Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Wymioty u psa: przyczyny i zapobieganie
Emil Hoff
Emil Hoff 07.01.2021 01:00

Wymioty u psa: przyczyny i zapobieganie

Wymioty u psa: przyczyny i zapobieganie
Pixabay.com

Wymioty u psa: mechanizm obronny

Wymiotowanie u psa polega na zwróceniu treści żołądka, w odróżnieniu od tzw. zwracania pokarmu (regurgitacji), czyli wyrzucenia go jeszcze z przełyku. Zapowiedzią wymiotów u psa są mdłości – w tym czasie treść jelit przesuwa się w odwrotnym niż zazwyczaj kierunku, tzn. w stronę żołądka, a zwierzę odczuwa niepokój, często też ślini się nadmiernie. W końcu pies zaczyna przejawiać odruch dławienia się, a potem wymiotuje. Całość procesu może wyglądać groźnie i niepokojąco, jednak wymioty u psa nie muszą być oznaką poważnej choroby.

Przyczyn wymiotowania u psa może być wiele. Wymioty mogą być konsekwencją zatrucia pokarmowego lub zjedzenia jakiegoś ciała obcego, które koniecznie musi opuścić organizm psa. Wówczas treść żołądka jest wyrzucana z powrotem na zewnątrz, dzięki czemu przyczyna dolegliwości znika i pies szybko dochodzi do siebie. Czasem pies wymiotuje w reakcji na podane leki. Zdarza się, że nawet zbyt gwałtowna zabawa krótko po posiłku może wywołać u psa wymioty. Karmiące suki także naturalnie odczuwają mdłości i wymiotują, co jednak nie jest powodem do niepokoju.

Wymioty to często u psa mechanizm obronny. Nie należy podawać zwierzakom leków przeciwwymiotnych bez konsultacji z weterynarzem, bo w ten sposób możemy je niechcący pozbawić ważnej broni przeciw zatruciu pokarmowemu.

Jednorazowe wymioty nie są powodem do niepokoju – mogą się zdarzyć każdemu psu i najczęściej stanowią jednocześnie rozwiązanie doraźnego problemu żołądkowego.

Wymioty u psa: oznaka choroby

Jeśli jednak pies wymiotuje przez szereg dni, oznacza to, że cierpi na wymioty ostre lub przewlekłe, mogące trwać nawet kilka tygodni. Tego rodzaju wymioty są oznaką choroby – mogą towarzyszyć np. kaszlowi kenelowemu, parwowirozie, zapaleniu opon mózgowych, jelit, trzustki i nerek, skręceniu jelit i żołądka, zwykłej gorączce, zarobaczeniu, infekcjom wirusowym, często są oznaką choroby lokomocyjnej i chronicznego stresu. Pies może zareagować ostrymi wymiotami także przy zbyt gwałtownej zmianie diety i nieodpowiednim żywieniu. Wymioty mogą też być oznaką alergii pokarmowej, albo wskazywać na obecność guzów w przewodzie pokarmowym.

Wymiotowaniu na tle chorobowym często towarzyszy u psów gorączka, apatia i brak apetytu.

Po kilku dniach wymiotowania należy zabrać psa do weterynarza, robiąc wcześniej listę towarzyszących wymiotom objawów (jeśli są) i potencjalnych substancji trujących, które pies mógł zjeść w naszym mieszkaniu. Warto też zwrócić uwagę i zapamiętać, jak wyglądają psie wymioty i w jakich okolicznościach pies wymiotuje.

Wymioty u psa: wiele mówią o zdrowiu czworonoga

To, czym pies wymiotuje, może stanowić bardzo ważną wskazówkę dotyczącą przyczyny dolegliwości.

Gdy pies wymiotuje niestrawionym pokarmem tuż po jedzeniu, być może zbyt szybko je. Dietę należy stopniowo zmieniać po konsultacji z psim dietetykiem. Jeśli przyczyną dolegliwości jest zbyt łapczywe jedzenie, należy podawać psu posiłki podzielone na mniejsze porcje lub użyć specjalnej miski interaktywnej, która odciąga uwagę pupila od pokarmu i sprawia, że zwierzak je wolniej. Nadmierna łapczywość u psa czasem wynika z problemów psychicznych, których rozwiązanie może podsunąć psi behawiorysta.

