Foka w ręczniku
Źródło: YouTube/DAILY NEWS

Przerwał spacer z psem, aby uratować fokę. 6-tygodniowy maluch był poważnie ranny

12 Stycznia 2021

Na plaży w Sunderland znaleziono młodą, ranną fokę. Zwierzę potrzebowało natychmiastowej pomocy, co nie było proste, bo centrum opieki znajdowało się 400 mil dalej! Nie poddano się jednak i fokę w docelowe miejsce przetransportowano nawet samolotem. Jaki jest stan jej zdrowia?

Mała foka została znaleziona przez pracownika sprzątającego plażę. Ponieważ ten nie mógł się nią zająć, poprosił o pomoc spacerowicza z psem, który przejął inicjatywę. Mężczyzna wezwał służby ratunkowe i wraz z czworonożnym przyjacielem pilnował foczki, czekając na przybycie ratowników.

Ranna foka na plaży

Sytuacja młodej foki nie była za dobra. Miała dużą niedowagę, ważyła 27 funtów - czyli o połowę mniej, niż powinna w swoim wieku. Miała także poważne obrażenia zadane przez dorosłe osobniki. Niestety, ponieważ była najsłabsza, została wykluczona ze swojego stada.

5-cio miesięczna foka otrzymała na imię Vera, na cześć detektyw telewizyjnej Very Stanhope, granej przez Brendę Blethyn, która kręciła serial ITV w pobliżu. Wszyscy się w niej zakochali. Była piękna i niewinna.

Foka została zabrana do szpitala Tynemouth Seal, w którym pełno jest dorosłych zwierząt tego gatunku. Obawiano się, że starsze osobniki zaatakują młodą, ranną fokę, więc zdecydowano się przetransportować ją w inne, bezpieczniejsze miejsce. Jedyną placówką, która mogłaby zająć się ranną foką było centrum Mallydams Wood RSPCA w Hastings w East Sussex. Dla zwierzęcia oznaczało to podróż samolotem!

Makabryczna zbrodnia w Siedlęcinie. Zrzucono psa z wiaduktu kolejowegoMakabryczna zbrodnia w Siedlęcinie. Zrzucono psa z wiaduktu kolejowegoCzytaj dalej

Foka na pokładzie

Podróż foki nie obyła się bez problemów technicznych. Z powodu gęstej mgły, zwierzę zostało przetransportowane na sąsiednie lotnisko, co znacznie wydłużyło podróż. Finalnie cała akcja udała się, a jeden z pilotów transportujących zwierzę wyznał, że podróż była specyficzna z uwagi na intensywny zapach, który towarzyszył im całą drogę.

Po wylądowaniu szczenię foki zabrano do centrum Mallydams Wood RSPCA w Hastings. Foka otrzymała fachową opiekę, a kiedy wyzdrowieje zostanie wypuszczona na wolność. Otrzyma też specjalny znacznik, aby śledzić jej dalsze losy.

Zapewnienie foce bezpieczeństwa było prawdziwym wysiłkiem zespołowym. Ambitną operacją dowodził biolog morski Dan Jarvis z organizacji charytatywnej British Divers Marine Life Rescue, która zorganizowała i opłaciła lot dla foki.

Zobacz nagranie:

Artykuły polecane przed redakcję Świata Zwierząt:

Źródło: dailymail.co.uk, kentonline.co.uk

Następny artykuł