Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego kot nie chce jeść mokrej karmy? Musisz odpowiedzieć sobie na 2 ważne pytania, sprawa jest poważna
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 30.10.2023 09:19

Dlaczego kot nie chce jeść mokrej karmy? Musisz odpowiedzieć sobie na 2 ważne pytania, sprawa jest poważna

Dlaczego kot nie je?
Dlaczego kot nie je? Źródło: pexels.com @Vlad Deep

Zbilansowana dieta jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Dlatego każdy właściciel kota powinien dbać o to, aby jego pupil codziennie jadł odpowiednią porcję wysokiej jakości mokrej karmy. Jednak zdarza się, że czworonóg odmawia spożywania posiłków w postaci papki, pasztetów czy wilgotnych kąsków mięsnych. Warto wiedzieć, co jest przyczyną takiego zachowania oraz jak mu zaradzić. 

Która karma dla kota jest lepsza: sucha czy mokra?

Koty są zwierzętami, którym zdarza się zapominać o piciu wody. Zwierzęta te nawet mając stały dostęp do miski ze świeżą wodą, są w stanie notorycznie ją ignorować i w konsekwencji doprowadzić swój organizm do odwodnienia.

Zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne latem, ale również w chłodniejsze miesiące wskazane jest, aby pupil każdego dnia dostarczał swojemu organizmowi odpowiednią dawkę płynów. 

Dlatego w przypadku kotów zalecane jest podawanie im karmy mokrej. Wtedy nawet jeżeli pupil zignoruje danego dnia miskę z wodą, będzie miał zapewnioną porządną porcję płynów ukrytych pod postacią smakowitego pasztetu czy papki.

Najczęstszym problemem wynikającym z żywienia kota suchą karmą są zaburzenia funkcjonowania nerek. Chroniczne odwodnienie prowadzi do uszkodzenia tych organów, a leczenie często wymaga mnóstwa wizyt w gabinecie weterynaryjnym oraz przeprowadzania czynności nieprzyjemnych dla czworonoga. 

pexels-david-yu-17393531.jpg
Wiele kotów uwielbia suchą karmę, źródło: pexels.com @David Yu
Trenerka psów wymienia 5 najbardziej marudnych ras. Jednej na pewno nie spodziewacie się w tym zestawieniu

Kot nie chce jeść mokrej karmy - najczęstsze przyczyny

Zdarza się, że pomimo szczerych chęci i starań właściciela, kot odmawia jedzenia mokrej karmy. Przed wprowadzeniem działań mających na celu zachęcenie pupila do zdrowszej diety warto zadać sobie dwa pytania:

1. Czy kot nie chce jeść wyłącznie mokrej karmy? A może stracił apetyt i odmawia też innych przysmaków?

Utrata apetytu nie musi świadczyć o kaprysie zwierzaka. Wręcz przeciwnie, może to być objaw świadczący o pogorszeniu stanu zdrowia pupila. Zdarza się też, że koty przestają jeść przez stresujące sytuacje. Jeżeli Twój pupil właśnie zmienił miejsce zamieszkania, w domu był remont bądź ostatnio mocno się czegoś wystraszył - daj mu kilka dni na dojście do siebie. Jednak jeżeli niechęć do jedzenia utrzymuje się dłużej, należy skontaktować się ze specjalistą z zakresu weterynarii lub kociego behawioryzmu. 

2. Czy wcześniej kot jadł mokrą karmę i zaczął unikać jej z czasem, czy od początku nie miał na nią ochoty?

Jeżeli Twój pupil przez jakiś czas nie miał problemu z jedzeniem mokrej karmy, ale w pewnym momencie zaczął odmawiać jej spożywania, może to świadczyć o tym, że źle się po niej czuje. Przy wyborze karmy warto zwrócić uwagę na jej skład oraz na to, dla jakich kotów jest ona dedykowana. Inne wymagania żywieniowe mają kocięta, koty dorosłe oraz czworonożni seniorzy. Nie należy tego faktu lekceważyć. 

pexels-nastyasensei-3318215.jpg
Niektóre koty kochają mokrą karmę, inne nienawidzą. Źródło: pexels.com @NastyaSensei

Jak zachęcić kota do jedzenia mokrej karmy?

Po upewnieniu się, że ze stanem zdrowia oraz psychiką pupila jest wszystko w porządku, warto podjąć kolejny krok. Czworonogi często przyzwyczajają się do schematów. Dlatego jeżeli Twój kot jadł wcześniej suchą karmę, nie ma nic dziwnego w tym, że nie podoba mu się narzucona zmiana. Można go jednak do tego przekonać. Sposobów na to jest co najmniej kilka

  • Eksperymentuj ze smakami - być może Twój pupil nie przepada za wołowiną i zdecydowanie bardziej doceni karmę z łososiem, wieprzowiną lub kurczakiem? Na rynku, dostępnych jest wiele różnego rodzaju mokrych karm dla kotów. Nie bój się eksperymentować i szukać opcji, która najbardziej spodoba się Twojemu pupilowi.
  • Dosmaczaj karmę - pewnym smakom większość kotów nie jest w stanie się oprzeć. Dlatego jeżeli Twój mruczek marudzi po zaproponowaniu mu mokrej karmy, spróbuj dosmaczyć ją np. olejem rybnym, małą porcją sera lub surowego mięsa. 
  • Podgrzej karmę - niektóre koty lepiej reagują na mokrą karmę jeżeli jest ona delikatnie podgrzana. Wtedy jej zapach staje się bardziej intensywny i kotu trudniej jest się oprzeć przed posiłkiem. 
  • Zmień miskę - zdarza się, że kot unika jedzenia nie dlatego, że mu nie smakuje tylko dlatego, że nie odpowiada mu miska, w której zostało ono zaserwowane. Niektóre mruczki nie cierpią metalowych naczyń. Inne gardzą ceramiką lub plastikiem. 
  • Przestaw miskę - być może miska z jedzeniem jest zostawiana kotu w zbyt ruchliwym miejscu? Koty nie lubią też jeść w pobliżu swojej kuwety. Spróbuj zmienić miejsce karmienia mruczka i sprawdź, czy to ma dla niego znaczenie.
  • Karm kota po zabawie “w polowanie” - w każdym kocie drzemie instynkt łowcy. Niektóre osobniki nabierają apetytu zaraz po pogodni za wędką czy zabawkową myszką. Zanim zaproponujesz swojemu pupilowi posiłek spędź z nim chociaż pięć minut na wspólnej zabawie. Być może właśnie to jest kluczem do rozwiązania problemu
  • Mieszaj karmę suchą z mokrą - czasami warto postawić na metodę małych kroczków. Jeżeli Twój pupil jest przyzwyczajony do suchej karmy, nie wymagaj od niego tego, że z dnia na dzień przestawi się na inny model żywienia. Zamiast tego zacznij każdego dnia część suchej karmy zastępować tą mokrą. Po kilku dniach lub tygodniach będziesz w stanie w ten sposób całkowicie wyeliminować suchą karmę z diety swojego kota. 

Warto eksperymentować, który z przedstawionych sposobów sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego pupila. Warto pamiętać o tym, że każdy osobnik jest inny, w związku z czym na każdego zadziała coś innego. 

pexels-valeriia-yevchinets-18719700.jpg
Koci apetyt można pobudzić na wiele sposobów, źródło: pexels.com @Valeriia Yevchinets

Źródło: sheba.pl, koty.pl