Swiatzwierzat.pl
obcinanie pazurów

fot. Obradovic, canva.com

W jaki sposób obcinać zwierzętom pazurki, by nie zrobić im krzywdy?

4 Maja 2022

Autor tekstu:

Redakcja swiatzwierzat.pl

Udostępnij:

Właściciele psów i kotów często wahają się przed samodzielnym obcinaniem im pazurów z obawy przed uszkodzeniem macierzy. Rzeczywiście może być to dla nich bolesne i spowodować krwawienie. Wyjaśniamy krok po kroku, jak obcinać czworonogom pazury, by nie zrobić im przy tym krzywdy.

Psie i kocie pazury mają inną budowę od ludzkich paznokci. Składają się z płytki rogowej, będącej zewnętrzną warstwą pazura, podeszwy, która umiejscowiona jest od spodu oraz łożyska i macierzy znajdujących się wewnątrz pazura. Z kolei w macierzy są zakończenia nerwowe oraz naczynia krwionośne. Zbyt krótkie obcięcie pazura i uszkodzenie macierzy może wywołać u zwierzaka ból i obfite krwawienie. Jak zatem ustrzec się błędów?

Jak obcinać psu pazury?

Przede wszystkim pazury u psa powinno się obcinać w taki sposób, aby nie uszkodzić macierzy. W przypadku psów o jasnych pazurach łatwiej jest zauważyć, gdzie kończy się macierz, ponieważ jest ciemna i widoczna gołym okiem.

U psów z ciemnymi pazurami warto spojrzeć na pazur pod światło. Wtedy zauważymy, że macierz nie przepuszcza światła, a łożysko jest przezroczyste. Kiedy określimy już miejsce, w którym kończy się macierz, obcinamy pazury tuż przed nią.

Najlepszą metodą jest obcinanie małych fragmentów pazurów, ponieważ można po nich poznać, jak daleko znajduje się macierz. Jeżeli na środku obciętego fragmentu dostrzeżemy jasny okrąg, to znaczy, że znajduje się blisko i należy zakończyć obcinanie. Oprócz tego, nie zapominajmy, by zawsze trzymać cążki od dołu i obcinać pazury pod kątem 45 stopni.

Rośliny trujące dla kota: czy masz je w domu?

Rośliny trujące dla kota: czy masz je w domu?

CZYTAJ DALEJ

Jak często obcinać psu pazury?

Częstotliwość obcinania psich pazurów uzależniona jest od wielu czynników m.in. uwarunkowań genetycznych, czy trybu życia pupila. Jest to bardzo indywidualna kwestia, ponieważ nie wszystkie psy wymagają tego rodzaju pielęgnacji.

Jeżeli psy dużo czasu spędzają, spacerując po twardej nawierzchni to samoistnie zdzierają pazury. W przypadku zwierzaków, które dużo czasu spędzają w domu lub na miękkim podłożu np. trawie, przeważnie wymagają obcinania raz na 10 dni.

Dobrym sposobem na rozpoznanie, czy pies ma już za długie pazury, jest wsłuchanie się w jego chodzenie po panelach, czy płytkach. Odgłos stukania świadczy o tym, że pazury są już za długie. Jednak bardzo ważne jest, aby nie dopuszczać do ich przerośnięcia.

Macierz rośnie proporcjonalnie do pazura. Jeżeli jest on przerośnięty, nie jesteśmy w stanie go mocno skrócić, nie uszkadzając przy tym macierzy. Dlatego należy pamiętać, aby obcinać psu pazury systematycznie.

TOP 10 najniebezpieczniejszych zwierząt świata. Numer jeden zabija z zimną krwią

Slajd 1 z 10

Rekin

Żarłacz biały powszechnie uważany jest za największego morskiego drapieżnika i ludojada. To jednak nie do końca prawda. Chociaż ataki rekinów na ludzi rzeczywiście nie są rzadkością, naukowcy twierdzą, że są one efektem pomyłki. Zwierzęta te wcale nie mają zamiaru zjadać ludzi, tylko mylą ich z innymi zwierzętami np. żółwiami czy fokami. Dlatego bardzo często zdarza się, że żarłacz biały jedynie rani człowieka, po czym się wycofuje. (Fot. cdascher, canva.com)

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: fera.pl, kochamyzwierzaki.pl, johndog.pl

Redakcja swiatzwierzat.plAutor

Redakcja portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Zwierzęta mogą zachorować od brudnych misek. Jak należy je myć?

Czytaj więcej >

Psy

Fala pogryzień przez psy. Policja apeluje: masz pupila, to go pilnuj

Czytaj więcej >

Psy

Dlaczego pies zakopuje jedzenie? Powody mogą Cię zaskoczyć

Czytaj więcej >

Psy

Polskie rasy psów. Czy znasz wszystkie czworonogi z naszego kraju?

Czytaj więcej >

Psy

Przykra niespodzianka w legowisku. Dlaczego pies siusia na posłanie?

Czytaj więcej >

Psy

Pies dla dziecka. Jaka rasa będzie najlepsza dla rodzin z dziećmi?

Czytaj więcej >