Swiatzwierzat.pl
Pies

unsplash/Bailey Burton

Kaganiec dla psa na lato - jak wybrać odpowiedni model?

23 Lipca 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Ostatnia fala upałów nie oszczędza nikogo. Tyczy się to nie tylko ludzi, ale również innych stworzeń, w tym psów. Te potrafią bardzo dotkliwie odczuwać wysokie temperatury, dlatego należy zadbać o to, by mogły sobie z tym radzić na własne sposoby. Bardzo istotny może okazać się odpowiedni kaganiec dla psa.

Choć pozornie trudno znaleźć związek między osłoną pyska zwierzęcia, a jego chłodzeniem, ten jest naprawdę istotny. Źle dobrany kaganiec może się w taką pogodę skończyć naprawdę tragicznie.

Jak pies radzi sobie z upałem?

Najpierw warto więc wyjaśnić, w jaki sposób psy regulują temperaturę swojego ciała. U ludzi odbywa się to poprzez pocenie. Sęk w tym, że u czworonogów proces ten nie występuje, dlatego muszą radzić sobie inaczej. Ich najważniejszym narzędziem do chłodzenia się jest właśnie pysk.

Pies Canva

Jak rozpoznać, czy szczeniak wyrośnie na dużego psa? Fakty i mity

CZYTAJ DALEJ

W ciepłe dni zwierzęta zwykle mają otwarte szczęki nie bez powodu. To właśnie przez pysk dostarczają bowiem powietrza i wilgoci, dzięki którym są w stanie ustabilizować temperaturę swojego organizmu. W związku z tym nie wolno im tej części ciała krępować, bo tym samym mocno utrudnimy lub nawet uniemożliwimy walkę z upałem.

Jaki kaganiec dobrać dla psa na lato?

W świetle powyższych stwierdzeń wiadomo już, dlaczego dobór odpowiedniego kagańca jest tak istotny. Na upalne spacery pod żadnym pozorem nie wolno więc zakładać nylonowych akcesoriów tego typu, bo te całkowicie krępują zwierzęciu pysk. Kagańce weterynaryjne nie nadają się do codziennego stosowania i w skrajnych przypadkach taki kaganiec może doprowadzić do śmierci zwierzęcia z powodu przegrzania.

Co wobec tego stosować? Wiadomo, że najlepiej byłoby zwierzęciu nie zakładać nic, ale nie zawsze jest to możliwe. W końcu niektóre czworonogi bywają agresywne względem obcych, więc w miejscach publicznych muszą mieć kaganiec. Wówczas należy jednak zakupić taki, który sprawia, że wszyscy dookoła są bezpieczni, a zwierzę może w nim swobodnie otworzyć pysk. To tak zwane kagańce fizjologiczne.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

unsplash/Nathan Dumlao

Pies dla introwertyka: 9 ras, które pasują do Twojej osobowości. Miejsce 4 to spore zaskoczenie

Psy znane są ze swojej ruchliwości i potrzeby ciągłego towarzystwa. Mimo to istnieją rasy, które nadadzą się również dla introwertyków, którzy wymagają odrobiny więcej spokoju. Niektóre propozycje mogą was zaskoczyć

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: zwierzaki.trojmiasto.pl

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >

Psy

Nieszczęśliwy wypadek suczki "zakopanej żywcem". Policja wytyka schronisku szereg nieścisłości

Czytaj więcej >

Psy

Ledwo kupił szczeniaka, a już go oddał. Nowych opiekunów czeka przykra niespodzianka

Czytaj więcej >

Psy

Przywiązał psa do bramy schroniska w śnieżycę. "Możecie być pewni, że nie wróci do tej kreatury"

Czytaj więcej >