaczyć tego nadzwyczajnego zwierzaka, to koniecznie spójrzcie mu prosto w oczy i przekonajcie się sami, jaki jest fascynujący. Naszym skromnym zdaniem nie sposób oderwać wzroku od jego złotych i niebieskich tęczówek.

Zobacz zdjęcia:

Artykuły polecane przez redakcję Świata Zwierząt:
  • Zeus umarł w jej ramionach. Pies był chory, weterynarz go uśpił

  • Zabiła 60-letniego krokodyla, aby zrobić z niego torebkę. Pochwaliła się na Instagramie

  • Nie boją się zostawiać dziecka z rottweilerem. Pies jest obrońcą małej dziewczynki

Podobne artykuły

Zdjęcie podglądowe - kot

Koty

Szarpał małego kotka, rzucał nim o ziemię. Policjanci przechwycili drastyczne nagranie

Czytaj więcej >
"Dom grozy"

Koty

Drastyczne odkrycie pod Warszawą. Wolontariusze uratowali koty z "domu grozy"

Czytaj więcej >
kotek

Koty

Myśleli, że uratowali niewidomego kota. Prawda ich zaskoczyła

Czytaj więcej >
Zaniedbany kot

Koty

Schorowany, bezdomny kot zapukał do okna kobiety. Była jego jedynym ratunkiem

Czytaj więcej >
Ulla u weterynarza

Koty

Kotka dowiedziała się, że jest w ciąży. Jej reakcja jest bezcenna (WIDEO)

Czytaj więcej >
kot w oknie

Koty

Przestraszony kot nie wiedział, dlaczego został sam. Z pomocą przyszli policjanci

Czytaj więcej >