Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Każdy pragnie kociaka, o starsze nikt nie pyta. Film ze schroniska łamie serce
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 29.02.2024 13:58

Każdy pragnie kociaka, o starsze nikt nie pyta. Film ze schroniska łamie serce

Kot do adopcji
tiktok/nycacc

Dla jakich zwierząt najtrudniej jest znaleźć dom? Personel schroniska dla bezdomnych zwierząt rozwiał wątpliwości i przedstawił koty na “czarnej liście”. Bohaterami filmu nie zainteresowała się ani jedna osoba, a ich los wydaje się już z góry przesądzony. Łamiące serce nagranie niesie ważny przekaz.

"Czarna lista" w schronisku. Zwierzęcy seniorzy od początku są na straconej pozycji

Katy Hansen od lat angażuje się w wolontariat w The Animal Care Centers of NYC. To jednostka, w której bezpieczny kąt znalazło ponad 200 bezdomnych kotów. Niestety, większość podopiecznych organizacji nie cieszy się zbyt dużym powodzeniem wśród potencjalnych rodzin adopcyjnych. Spadek zainteresowania podopiecznymi organizacji ma związek z ich wiekiem.

Nie ma co ukrywać — zazwyczaj osoby chcące powiększyć grono swoich najbliższych o czworonożnego pupila zwracają uwagę na kocięta. Bardzo często najmłodsze zwierzaki znajdują dobry dom w przeciągu kilku tygodni. Tymczasem koci seniorzy latami czekają na kogoś, kto postanowi ich pokochać. Co gorsza, wielu z nich nigdy nie spełnia swojego marzenia o życiu w prawdziwym domu. 

O losie tych stworzeń, które znajdują się na straconej pozycji, nakręcono krótki film, który w ciągu niespełna dwóch miesięcy odtworzono 4 miliony razy.

@nycacc Cats only get more purrfect with age! Consider giving an older cat a retirement home this year. Visit nycacc.app to browse hundreds of adoptable NYC pets! #nycacc #boroughbred #adoptaseniorcat #adoptaseniorpet ♬ Slipping Through My Fingers - Declan McKenna
Czy można nadawać zwierzętom ludzkie imiona? Mocne stanowisko Kościoła, chodzi o jedno z przykazań Piękny królik porzucony przed blokiem, jeszcze nie wiedział, co go czeka. Dwaj chłopcy nie próżnowali

Czy warto adoptować kociego seniora? Pracownicy schronisk zadbali, by opiekunowie mieli jeden problem z głowy

Wiele osób boi się adopcji starszego kota ze względu na liczne choroby, których pojawianie się jest całkiem naturalne na ostatnim etapie życia zwierzaka. Dlatego aktywiści z The Animal Care Centers of NYC zadbali o to, aby ich najstarsi podopieczni zostali otoczeni kompleksową opieką stomatologiczną. 

Współpraca z lokalnymi lekarzami weterynarii ma na celu zwiększenie szans starych kotów na znalezienie dobrych domów. Specjaliści liczą na to, że dzięki temu rozwiązaniu zwiększy się grono osób zdecydowanych na opiekę nad zwierzęcymi seniorami. Bardzo możliwe, że z czasem więcej organizacji i schronisk pójdzie w ich ślady.

pexels-sergey-meshkov-8481544.jpg
Adopcja starszego kota może być doskonałym pomysłem dla tych, którzy marzą o posiadaniu spokojnego zwierzaka. Źródło: pexels.com @Sergey Meshkov

Starsze koty mają pewną przewagę nad kociętami. Mało kto ją dostrzega

Starsze koty w schroniskach pozostają niezauważane, ponieważ nie rozpiera je już charakterystyczna dla maluchów energia i ciekawość świata. Nie da się też ukryć, że w powszechnej ocenie młode zwierzęta zazwyczaj są ładniejsze od dorosłych, co zwiększa ich szanse na adopcję. Koci seniorzy mają jednak pewnego asa w rękawie. W wywiadzie dla Newsweeka Katy Hansen zachęca do pomyślenia o znacznie ważniejszym aspekcie związanym z adopcją zwierzęcia niż sam wygląd.

W przeciwieństwie do kociąt, których osobowość wciąż się rozwija, starsze koty mają ustalony temperament. Dzięki temu możesz wybrać kota, którego osobowość pasuje do Twojego stylu życia i preferencji. Koci seniorzy zazwyczaj mają już za sobą fazę nadpobudliwego kociaka, co czyni je odpowiednimi dla gospodarstw domowych, w których pożądany jest spokojniejszy zwierzak.

pexels-kafeel-ahmed-8778143.jpg
Starsze koty często wymagają częstych wizyt weterynaryjnych, źródło: pexels.com @Kafeel Ahmed

Źródło: newsweek.com