Swiatzwierzat.pl
BeFunky-collage - 2021-10-03T161957.048

Facebook.com @NadlesnictwoDynow

Spektakularna akcja ratunkowa w Nadleśnictwie Dynów uchwycona na wideo

3 Października 2021

Autor tekstu:

Emil Hoff

Pracownicy nadleśnictwa Dynów opublikowali na Facebooku niezwykłą historię. Nudny dzień pracy zmienił się w akcję ratunkową, jakiej dawno nie było. Spektakularne wideo trafiło do Sieci, musicie to zobaczyć!

Stażysta Michał już wracał z lasu do leśniczówki, gdy nagle nieco z boku usłyszał odgłosy szamotaniny. Gdy podszedł bliżej, dojrzał jelenia. Młody byk szarpał się wśród gałęzi, jakby coś trzymało jego poroże.

Zdjęcie ilustracyjne

Czy można wyprowadzać psa w jesiennym deszczu?

CZYTAJ DALEJ

"Ani to łatwe, ani bezpieczne"

Okazało się, że jeleń padł ofiarą pułapki zastawionej przez kłusowników. Jego poroże zaplątało się w linkę wnykarską, i to w aż trzech miejscach!

Michał wezwał na pomoc Straż Leśną, jednak nawet doświadczeni strażnicy nie mieli łatwo.

- Uwalnianie wystraszonego zwierzęcia, zaplątanego we wnyki, nie jest ani łatwe, ani bezpieczne - czytamy w relacji opublikowanej na Facebooku. - Nasz Komendant Straży Leśnej kilkakrotnie podchodził do młodego byka i parę razy od niego oberwał.

Problem polegał na tym, że wystraszony jeleń za nic nie dawał się do siebie zbliżyć i nie chciał ustać spokojnie. Na wideo, nagranym przez jednego z członków akcji ratunkowej, widać, jak potężnym uderzeniem głowy zwierzę odrzuca do tyłu dorosłego mężczyznę. Z taką siłą żartów nie ma.

Akcja ratunkowa trwała ponad godzinę

Straż Leśna wezwała na pomoc myśliwego z koła łowieckiego w nieodległym Brzozowie. Wspólnie mężczyznom udało się unieruchomić głowę jelenia za pomocą sprytnego podparcia z gałęzi. Wtedy przecięto ostatnią linkę, która więziła zwierzę.

- Po pełnej napięcia akcji, trwającej dobrze ponad godzinę, udało się wreszcie uwolnić jelenia! - relacjonują leśnicy w poście opublikowanym na Facebooku. - Jeleń miał stracha na pewno, my trochę też, ale cała historia skończyła się dobrze.

Na nagraniu widać, jak jednym płynnym susem uwolniony jeleń przedostał się między drzewa i zniknął w gęstym lesie.

Za kłusownictwo grozi nawet 5 lat więzienia

Leśnicy napisali także na Facebooku, że kłusownictwo to proceder naganny etycznie i nielegalny, ścigany z art. 53 prawa łowieckiego, za który grozi do 5 lat pozbawienia wolności.

- Z linkami i wnykami kłusowników spotykamy się bardzo często - piszą leśnicy. - Nie zawsze wszystko kończy się jak wczoraj. Złapane we wnyki zwierzę najczęściej cierpi i umiera w męczarniach.

Sami zobaczcie niezwykłe nagranie, ukazujące akcję ratowania jelenia z pułapki zastawionej przez kłusowników. Znajdziecie je pod tym linkiem.

Źródło: Facebook.com @NadlesnictwoDynow

Czy wiesz wszystko o pająkach? Przetestuj swoją wiedzę!

Pytanie 1 z 7

Jak nazywa się grupa, do której należą pająki?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Tagi:

Emil HoffAutor

Miłośnik historii ludzi i zwierząt, autor książek, artykułów i poradników (w prasie i Sieci). Redaktor portalu swiatzwierzat.pl. Team koty.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Europa bez futer, fot. screen z kampanii społecznej organizacji Otwarte Klatki

Pozostałe

Europa bez futer? To możliwe! Rusza zbiórka podpisów pod petycją

Czytaj więcej >

Pozostałe

Zwierzak panicznie boi się burzy i piorunów - jak go uspokoić?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Wakacje ze zwierzętami? Internauci podzieleni, padają zaskakujące argumenty

Czytaj więcej >

Pozostałe

Co wabi kleszcze? Jeden przedmiot przyciąga je jak magnes

Czytaj więcej >

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >