Swiatzwierzat.pl
obcinanie pazurów

fot. Obradovic, canva.com

W jaki sposób obcinać zwierzętom pazurki, by nie zrobić im krzywdy?

4 Maja 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Właściciele psów i kotów często wahają się przed samodzielnym obcinaniem im pazurów z obawy przed uszkodzeniem macierzy. Rzeczywiście może być to dla nich bolesne i spowodować krwawienie. Wyjaśniamy krok po kroku, jak obcinać czworonogom pazury, by nie zrobić im przy tym krzywdy.

Psie i kocie pazury mają inną budowę od ludzkich paznokci. Składają się z płytki rogowej, będącej zewnętrzną warstwą pazura, podeszwy, która umiejscowiona jest od spodu oraz łożyska i macierzy znajdujących się wewnątrz pazura. Z kolei w macierzy są zakończenia nerwowe oraz naczynia krwionośne. Zbyt krótkie obcięcie pazura i uszkodzenie macierzy może wywołać u zwierzaka ból i obfite krwawienie. Jak zatem ustrzec się błędów?

Jak obcinać psu pazury?

Przede wszystkim pazury u psa powinno się obcinać w taki sposób, aby nie uszkodzić macierzy. W przypadku psów o jasnych pazurach łatwiej jest zauważyć, gdzie kończy się macierz, ponieważ jest ciemna i widoczna gołym okiem.

U psów z ciemnymi pazurami warto spojrzeć na pazur pod światło. Wtedy zauważymy, że macierz nie przepuszcza światła, a łożysko jest przezroczyste. Kiedy określimy już miejsce, w którym kończy się macierz, obcinamy pazury tuż przed nią.

Najlepszą metodą jest obcinanie małych fragmentów pazurów, ponieważ można po nich poznać, jak daleko znajduje się macierz. Jeżeli na środku obciętego fragmentu dostrzeżemy jasny okrąg, to znaczy, że znajduje się blisko i należy zakończyć obcinanie. Oprócz tego, nie zapominajmy, by zawsze trzymać cążki od dołu i obcinać pazury pod kątem 45 stopni.

Rośliny trujące dla kota: czy masz je w domu?

Rośliny trujące dla kota: czy masz je w domu?

CZYTAJ DALEJ

Jak często obcinać psu pazury?

Częstotliwość obcinania psich pazurów uzależniona jest od wielu czynników m.in. uwarunkowań genetycznych, czy trybu życia pupila. Jest to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ nie wszystkie psy wymagają tego rodzaju pielęgnacji.

Jeżeli psy dużo czasu spędzają, spacerując po twardej nawierzchni to samoistnie zdzierają pazury. W przypadku zwierzaków, które dużo czasu spędzają w domu lub na miękkim podłożu np. trawie, przeważnie wymagają obcinania raz na 10 dni.

Dobrym sposobem na rozpoznanie, czy pies ma już za długie pazury, jest wsłuchanie się w jego chodzenie po panelach, czy płytkach. Odgłos stukania świadczy o tym, że pazury są już za długie. Jednak bardzo ważne jest, aby nie dopuszczać do ich przerośnięcia.

Macierz rośnie proporcjonalnie do pazura. Jeżeli jest on przerośnięty, nie jesteśmy w stanie go mocno skrócić, nie uszkadzając przy tym macierzy. Dlatego należy pamiętać, aby obcinać psu pazury systematycznie.

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Najniebezpieczniejsze zwierzęta świata mogą wyglądać naprawdę niepozornie. Wręcz przeciwnie - mogą być małe, wyglądać uroczo bądź wcale nie uchodzić za drapieżniki. Przedstawiamy 10 najniebezpieczniejszych zwierząt na świecie. (Fot. SGreys, canva.com)

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: fera.pl, kochamyzwierzaki.pl, johndog.pl

Tagi:

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Psy

Jak podać psu tabletkę? 5 sposobów, które powinien znać każdy psiarz

Czytaj więcej >

Psy

Rodzina niepokoi się guzem na brzuchu 13-letniej suczki. Ale to nie jedyne zmartwienie

Czytaj więcej >

Psy

Wybuch gazu w kamienicy w Katowicach. W rumowisku ratownicy znaleźli małego psa

Czytaj więcej >

Psy

Daniel "Magical" wychodzi z więzienia. DIOZ natychmiast podjęło interwencję, 20-letnia Sonia odebrana

Czytaj więcej >

Psy

Pies i kot zostają po raz pierwszy sami. Sprawy przybrały niespodziewany obrót

Czytaj więcej >

Psy

Schronisko chciało uśpić psią mamę wraz z dziećmi. Wstawiła się za nimi tylko jedna osoba

Czytaj więcej >