Swiatzwierzat.pl
Zdjęcie ilustracyjne: kot

unsplash/freddie marriage

Koty wciąż padają ofiarą uchylonych okien. Służby przypominają o środkach bezpieczeństwa

5 Maja 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Przedstawiciele Animal Patrol Straży Miejskiej w Łodzi wystosowali apel do wszystkich właścicieli zwierząt domowych, w szczególności kotów. W okresie wiosennym przypominają o potencjalnym zagrożeniu, jakie niesie pozostawianie uchylonych okien.

Na mediach społecznościowych łódzkiego oddziału Animal Patrol został opublikowany wpis dotyczący niedawnej interwencji. Służby zajmujące się ratowaniem zwierząt ponownie podnoszą temat kotów zaklinowujących się w oknach mieszkań i domów.

Apel do właścicieli kotów - zadbaj o jego bezpieczeństwo w domu

Straż Miejska poinformowała, że po raz kolejny ruszyła na pomoc zwierzęciu, które przypadkowo padło ofiarą uchylonego okna. Przy ulicy Lubeckiego niewielka ruda kotka nie mogła wydostać się z niepozornej, lecz śmiertelnie groźnej pułapki.

Całe szczęście ratunek przyszedł w porę. Zwierzę zostało uwolnione i przewiezione do Schroniska dla Zwierząt w Łodzi.

Strażnicy chcą jednak nagłośnić sprawę i przypomnieć o ryzyku zagrożenia życia czworonożnych podopiecznych, które często wynika z nieostrożności właścicieli.

Husky syberyjski

Nagrali pierwszą wizytę husky'ego u weterynarza. Internauci zwrócili uwagę na jeden niepokojący szczegół

CZYTAJ DALEJ

Kot wcale nie ma dziewięciu żyć

Ratownicy zwierząt podkreślają we wpisie, że żądna przygód i ciekawska natura kotów może ściągnąć na nie niebezpieczeństwa. Dlatego właśnie właściciele powinni reagować, zanim dojdzie do wypadku.

- Utarło się przekonanie, że kot najczęściej spada na cztery łapy. Nic bardziej mylnego! O ile spadając z niewielkiej wysokości ustawia się w pozycji, która pozwala mu wylądować na miękkich łapkach, które amortyzują upadek, tak przy dużej wysokości, a co za tym idzie dużym pędzie, nie ma szans na bezpieczne wylądowanie - wyjaśniają służby na Facebooku.

Jak wynika z opublikowanych wyjaśnień, podczas zaklinowania się zwierzęcia w oknie ucisk wywierany na jamę brzuszną doprowadza do zamknięcia aorty jamy brzusznej. Niedokrwienie tkanek oraz urazy mechaniczne tylnej części ciała mogą prowadzić do ciężkich następstw, od paraliżu do nawet amputacji niedokrwionych kończyn.

Co więcej, zbytnie wychylanie się przez okno lub spadek z wysokości może mieć równie tragiczne konsekwencje. Niejednokrotnie zdarza się, że koty spadające z okien uderzają o podłoże głową, co skutkuje poważnymi obrażeniami, a w konsekwencji śmiercią.

Dlatego właśnie najskuteczniejszym, i wbrew pozorom nieprzesadnie kosztownym zabezpieczeniem okien, jest montaż specjalnej siatki zabezpieczającej. Umieszczając ją w oknach mieszkania nie dopuścisz do tego, by Twój pupil poznał na własnej skórze, czym skutkuje "zespół uchylonego okna".

- Jeśli posiadacie koty, zainwestujcie w siatki, które zamontowane w oknach i na balkonach chronią waszych pupili przed kalectwem a często i śmiercią - apelują służby.

Zobacz zdjęcie:


Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami

Podobne artykuły

Koty

Kamera uchwyciła przezabawną scenę zazdrości. Mruczek nie pozwala kobiecie zawołać drugiego kota

Czytaj więcej >
facebook/TOZ Opole

Koty

Właścicielka pseudohodowli przetrzymywała ponad 50 kotów. W końcu zostały interwencyjnie odebrane

Czytaj więcej >
OSP

Koty

Strażacy są u niej co miesiąc. Niezwykły problem mieszkanki Piątnicy

Czytaj więcej >

Koty

Makabryczne znalezisko w Wielkopolsce. Ktoś porzucił nowo narodzone kocięta przy placu zabaw

Czytaj więcej >
koty w ścianie

Koty

Dzień na budowie zmienił się w akcję ratunkową. Spod młota do burzenia sypały się... koty

Czytaj więcej >
Niezwykły mruczek

Koty

Romantyczny mruczek podbija serca internautów. Jest pokryty plamkami w nietypowym kształcie

Czytaj więcej >