Swiatzwierzat.pl
Pies przed sklepem

pixabay/adam1zakaev

Kierowniczka Biedronki wyrzuciła klienta ze sklepu. Powód? Mały pies na rękach

24 Lipca 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Pewien właściciel psa opisał nieprzyjemną sytuację, jaka spotkała go w Biedronce w Poznaniu. Kierowniczka sklepu nie pozwoliła na wprowadzenie zwierzęcia do środka, pomimo, iż na dworze panowały bardzo wysokie temperatury. Czy miała do tego prawo?

Sieć sklepów dyskontowych Biedronka należąca do portugalskiego koncernu Jeronimo Martins zakazuje wpuszczania klientów z psami oraz może poprosić ich właścicieli o opuszczenie obiektu. Czy jest to zgodne z prawem? W artykule wyjaśniamy status prawny psa w Polsce.

Zakupy w supermarkecie z psem? Biedronka jest temu przeciwna

Do redakcji "Głosu Wielkopolski" wpłynął list nadesłany przez pana Michała, który poskarżył się na zachowanie kierowniczki sklepu Biedronka, mieszczącego się przy ul Gronowej w Poznaniu. W dniu 22 lipca, gdy temperatura na dworze wahała się między 29 a 30 stopniami, mężczyzna usiłował kupić butelkę wody. Obecność niewielkich rozmiarów psa, którego trzymał na rękach, rozsierdziła jedną z pracownic.

- Posiadam małego pieska, nie chciałem go zostawiać w straszliwym i piekącym skwarze, wziąłem pieska na ręce i wszedłem do sklepu. Pani kierowniczka sklepu skrzyczała mnie i zwyzywała. Nie słuchając próśb i tłumaczeń, brutalnie wyrzuciła ze sklepu - napisał pan Michał i dodał. - Uważam podobną politykę Jeromimo za całkowicie pozbawioną empatii i zrozumienia. Przed Biedronkami nie ma nawet misek z wodą dla psów.

Automat na napoje

Usłyszała płaczliwe dźwięki dochodzące z automatu na napoje. Maleńki kotek znalazł się w pułapce

CZYTAJ DALEJ

Przed wejściem do sklepu przeczytaj regulamin

Czy kierowniczka sklepu postąpiła właściwie? Jeśli wierzyć słowom pana Michała z pewnością jej zachowanie było dalekie od kulturalnego, aczkolwiek zależnie od własnych zasad moralnych, w tej kwestii zdania mogą być podzielone. Warto jednak wiedzieć, że w polskim prawie nie istnieje żadna reguła dotycząca zakazu wprowadzania psów do sklepu lub innego miejsca użytkowego. Również Główny Inspektor Sanitarny zauważa, że nie istnieje prawny zakaz wprowadzania zwierząt do wszelkich lokali.

Sklepy takie jak Biedronka to budynki użyteczności publicznej, stanowiące niezwykle szerokie spektrum możliwych zastosowań, ale nie teren użyteczności publicznej. Należy pamiętać, że sklep ma prawo ustanowienia zakazu wprowadzania zwierząt na jego teren. Wprowadzenie powyższego zakazu uzasadnione jest w szczególności względami bezpieczeństwa, komfortem klientów dokonujących zakupy oraz ze względów sanitarnych, jak również w celu uniknięcia kontaktu zwierzęcia z żywnością.

Udając się na zakupy w towarzystwie zwierzaka, proponujemy zapytać się ochrony albo sprzedawcy, czy nie będzie to wbrew przyjętemu regulaminowi. Musimy jednak liczyć się z możliwością odmowy wstępu. Wyjątek to oczywiście psy asystujące np. osobom niewidomym czy z PTSD (zespół stresu pourazowego), które wykonują dla nich specjalne zadania i mają szczególne uprawnienia.

Dog friendly, czyli sklepy przyjazne psiakom

Upały są uciążliwe dla ludzi, ale mogą być także niebezpieczne dla zwierząt, dlatego nie należy zostawiać ich w samochodzie, na parkingu czy innym miejscu, gdzie może stać im się krzywda. Z tego względu sieci sklepów Leroy Merlin, Media Expert, Media Markt, Empik czy Decathlon zachęcają klientów do wizyt wraz z psami. Czworonogi nie tylko mile widziane są w klimatyzowanym wnętrzu sklepów, ale też przy wejściu czeka na nie miska ze świeżą wodą.

Wprowadzanie zwierząt do sklepów możliwe jest także w sieci sklepów zoologicznych Maxi Zoo, gdzie do dyspozycji klientów jest waga, dzięki której można sprawdzić, czy czworonóg utrzymuje prawidłową wagę ciała. Pupile towarzyszące właścicielom w zakupach mogą poczęstować się darmowymi smakołykami i wodą, a klienci poprosić o poradę personel sklepu w kwestii doboru kagańca czy innych akcesoriów.

Przypominamy, że model "pet-friendly" obowiązuje w kilkunastu placówkach należących do EPP. Pełen wykaz obiektów, do których możesz udać się ze swoim czworonożnym przyjacielem znajdziesz TUTAJ.

Jeśli nie mamy pewności, czy dana część wspólna, strefa restauracyjna, sklep bądź salon wyrażają zgodę na wizyty zwierzaków, należy rozejrzeć się za specjalnymi oznaczeniami, które umieszczane są na drzwiach i witrynach.

Zielone światło dla naszych podopiecznych sygnalizują specjalne naklejki w postaci infografiki, przedstawiające m.in. psią łapkę wraz z informacją "Zwierzaki mile widziane”. Pamiętaj jednak, by przed wejściem do środka upewnić się, że szelki lub obroża Twojego pupila są prawidłowo zapięte. Niekiedy konieczne jest także założenie psu kagańca.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Nathan Dumlao

Pies dla introwertyka: 9 ras, które pasują do Twojej osobowości. Miejsce 4 to spore zaskoczenie

Psy znane są ze swojej ruchliwości i potrzeby ciągłego towarzystwa. Mimo to istnieją rasy, które nadadzą się również dla introwertyków, którzy wymagają odrobiny więcej spokoju. Niektóre propozycje mogą was zaskoczyć

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: statusprawnypsawpolsce.com, gloswielkopolski.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Starsza pani boi się wychodzić z domu przez psa sąsiada. Wypadek sprawił, że zmieniła zdanie

Czytaj więcej >

Psy

Nielegalna przechowalnia psów pod oknami urzędu gminy. Widok zwierząt poraził inspektorów

Czytaj więcej >

Psy

Bobi okrzyknięty najstarszym psem świata. Przebił konkurencję, jeszcze żaden pupil nie żył tak długo

Czytaj więcej >

Psy

Szczeniak zgubił drogę powrotną do domu, więc wpadł do kliniki. Wiedział, że może liczyć na weterynarza

Czytaj więcej >

Psy

Ukryła w domu kamerę, aby zobaczyć, co robi opiekunka do psów. Wkrótce zajęła się nią policja

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies zjada odchody? Powodów jest wiele. Wyjaśniamy, skąd bierze się ten problem

Czytaj więcej >