Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Kamera w lesie nagrała daniela z uszkodzoną kończyną. Ta wada może wywołać nie tylko problemy z poruszaniem
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 15.11.2023 16:04

Kamera w lesie nagrała daniela z uszkodzoną kończyną. Ta wada może wywołać nie tylko problemy z poruszaniem

Niepełnosprawny daniel
Niepełnosprawny daniel, źródło: facebook.com/fotopulapki

Ukryta kamera rozstawiona w jednym z polskich lasów nagrała wyjątkowego daniela. Zwierzę ma wyraźne trudności z poruszaniem się, wynikające z braku jednej z tylnych kończyn. Jednak to nie jedyna cecha, wyróżniająca tego osobnika na tle pozostałych przedstawicieli tego samego gatunku. Internauci spekulują, co może być tego powodem. Jest kilka bardzo wiarygodnie brzmiących teorii. 

Ukryta kamera nagrała niepełnosprawnego daniela

Fotopułapki cieszą się coraz większą popularnością wśród ludzi, którzy lubią obserwować zwierzęta w środowisku naturalnym. Niektóre nagrania dostarczają cennych informacji, które umożliwiają odpowiedzenie na pytania zadawane przez dziesięciolecia

W jednej z ukrytych kamer, rozstawionych w polskim lesie nagrano niepełnosprawnego daniela, gatunku należącego do rodziny jeleniowatych. Zwierzęta te nie występują naturalnie w Polsce. Zostały introdukowane do wielu europejskich krajów już kilkadziesiąt lat temu. 

Nagrany osobnik miał wyraźne problemy z poruszaniem się. Wszystko przez to, że miał tylko trzy nogi. 

hkhj.JPG
Jedna z tylnych kończyn daniela kończyła się tam, gdzie powinna być racica, źródło: facebook.com/fotopulapki
Policjanci znaleźli skatowanego psa przyciśniętego fotelem. Oprawcy nie dali mu szans na ucieczkę

Jeden z internautów zasugerował, że przyczyną deformacji jest mutacja genetyczna

Nagranie pokazujące niepełnosprawnego daniela żyjącego w środowisku naturalnym zainteresowało wielu pasjonatów przyrody. Mnóstwo ludzi zastanawiało się nad tym, co jest powodem kalectwa zwierzęcia. W komentarzach zawrzało. Padło kilka propozycji przyczyn takiego stanu rzeczy. Każda z nich jest możliwa. 

Jeden z internautów zauważył, że niedorozwój jednej z kończyn może wynikać z mutacji genetycznej. W Polsce niejednokrotnie potwierdzono występowanie białych danieli, których nietypowe ubarwienie prawdopodobnie wynika z nietypowych zmian w ich kodzie genetycznym. Być może to kolejny przykład mutacji występującej u tego gatunku.

W głowie ludzi oglądających niepełnosprawnego daniela pojawiło się jeszcze jedno ważne pytanie. Dlaczego zwierzę ma nierówne poroże? Na to pytanie również padło kilka odpowiedzi. 

juyu.JPG
Poroże daniela również nie wyglądało standardowo, źródło: facebook.com/fotopulapki

Daniel mógł stracić nogę z winy człowieka

Niektórzy uznali, że dysproporcja pomiędzy rozmiarem lewego a prawego poroża może wynikać z niepełnosprawności daniela:

“Przy tej okazji potwierdza się reguła, że uszkodzenie prawej kończyny, powoduje deformację lewego poroża i na odwrót.”

Inny internauta na tę spekulację odpowiedział w następujący sposób:

“Może mieć to związek z regulacją środka ciężkości, umożliwiającą sprawniejsze przemieszczanie". 

Nie zabrakło również głosów mówiących o tym, że jedno z poroży mogło zostać uszkodzone podczas starcia z innym samcem lub kłusownikiem. Każda z wymienionych opcji wydaje się być prawdopodobna, jednak nie została oficjalnie potwierdzona naukowo. 

Źródło: facebook.com/fotopulapki