Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Płatny urlop po stracie zwierzaka wejdzie w życie? Weterynarz zwraca się do pracodawców
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 25.01.2024 12:38

Płatny urlop po stracie zwierzaka wejdzie w życie? Weterynarz zwraca się do pracodawców

utrata psa
utrata psa, źródło: pexels/ValeriiaMiller

Weterynarz cierpiący po stracie swojego kota, zwraca uwagę, że potrzeba czasu, aby pogodzić się ze śmiercią zwierzęcia. Niestety osoby pracujące najczęściej już tego samego lub kolejnego dnia muszą wrócić do obowiązków służbowych, tym samym nie mając czasu na przeżycie żałoby. Jest szansa, by Polska była pierwszy krajem, w którym wprowadzony zostanie płatny urlop przysługujący opiekunom zwierząt? Stworzono petycję.

Strata ukochanego zwierzaka to bardzo trudny czas. Jak wrócić do pracy

Dla wielu ludzi zwierzęta stają się członkami rodziny. Chorują tak samo jak my i żyją niestety znacznie krócej, niż byśmy tego chcieli. Nic więc dziwnego, że utrata ich jest podobna do utraty osoby. Smutek po stracie czworonoga towarzyszy nam każdego dnia przez bardzo długi czas. Niestety mimo trudnych chwil mało kiedy możemy pozwolić sobie na wzięcie wolnego, żeby przeżyć żałobę. 

Weterynarz Andrew Jones zwrócił uwagę, że poradzenie sobie z emocjami po śmierci zwierzaka jest bardzo trudne zwłaszcza jeśli jesteśmy obciążeni codziennymi obowiązkami służbowymi. 

Pożar pod Bełchatowem, w budynku uwięzione zwierzęta. 29-latek za wszelką cenę próbował je ratować Rolnika poturbowały byki, nie udało się go uratować. Jednak nie tylko on potrzebował interwencji lekarzy

Lekarz weterynarii apeluje o większe współczucie. Zmiana prawa jest konieczna

Lekarz weterynarii na swoim profilu na TikToku zamieszcza wiele ważnych porad dotyczących zdrowia zwierząt i opieki nad nimi. Postanowił podzielić się swoimi uczuciami, jakie odczuwa z powodu utraty swojego ukochanego kota. 

Mężczyzna podkreśla, jak ciężko jest otrzymać wolne od pracy z powodu śmierci zwierzaka. A często jest to bardzo potrzebne dla naszego lepszego samopoczucia. On sam po paru miesiącach od straty przyznaje, że jeszcze nie doszedł do siebie. Po śmierci ludzi otrzymujemy wolne, mamy czas na załatwienie wszystkich formalności, a po śmierci ukochanego zwierzaka niestety musimy radzić sobie sami i często następnego dnia pojawić się w pracy. Lekarz podkreśla w swoim nagraniu, że nadeszła najwyższa pora, aby to się zmieniło i aby społeczeństwo uszanowało, że żałoba po stracie ukochanego czworonoga jest równie przejmująca jak po stracie ukochanej osoby.

Polska stara się o zmianę prawa. Urlop lub chorobowe dla właścicieli zwierząt

Fundacja Centaurus zajmująca się pomocą potrzebującym zwierzętom zbiera podpisy pod petycją o płatny urlop dla pracowników, którzy muszą sprawować opiekę nad swoim chorym pupilem lub gdy muszą zmierzyć się ze startą ukochanego zwierzęcia. Jak tłumaczą przedstawiciele instytucji, wielu właścicieli zwierząt zmuszonych jest do pozostania w domu w przypadku, gdy ich podopieczni wymagają stałej opieki medycznej. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na pracę zdalną lub ma do wybrania przysługujące mu dni wolne.

Czy kiedykolwiek musiałeś opuścić pracę, ponieważ twój zwierzak był chory? Większość z nas była w takiej sytuacji - i to zawsze trudna decyzja do podjęcia. Czy iść do pracy i ryzykować zdrowie swojego zwierzaka czy może zostać w domu i stracić dniówkę. - napisali na swojej stronie działacze Fundacji.

Zmiany w kodeksie pracy miałaby dotyczyć regulacji przyznającej prawo do dodatkowego urlopu na opiekę nad zwierzęciem. Wymiar wynosiłby maksymalnie 7 dni, a wysokość wynagrodzenia byłaby na poziomie 70%. Decyzję o urlopie przyznawałby zakład pracy na podstawie zaświadczenia od lekarza weterynarii. Polska ma szansę jako pierwszy kraj w Europie wprowadzić prawo, dzięki któremu właściciele zwierząt będą mogli w spokoju zająć się swoimi chorymi czworonogami lub przeżyć w spokoju śmierć najważniejszego towarzysza życia.

 

Źródło: tiktok/veterinarysecrets, centaurus.org.pl