Jeśli pies wymiotuje pokarmem nadtrawionym, prawdopodobnie przyczyną dolegliwości jest sam pokarm. Psy powinny dostawać wysokiej jakości karmę, dostosowaną do ich wieku, masy ciała, stanu zdrowia i trybu życia. Nie należy podawać im ludzkich potraw, zwłaszcza obrobionych termicznie i przyprawionych. Wiele warzyw, owoców, przypraw i produktów, w których gustują ludzie (np. czekolada), jest toksyczne dla psów. Ich spożycie może powodować wymioty, a nawet poważniejsze choroby.

Jeśli pies wymiotuje niestrawionym pokarmem długo po posiłku, może to oznaczać, że ma problemy z przełykiem i powinien jak najszybciej odwiedzić weterynarza.

Wymiotowanie pianą może z kolei znaczyć, że pies cierpi na podrażnienie gardła lub migdałków.

Wymiotowanie krwią to oczywista oznaka, że pies jest poważnie chory (np. na nadkwasotę, wrzody, nowotwór) i musi jak najszybciej trafić do gabinetu weterynaryjnego. Jeśli krew jest czysta, to pochodzi prawdopodobnie z przełyku, a jeśli zmieszana z treścią żołądka (fusowata), najpewniej krwawienie zlokalizowane jest właśnie w żołądku. Zanim spanikujesz, sprawdź jednak, czy krew nie pochodzi po prostu z rozciętej wargi lub chorego zęba psa.

Podobnie wymiotowanie żółcią to znak, że układ pokarmowy psa zmaga się z poważnymi problemami, np. uszkodzeniem dwunastnicy, trzustki, wątroby czy nerek. W przypadku zaparć mogą wystąpić u psa wymioty tzw. kałowe, czyli aż z jelita cienkiego.

Jeśli pies wymiotuje robakami, to jasna oznaka poważnego problemu z pasożytami i trzeba jak najszybciej zaprowadzić psa do weterynarza.

Wymioty u psa: co robić, gdy pies wymiotuje?

Przede wszystkim należy zachować czujność i obserwować psa.

Jeśli pies zwymiotował tylko raz, a wygląd wymiotów nie daje powodów do niepokoju, nie musimy się przesadnie martwić o czworonoga. Należy tylko dopilnować, by miał do dyspozycji dużo świeżej, letniej wody – wymioty i biegunka to dolegliwości powodujące szybkie odwodnienie organizmu zwierzęcia.

Jeśli mamy pod ręką węgiel aktywny, a pies ewidentnie czymś się struł, możemy podać go zwierzakowi. Węgiel aktywny neutralizuje działanie szkodliwych substancji. Działa jednak skutecznie tylko w krótkim czasie po zatruciu.

Nie podawaj psu leków przeciwwymiotnych bez konsultacji z weterynarzem, bo niechcący możesz pozbawić zwierzaka mechanizmu obronnego w walce z zatruciem lub ciałem obcym.

Jeśli pies struł się czymś i zwymiotował parę razy, ale nie wykazuje poza tym oznak choroby (osowiałość, gorączka, brak apetytu), można przegłodzić go przez kilka (kilkanaście) godzin, a potem podać lekkostrawną karmę lub samodzielnie ugotowany ryż, rozgotowaną marchewkę albo mięso drobiowe. Rekonwalescencja to wyjątkowa sytuacja, gdy można podać psu gotowane pokarmy. Pamiętaj, by głodówka psa nie trwała zbyt długo, bo może to doprowadzić do uszkodzenia wątroby.

Dopiero, jeśli pies wymiotuje przez kilka dni (wymioty ostre) lub też w jego wymiotach widzisz pianę, krew, żółć lub robaki, zaprowadź pupila do weterynarza.

Tagi: Polska