Gdzie wyrzucać żwirek z kuwety i kocie odchody? Nie wszyscy robią to dobrze, konsekwencje mogą być smutne
Segregacja śmieci może sprawiać nam wiele trudności w życiu. Makulaturę, plastik oraz odpady bio łatwo umieszczamy we właściwych koszach. Ale co zrobić ze zużytym kocim żwirkiem? Czy toaleta to dobre miejsce na utylizację kocich odchodów? Odpowiedź może was zaskoczyć.
Kocia kuweta to ważna rzecz. Pamiętaj, żeby zawsze była czysta
Koty uwielbiają czystość. Dlatego dbanie o ich kuwetę spędza często sen z powiek właścicielom. Specjalnie przystosowany pojemnik musi być postawiony w odpowiednim miejscu, a oprócz tego dobór żwirku to też nie lada zadanie. Zdarzają się wybredni przedstawiciele gatunku, którzy wymagają od swoich właścicieli nawet kilku kuwet w domu. Niezależnie od ilości posiadanych kocich toalet, najważniejsze jest to, aby były na bieżąco sprzątane.
Co więc zrobić z wybranym z kuwety kocim żwirkiem? Spuścić w toalecie, a może wyrzucić do bio odpadów? Z odpowiedzią na to pytanie przychodzą przepisy prawa.
Polskie prawo mówi o tym wyraźnie. Tego robić nie wolno
Warto zacząć od najczęściej popełnianych błędów przez kocich opiekunów. Wiele osób uważa, że utylizuje żwirek w prawidłowy sposób, zdarza się jednak, że nasze przekonanie okazuje się błędne. Najczęstszym błędem jest spuszczanie zanieczyszczeń w toalecie. Nawet jeśli wybierzemy dla naszego kota biodegradowalny żwirek, to nie rozpuści się on całkowicie w wodzie. Konsekwencją takiego błędu mogą okazać się zapchane rury i pilna wizyta hydraulika w domu. O zakazie wyrzucania żwirku mówi też polskie prawo. Zezwala ono jedynie na spłukiwanie samych odchodów.
Zgodnie z prawem żwirku nie wolno również wyrzucać do pojemników na bioodpady. Nawet biodegradowalny żwirek nie powinien trafić do tego kosza. Kocie odchody nie mogą też być wyrzucane do kompostownika. Jak w takim razie się go pozbyć we właściwy sposób?
To odpowiednie i jedyne miejsce na koci żwirek
Po uprzątnięciu kociej kuwety każdy zużyty żwirek powinien trafić do odpadów zmieszanych. Niezależnie od rodzaju żwirku, czy będzie to żwirek benitowy, czy roślinny wyrzucamy go do kosza na śmieci. Niektóre żwirki mają adnotacje na opakowaniu, że można je spłukiwać w toalecie. Jeśli wydaje nam się to wygodne, to może to być kosztowne. Nawet kukurydziany żwirek pod wpływem wody będzie się zbrylał i z łatwością przywierał do rantów rur. Powtarzanie tej czynności może sprawić, że staną się one całkowicie niedrożne.
Źródło: apollofluffycat.com