Swiatzwierzat.pl
Sopot

pixabay/b-sea

Kolejne martwe foki wyrzucone na brzeg. Znana jest przyczyna śmierci

26 Lipca 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Na Wybrzeżu Bałtyckim zapanowało niemałe poruszenie. Fale ponownie wyrzuciły na brzeg ciała fok. Eksperci rozkładają ręce z bezradności, wskazując przyczynę wysypu martwych zwierząt na polskich plażach. Za ich śmierć najczęściej odpowiedzialne są wyrzucone do wody sieci rybackie.

W ciągu minionego weekendu w Gdańsku i Gdyni zaobserwowano kolejne dwie martwe foki wyrzucone na brzeg. Spacerowicze natknęli się na jedną z nich w okolicy Stogów, natomiast druga spoczywała między Sopotem a Gdynią Redłowem. Zgłoszenie zostało przekazane Błękitnemu Patrolowi WWF.

Masowa śmierć fok nad Bałtykiem

- Myślę, że foczka zginęła tragicznie - napisała czytelniczka w liście do "Wyborczej", zamieszczając zdjęcia martwych zwierząt znalezionych na plaży w Sopocie.

Paweł Żmuda, obsługujący numer Błękitnego Patrolu WWF, odniósł się do przerażającego zjawiska nad polskim morzem, twierdząc, że nie ma powodów do niepokoju. Wyjaśnił przy tym, że każdego dnia fale wyrzucają na plaże Wybrzeża Bałtyckiego od dwóch do trzech martwych fok.

Najgorszy moment przypadł na przełom maja i czerwca, kiedy to na nadbałtyckim wybrzeżu znajdowano aż kilkadziesiąt martwych zwierząt na dobę. Sprzyjający wiatr wypychał martwe ciała ssaków w stronę brzegu, przyprawiając turystów o dreszcze. 

- To był czarny weekend dla fok - mówił wówczas przedstawiciel Błękitnego Patrolu WWF.

Alan Kwieciński

Alan Kwieciński zamknął psa na grillu? Skandaliczny "żart" rozpętał burzę w sieci

CZYTAJ DALEJ

Rybackie sieci zabijają morskie stworzenia

Najczęstszą przyczyną śmierci fok jest zaplątanie w sieci rybackie lub inne śmieci unoszące się w wodzie. Kiedy zwierzę wpadnie w pułapkę, to w przeciągu 20-30 min kończy się mu tlen i zaczyna się topić.

Nie można jednak ustalić dokładnej przyczyny śmieci fok, gdyż zazwyczaj są one znajdowane na brzegach w zaawansowanej fazie rozkładu. 

Martwe foki są umieszczane w workach i przechodzą proces utylizacji. Jak tłumaczy kierownik Obwodu Ochrony Wybrzeża w Ustce, cena usługi firmy utylizacyjnej może wahać się między 500-600 zł za sztukę.

Zobacz zdjęcie:

Źródło: wyborcza.pl

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >