Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > "Ostrzeżcie swoich znajomych i rodzinę". Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy, TOZ apeluje
Joanna Kowalska
Joanna Kowalska 25.01.2024 09:36

"Ostrzeżcie swoich znajomych i rodzinę". Oszuści znaleźli nowy sposób na wyłudzenie pieniędzy, TOZ apeluje

Oszuści
Oszuści, źródło: facebook.com/TOZSzczecin, pexels.com @Mike Jones,

Po Polsce znowu grasują oszuści, którzy podają się za aktywistów zbierających fundusze na ratowanie bezdomnych i cierpiących zwierząt. Tym razem wyłudzacze podszywają się pod przedstawicieli szczecińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Osoby zaangażowane w funkcjonowanie tej jednostki wytłumaczyły, co zrobić, aby nie dać się oszukać oraz zaapelowali o ostrzeżenie przede wszystkim osób starszych.

Do Polskich mieszkań pukają oszuści

Kilka dni temu do niektórych mieszkań w Szczecinie zapukały osoby, które podawały się za wolontariuszy z lokalnego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, informując każdego, kto zdecydował się im otworzyć, że zbierają fundusze na ratowanie bezdomnych zwierząt. Jedna z osób będących świadkiem tej sytuacji postanowiła zapytać TOZ w Szczecinie o to, czy rzeczywiście ostatnio zorganizowali tego typu akcję:

Czy od was chodzą wolontariusze po domach i zbierają kasę?

Odpowiedź przedstawiciela jednostki zajmującej się ratowaniem zwierząt okazała się być przecząca. Aktywiści zaniepokojeni wiadomością postanowili natychmiast zareagować. Wszystko wskazuje na to, że ktoś postanowił wyłudzać pieniądze od ludzi wrażliwych na cierpienie braci mniejszych.

Pożar pod Bełchatowem, w budynku uwięzione zwierzęta. 29-latek za wszelką cenę próbował je ratować Rolnika poturbowały byki, nie udało się go uratować. Jednak nie tylko on potrzebował interwencji lekarzy

Przedstawiciele TOZ ostrzegają przed oszustami

Na facebookowym profilu szczecińskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami opublikowano post, ostrzegający o potencjalnym zagrożeniu:

Uwaga!!! Jest to już kolejne zgłoszenie, które otrzymaliśmy. NIE PROWADZIMY TAKICH ZBIÓREK. To nie my ani nasi wolontariusze i nie mamy pojęcia, o co chodzi. Bądźcie czujni i w razie wątpliwości najlepiej powiadomić od razu Policję (nr 112).

Kreatywność oszustów wydaje się nie mieć granic. Znana przez każdego Polaka metoda „na wnuczka” odeszła już do lamusa. Bardzo możliwe, że tym razem nieuczciwi ludzie postanowili wykorzystać na swoją korzyść fakt, że wiele osób jest skłonnych do tego, aby pomagać potrzebującym zwierzętom. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, zanim wpłaci się jakąkolwiek kwotę na zbiórkę opisaną jako pomoc dla cierpiących czworonogów.

Nie daj się oszukać i ostrzeż innych ludzi!

Poza omijaniem szerokim łukiem wszelkich akcji, które budzą jakiekolwiek wątpliwości, należy pamiętać o tym, aby o potencjalnym zagrożeniu ostrzec swoich najbliższych oraz lokalną społeczność:

Ostrzeżcie swoich znajomych i rodzinę, SZCZEGÓLNIE OSOBY STARSZE. 

Warto wiedzieć, że każdy wolontariusz lub pracownik fundacji, zbierający pieniądze na jakikolwiek szczytny cel powinien posiadać stosowny identyfikator, na którym znajdują się nie tylko jego dane personalne, ale również dane jednostki, dla której działa.

Źródło: facebook.com/TOZSzczecin

Tagi: Pies Kot Polska