Swiatzwierzat.pl > Aktualności > Poszukiwacze poroża przyczyną śmierci zwierząt. Tragiczna informacja obiegła kraj
Marcin Gałązka
Marcin Gałązka 28.02.2023 11:45

Poszukiwacze poroża przyczyną śmierci zwierząt. Tragiczna informacja obiegła kraj

Poszukiwacze poroża
fot. Youtube/@CRAZYPIKETEAMPOLAND

Zbieranie poroża w naszym kraju jest legalne, ale odkąd można na tym dobrze zarobić to wiele osób zapomina o panujących zasadach. Poszkodowane w tym wszystkim są zwierzęta, bo poszukiwacze poroża zrobili sobie z tego niezły biznes.

W lasach na Pomorzu pojawiło się wielu poszukiwaczy poroży jelenia. Te zwierzęta dokonują zrzutów do połowy marca, a ich tyki są cennym znaleziskiem. Zwierzęta i ich poroże tropi wiele osób.

Poroża jeleni są cenne

Niektórzy traktują to jako hobby, a inni jako dochodowy biznes. Anna Kukier z nadleśnictwa Lipusz wyjaśnia w rozmowie z “Dziennikiem Bałtyckim”:

Byki, które noszą to poroże, potrzebują go podczas rykowiska. To symbol ich witalności i siły. Służą też do walki z konkurencją o względy łani. W lutym zwierzęta zaczynają gubić poroże i jest to zupełnie naturalny proces.

Kościec poroża jest cenny i wykorzystuje się go do produkcji biżuterii. Mogą z niego powstać pierścionki, naszyjniki oraz kolczyki. Można z tego stworzyć kilka naprawdę cennych produktów, dlatego wiele osób poszukuje poroża, aby zarobić.

 

Kazał dziewczynie wybierać: on albo kot. Nie wahała się ani sekundy

Poszukiwacze poroża są niebezpieczni dla zwierząt

Za jedno poroże w skupach można otrzymać kilkaset złotych. To przyciąga osoby, które chcą zarobić na zwierzętach ich kosztem. Anna Kukier tłumaczy:

Zdarza się, że jeśli ktoś zna miejsce bytowania jeleni i znajduje tam jedną tykę, celowo płoszy zwierzęta, aby zgubiły kolejną. Doszło do takiej sytuacji, że wypłoszone jelenie weszły na lód, który się pod nimi załamał. Połowa się utopiła.

Niektórzy tropią zwierzęta, jeżdżąc po nocy pojazdami z halogenami i przeszkadzają jeleniom w żerowaniu, a te zwierzęta potrzebują spokoju. W innym wypadku będą niedożywione i słabsze, a poroże będzie mniej okazałe. Kiedyś zbieracze kierowali się jakąś etyką, ale teraz chęć zarobku to wszystko przysłoniła. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: Dziennik Bałtycki

Tagi: poroże
Polecane