Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > 7 zachowań, którymi nieświadomie ranisz swojego psa. Jeśli nie przestaniesz, pupil poczuje, że go nie kochasz
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 26.05.2023 09:52

7 zachowań, którymi nieświadomie ranisz swojego psa. Jeśli nie przestaniesz, pupil poczuje, że go nie kochasz

smutny pies rasy cavalier
pixabay/PicsbyFran

Każdy właściciel psa zdaje sobie sprawę, że zrozumienie zachowań pupila bywa ciężkim zadaniem. Niestety mniej zwracamy uwagę na to, jak nasz czworonożny przyjaciel interpretuje to, co robimy my. Nie chcemy ranić jego uczuć, ale możemy to robić nieświadomie. Żeby nasz pupil czuł się kochany, musimy zapomnieć o tych zachowaniach.

Pies, jako członek naszej rodziny, zasługuje na to, żeby być traktowanym z miłością i szacunkiem. Ze względu na niezrozumienie psiego języka i umysłu możemy przypadkiem dawać mu do zrozumienia, że nie jest dla nas ważny. Z punktu widzenia psa neutralne dla nas zachowania mogą być krzywdzące. Oto 7 przykładów, które mogą zranić pupila.

7 zachowań, którymi ranimy naszego pupila

1. Kara za załatwienie się w domu
Jeśli chodzi o dorosłe psy, wątpliwe, że zrobiły to celowo. Wypadek może zdarzyć się każdemu. Możliwe, że właściciel zignorował zachowanie psa, który dawał mu do zrozumienia, że to pora na spacer. W innym przypadku pies mógł zwyczajnie poczuć się nie na siłach, żeby załatwić swoje potrzeby na zewnątrz. Może jest chory, może na zewnątrz jest dla niego za zimno. Nie jest to powodem do karania, a bardziej przestrogą, żeby uważniej obserwować pupila w przyszłości.

2. Kara za lęki
Psy mogą bać się wielu rzeczy. Jeśli ignorujesz objawy strachu swojego pupila i stawiasz go w sytuacjach lękowych, zwierzę może odczuć to jako karę. W najgorszym przypadku może zacząć się bać Ciebie. Jeśli pies skomle i opuszcza ogon, należy dodać mu odwagi i zapewnić bezpieczeństwo, a nie karać za okazywanie strachu.

3. Kara za drobne błędy
Każdemu mogą zdarzać się pomyłki i wypadki. Pies prawdopodobnie nie miał złych intencji, jest tylko zwierzęciem. Po fakcie może być świadomy, że zrobił coś złego i może czuć się winny. Nie należy krzyczeć na pupila, trzeba podejść do sytuacji ze spokojem. Powinieneś dowiedzieć się, dlaczego pies tak zrobił. Jaka jest przyczyna złego zachowania? Może czuł się zaniedbany, chciał się pobawić albo wyjść na spacer.

Wyprowadzili się do nowego domu, gdzie kot nie był im już potrzebny. Został sam, ale nie wszystko stracone

Zastanów się nad swoim zachowaniem

4. Za mało czasu poświęcasz na zabawę

Pies potrzebuje nie tylko codziennego spaceru, ale też spędzania czasu z opiekunem w inny sposób. Pamiętaj, żeby bawić się z nim jego ulubionymi zabawkami, czy po prostu poświęcić czas na pogłaskanie go. Jeśli nie zapewnisz mu odpowiednich rozrywek i czułości, może być smutny i czuć się niekochany.

5. Często zostawiasz go samego

Twój czworonożny przyjaciel chce spędzać z Tobą jak najwięcej czasu. Wiadomo, że przez pracę czy inne zobowiązania opiekun musi zostawić pupila samego, ale staraj się robić to możliwie najrzadziej. Jako jego ukochany człowiek jesteś mu potrzebny i nawet jeśli przebywa z innymi ludźmi, odczuwa pewien rodzaj samotności, kiedy to Ty nie możesz być przy nim.

Wina może również leżeć po stronie opiekuna

6. Niespójne zasady

Psu trudno się czasem domyślić, czego od niego oczekujesz. Może nie rozumieć, czemu mu na coś pozwalasz, a innym razem nie, nawet jeśli z ludzkiego punktu widzenia jest to oczywiste. Nie wie, dlaczego raz może siadać na kanapie, a przy kolejnej okazji nie. Karanie go za niezrozumienie takich niejasności jedynie pogłębia ten stan dezorientacji i może prowadzić do tego, że pies straci do Ciebie zaufanie.

7. Nieprawidłowe używanie poleceń

Kiedy np. używasz komendy “chodź”, żeby pies podszedł i zrobił coś, czego nie lubi, może skojarzyć to słowo z karą i następnym razem na nią nie zareagować. Prowadzi to do frustracji ze strony właściciela, który nie rozumie, dlaczego pies, doskonale znający komendę, teraz jej nie rozumie.

Źródło: kobieta.onet.pl, merkur.de

Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?
Loki został wybrany spośród setek bezpańskich psów. Nigdy nie zapomną, co zrobił w drodze do nowego domu
adoptowany pies
Schroniska przepełnione są zwierzętami, które tylko czekają, aż ktoś je adoptuje i pokocha. Tego szczęścia zaznał pies imieniem Loki, którego nowa właścicielka podzieliła się wzruszającym nagraniem w serwisie TikTok. W krótkim czasie pupil zyskał nowy dom, kochającą rodzinę i internetową sławę. Czternastosekundowe nagranie z jazdy samochodem ze schroniska wzbudzi silne emocje w każdym miłośniku psiaków.Użytkowniczka TikToka o imieniu Abigail (@abigailada12) nie spodziewała się, że w ciągu paru dni ona i jej nowo adoptowany pupil staną się internetowymi gwiazdami. A wszystko to za sprawą krótkiego wideo, którym podzieliła się w serwisie społecznościowym. Filmik pokazujący drogę psa Lokiego ze schroniska do domu zrobił furorę – zgromadził ponad dwa miliony polubień i tysiące komentarzy.
Czytaj dalej
Budowlańcy znaleźli w rurze kanalizacyjnej psa, nie był tam sam. To jednak nie koniec niespodzianek
pies w rurze kanalizacyjnej
Do schroniska Stray Rescue of St. Louis wpłynęło zgłoszenie od robotników, którzy w jednej w rur kanalizacyjnych zauważyli psa. Zwierzę nie pozwalało się do siebie zbliżyć, a nie mogło zostać tam z oczywistych względów bezpieczeństwa. Na miejsce udali się ratownicy, którzy za zadanie mieli schwytać czworonoga i przetransportować do ośrodka.Kiedy rozpoczęła się akcja odłowienia psa, okazało się, że jego niepokój jest uzasadniony. Mianowicie bronił szczeniąt, które znajdowały się tuż za nim w rurze. Wtedy wszyscy byli niemalże pewni, że to dzielna sunia broni swoich młodych. Jednak później na jaw wyszły zaskakujące fakty.
Czytaj dalej