Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Kaganiec dla psa na lato - jak wybrać odpowiedni model?
Redakcja swiatzwierzat.pl
Redakcja swiatzwierzat.pl 23.07.2022 14:37

Kaganiec dla psa na lato - jak wybrać odpowiedni model?

Pies
unsplash/Bailey Burton

Ostatnia fala upałów nie oszczędza nikogo. Tyczy się to nie tylko ludzi, ale również innych stworzeń, w tym psów. Te potrafią bardzo dotkliwie odczuwać wysokie temperatury, dlatego należy zadbać o to, by mogły sobie z tym radzić na własne sposoby. Bardzo istotny może okazać się odpowiedni kaganiec dla psa.

Choć pozornie trudno znaleźć związek między osłoną pyska zwierzęcia, a jego chłodzeniem, ten jest naprawdę istotny. Źle dobrany kaganiec może się w taką pogodę skończyć naprawdę tragicznie.

Jak pies radzi sobie z upałem?

Najpierw warto więc wyjaśnić, w jaki sposób psy regulują temperaturę swojego ciała. U ludzi odbywa się to poprzez pocenie. Sęk w tym, że u czworonogów proces ten nie występuje, dlatego muszą radzić sobie inaczej. Ich najważniejszym narzędziem do chłodzenia się jest właśnie pysk.

W ciepłe dni zwierzęta zwykle mają otwarte szczęki nie bez powodu. To właśnie przez pysk dostarczają bowiem powietrza i wilgoci, dzięki którym są w stanie ustabilizować temperaturę swojego organizmu. W związku z tym nie wolno im tej części ciała krępować, bo tym samym mocno utrudnimy lub nawet uniemożliwimy walkę z upałem.

Jaki kaganiec dobrać dla psa na lato?

W świetle powyższych stwierdzeń wiadomo już, dlaczego dobór odpowiedniego kagańca jest tak istotny. Na upalne spacery pod żadnym pozorem nie wolno więc zakładać nylonowych akcesoriów tego typu, bo te całkowicie krępują zwierzęciu pysk. Kagańce weterynaryjne nie nadają się do codziennego stosowania i w skrajnych przypadkach taki kaganiec może doprowadzić do śmierci zwierzęcia z powodu przegrzania.

Co wobec tego stosować? Wiadomo, że najlepiej byłoby zwierzęciu nie zakładać nic, ale nie zawsze jest to możliwe. W końcu niektóre czworonogi bywają agresywne względem obcych, więc w miejscach publicznych muszą mieć kaganiec. Wówczas należy jednak zakupić taki, który sprawia, że wszyscy dookoła są bezpieczni, a zwierzę może w nim swobodnie otworzyć pysk. To tak zwane kagańce fizjologiczne.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zwierzaki.trojmiasto.pl