Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Jak utrzymać czystość i świeżość w domu, mając pupila? Sprawdzone triki
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 19.06.2024 09:06

Jak utrzymać czystość i świeżość w domu, mając pupila? Sprawdzone triki

kot i pies
fot. Canva/Lavju

Właściciele zwierząt, szczególnie tych mających sierść, doskonale wiedzą, jak trudno jest utrzymać w domu porządek. Kłaczki nie tylko zbierają się na podłodze i dywanach, ale również zalegają w szczelinach, za szafkami i w trudno dostępnych miejscach. Do tego dochodzi charakterystyczny zapach, a czasem również plamy na sofach. Jak utrzymać czystość i świeżość w domu posiadając pupila? Oto kilka sprawdzonych sposobów. 

Czysty i świeży dom z pupilem. Co zrobić z sierścią?

Jedną z najbardziej widocznych oznak, że w mieszkaniu lub domu przebywa pupil, jest sierść, którą da się zauważyć przede wszystkim na podłodze. Należy jednak pamiętać, że pojedyncze pasma unoszą się, gdy tylko obok nich przejdziemy, przez co wędrują do wyższych partii mieszkania. Znajdziemy je na meblach, za szafkami, w przeróżnych zakamarkach, a nawet między żaluzjami. Codzienne odkurzanie lub zamiatanie może zatem nie wystarczyć, by w pełni cieszyć się czystym pomieszczeniem. Jak sobie z tym poradzić?

Podczas sprzątania warto skorzystać z dobrodziejstw, jakie niesie ze sobą wszechstronny ocet. Warto dodać go do wody, którą myjemy podłogi oraz czyścimy powierzchnie. Środek ten rozpuszcza zanieczyszczenia, a jednocześnie jest w pełni bezpieczny. Można go użyć również do prania dywanów. Do usuwania sierści z gładkich powierzchni, takich jak meble lub blaty świetnie sprawdzą się produkty wykonane z gumy. Może być to specjalna rękawiczka z wypustkami lub gąbka. 

Chcąc utrzymać czystość w domu, należy pamiętać o regularnym wyczesywaniu pupila, dzięki czemu w kontrolowanych warunkach usuniemy sierść, która najprawdopodobniej za moment znalazłabym się na podłodze. Trudno również nie wspomnieć o myciu łap po spacerze, a także zwróceniu uwagi na zachowanie czystości wokół misek, w których zwierzę ma jedzenie i picie. 

sprzątanie
fot. Canva/pixelshot
Nowość w Action, z której ucieszą się opiekunowie zwierząt. Warto kupić przed podróżą Jak złapać kota, który uciekł z domu? O tym warto wiedzieć

Jak usunąć sierść z ubrań?

Kolejną zmorą właścicieli zwierząt jest sierść na ubraniach. Krótka, prosta i twarda sierść potrafi wbić się głęboko w materiał, a usuwanie jej rolką z klejem nie zawsze wystarcza. Z kolei długa i miękka sierść kotów potrafi wplątać się między włókna swetrów, a jej pozbycie się bywa czasochłonne i wymaga precyzyjnej pracy. 

W wielu sklepach dostępne są specjalne gumowe wkładki, które świetnie sprawdzą się do usuwania sierści z ubrań podczas prania. Wystarczy włożyć gadżet do bębna pralki i wykonać pranie jak zwykle. Do dozownika na detergenty warto również dodać octu, który nie tylko zniweluje zapach zwierząt, ale także zmiękczy włókna i sprawi, że usunięcie z nich włosów będzie dużo prostsze. 

kot w koszu na pranie
fot. Canva/Nils Jacobi

Sposoby na nieprzyjemny zapach w domu

Posiadanie zwierząt wiąże się również ze specyficznym zapachem, który unosi się w pomieszczeniach. Szczególnie dotyczy to mieszkań i domów, w których koty wypróżniają się do kuwety. Należy pamiętać o regularnym usuwaniu z niej nieczystości, a także częstym czyszczeniu. 

Zapach zwierząt utrzymuje się również w dywanach, zasłonach, firankach i kanapach. Warto zadbać o regularne ich czyszczenie, a fani świeższych, intensywniejszych zapachów powinni rozważyć zakup specjalnych sprayów zapachowych (bezpiecznych dla zwierząt), kadzideł lub pachnących świec. Nie należy zapominać także o regularnym wietrzeniu mieszkania. Dodatkowo można wspomóc się również oczyszczaczem powietrza. Nie można zapomnieć również o kąpaniu zwierzęcia, w celu usunięcia zabrudzeń oraz nieprzyjemnego zapachu. 

kot
fot. Canva/Jackson Stoch Photography
Tagi: Porady Pies Kot
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?