Swiatzwierzat.pl > Psy > Kierowniczka Biedronki wyrzuciła klienta ze sklepu. Powód? Mały pies na rękach
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 24.07.2022 12:40

Kierowniczka Biedronki wyrzuciła klienta ze sklepu. Powód? Mały pies na rękach

Pies przed sklepem
pixabay/adam1zakaev

Pewien właściciel psa opisał nieprzyjemną sytuację, jaka spotkała go w Biedronce w Poznaniu. Kierowniczka sklepu nie pozwoliła na wprowadzenie zwierzęcia do środka, pomimo, iż na dworze panowały bardzo wysokie temperatury. Czy miała do tego prawo?

Sieć sklepów dyskontowych Biedronka należąca do portugalskiego koncernu Jeronimo Martins zakazuje wpuszczania klientów z psami oraz może poprosić ich właścicieli o opuszczenie obiektu. Czy jest to zgodne z prawem? W artykule wyjaśniamy status prawny psa w Polsce.

Zakupy w supermarkecie z psem? Biedronka jest temu przeciwna

Do redakcji "Głosu Wielkopolski" wpłynął list nadesłany przez pana Michała, który poskarżył się na zachowanie kierowniczki sklepu Biedronka, mieszczącego się przy ul Gronowej w Poznaniu. W dniu 22 lipca, gdy temperatura na dworze wahała się między 29 a 30 stopniami, mężczyzna usiłował kupić butelkę wody. Obecność niewielkich rozmiarów psa, którego trzymał na rękach, rozsierdziła jedną z pracownic.

- Posiadam małego pieska, nie chciałem go zostawiać w straszliwym i piekącym skwarze, wziąłem pieska na ręce i wszedłem do sklepu. Pani kierowniczka sklepu skrzyczała mnie i zwyzywała. Nie słuchając próśb i tłumaczeń, brutalnie wyrzuciła ze sklepu - napisał pan Michał i dodał. - Uważam podobną politykę Jeromimo za całkowicie pozbawioną empatii i zrozumienia. Przed Biedronkami nie ma nawet misek z wodą dla psów.

Przed wejściem do sklepu przeczytaj regulamin

Czy kierowniczka sklepu postąpiła właściwie? Jeśli wierzyć słowom pana Michała z pewnością jej zachowanie było dalekie od kulturalnego, aczkolwiek zależnie od własnych zasad moralnych, w tej kwestii zdania mogą być podzielone. Warto jednak wiedzieć, że w polskim prawie nie istnieje żadna reguła dotycząca zakazu wprowadzania psów do sklepu lub innego miejsca użytkowego. Również Główny Inspektor Sanitarny zauważa, że nie istnieje prawny zakaz wprowadzania zwierząt do wszelkich lokali.

Sklepy takie jak Biedronka to budynki użyteczności publicznej, stanowiące niezwykle szerokie spektrum możliwych zastosowań, ale nie teren użyteczności publicznej. Należy pamiętać, że sklep ma prawo ustanowienia zakazu wprowadzania zwierząt na jego teren. Wprowadzenie powyższego zakazu uzasadnione jest w szczególności względami bezpieczeństwa, komfortem klientów dokonujących zakupy oraz ze względów sanitarnych, jak również w celu uniknięcia kontaktu zwierzęcia z żywnością.

Udając się na zakupy w towarzystwie zwierzaka, proponujemy zapytać się ochrony albo sprzedawcy, czy nie będzie to wbrew przyjętemu regulaminowi. Musimy jednak liczyć się z możliwością odmowy wstępu. Wyjątek to oczywiście psy asystujące np. osobom niewidomym czy z PTSD (zespół stresu pourazowego), które wykonują dla nich specjalne zadania i mają szczególne uprawnienia.

Dog friendly, czyli sklepy przyjazne psiakom

Upały są uciążliwe dla ludzi, ale mogą być także niebezpieczne dla zwierząt, dlatego nie należy zostawiać ich w samochodzie, na parkingu czy innym miejscu, gdzie może stać im się krzywda. Z tego względu sieci sklepów Leroy Merlin, Media Expert, Media Markt, Empik czy Decathlon zachęcają klientów do wizyt wraz z psami. Czworonogi nie tylko mile widziane są w klimatyzowanym wnętrzu sklepów, ale też przy wejściu czeka na nie miska ze świeżą wodą.

Wprowadzanie zwierząt do sklepów możliwe jest także w sieci sklepów zoologicznych Maxi Zoo, gdzie do dyspozycji klientów jest waga, dzięki której można sprawdzić, czy czworonóg utrzymuje prawidłową wagę ciała. Pupile towarzyszące właścicielom w zakupach mogą poczęstować się darmowymi smakołykami i wodą, a klienci poprosić o poradę personel sklepu w kwestii doboru kagańca czy innych akcesoriów.

Przypominamy, że model "pet-friendly" obowiązuje w kilkunastu placówkach należących do EPP. Pełen wykaz obiektów, do których możesz udać się ze swoim czworonożnym przyjacielem znajdziesz TUTAJ.

Jeśli nie mamy pewności, czy dana część wspólna, strefa restauracyjna, sklep bądź salon wyrażają zgodę na wizyty zwierzaków, należy rozejrzeć się za specjalnymi oznaczeniami, które umieszczane są na drzwiach i witrynach.

Zielone światło dla naszych podopiecznych sygnalizują specjalne naklejki w postaci infografiki, przedstawiające m.in. psią łapkę wraz z informacją "Zwierzaki mile widziane”. Pamiętaj jednak, by przed wejściem do środka upewnić się, że szelki lub obroża Twojego pupila są prawidłowo zapięte. Niekiedy konieczne jest także założenie psu kagańca.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: statusprawnypsawpolsce.com, gloswielkopolski.pl

Tagi: Biedronka Pies