Swiatzwierzat.pl
kot i mysz

Pexels/Katherine Mihailova

Kot przyniósł mysz do domu? Martwe zwierzę nie zawsze oznacza prezent

21 Lipca 2022

Autor tekstu:

Martyna Pałka

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem lub właścicielka kota, widok martwych myszy lub innych gryzoni, nie powinien być dla Ciebie niczym zaskakującym. Jedni mówią, że jest to prezent, a inni uważają, że nie ma to nic wspólnego z miłym gestem zwierzaka. Co oznacza przyniesienie przez kota martwego zwierzęcia?

Kot to urodzony łowca, który uwielbia się zakradać i polować na swoją ofiarę. Nic więc dziwnego, że z chęcią sprawdza swoje nabywane w okresie dzieciństwa umiejętności łowieckie podczas polowań na okoliczne gryzonie. Niejednokrotnie upolowaną zdobycz przynosi do domu swojego właściciela. Co może oznaczać taki prezent?

Dlaczego kot przynosi do domu martwe zwierzęta?

Koty wielokrotnie decydują się na polowanie, nawet w przypadku kiedy zawsze mają pełną miskę najlepszej karmy. Spowodowane jest to tym, że upolowanie martwego zwierzęcia nie jest dla nich tylko i wyłącznie formą zdobywania pożywienia, ale też rozrywką i pielęgnowaniem zwyczajów z dzieciństwa.

Zwierzaki te nie rodzą się z umiejętnościami łowieckimi, ale nabywają je w trakcie okresu dzieciństwa, kiedy to mama uczy ich tej sztuki. Możliwe więc, że jeśli Twoja kotka coraz częściej przynosi do domu martwe gryzonie, już niedługo powita na świecie swoje pociechy. W takim wypadku lepiej udać się z nią do weterynarza.

sierść psa

Dlaczego mokra sierść psa brzydko pachnie? Odpowiedź może zaskoczyć, przyczyn jest kilka

CZYTAJ DALEJ

Co oznacza przynoszenie martwych gryzoni przez kota?

Nie zawsze jednak przynoszenie upolowanej zdobyczy ma związek z potomstwem. Jedna z teorii mówi, że kot poluje na gryzonie i przynosi je właścicielowi, bo wie, że ten sam nie potrafi tego zrobić. Jest to jego sposób na odwdzięczenie się, przez niektórych uznawany za swoisty wyraz miłości wobec człowieka.

Jeszcze inni uważają, że koty zanoszą upolowaną zwierzynę do domu, bo wiedzą, że tu jest ona bezpieczna i nikt im ich nie zabierze. W podobny sposób działają duże dzikie koty, jak na przykład lamparty.

Nie zawsze polowanie na gryzonie wiąże się ze zdobywaniem posiłku, więc nie każdy kot je upolowaną przez siebie zdobycz. Koty wolnożyjące mogą decydować się na zjedzenie myszy, ale tak naprawdę mogą polować też dla samego doskonalenia umiejętności łowieckich. Jedzenie gryzoni nie jest niczym złym dla naszego pupila. Zwierzęta te są bowiem bogate w taurynę, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu kota.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

7 ras kotów, które wyglądają jak tygrysy, lamparty i gepardy. W ich żyłach płynie "dzika krew"

Każdy kot ma w sobie coś z tygrysa, ale czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu kota przypominającego swoich dzikich krewnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Poznaj 7 kocich ras, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty. (fot. unsplash/Kim Davies)

Zobacz galerię >

Sprawdź, czy jesteś prawdziwym znawcą kotów!

Pytanie 1 z 7

Koty po urodzeniu...

Źródło: natemat.pl

Tagi:

Martyna PałkaAutor

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: martynaa2112@gmail.com

Podobne artykuły

Koty

Czy kot lubi, gdy mówisz do niego jak do dziecka? Badanie wiele wyjaśnia

Czytaj więcej >

Koty

Dlaczego kot chodzi za mną do toalety? Powód ważniejszy niż sądzisz

Czytaj więcej >

Koty

Jak rozpoznać i jak leczyć koci trądzik? Poznaj szczegóły

Czytaj więcej >

Koty

Jaki żwirek można spuszczać w toalecie? Łatwo o błąd

Czytaj więcej >

Koty

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czy koty wyczuwają depresję?

Czytaj więcej >

Koty

Kot do mnie mruga - czy to powód do niepokoju? Będziesz zaskoczony

Czytaj więcej >