Swiatzwierzat.pl
Nubia

facebook/Projekt PUMA - Nubia

Epilog batalii sądowej o pumę Nubię. Zwierzę zostaje w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym?

30 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Pumę Nubię przyjęto do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego w Chorzowie w lipcu 2020 r. Egzekwując wyrok sądu, została odebrana Kamilowi Stankowi przez pracowników poznańskiego ZOO. Po skardze dotychczasowego właściciela zwierzęcia Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu wszczęła postępowanie. Czy Nubia została odebrana zgodnie z prawem?

Chociaż Nubia miała pozostać na wybiegu wyłącznie na 30-dniową kwarantannę, od tego czasu, zgodnie z ostatnim wyrokiem sądu zwierzę pozostaje pod opieką Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Śledczy ustalili, czy doszło do przekroczenia uprawnień przez pracowników poznańskiego zoo.

"Nubia jest moją rodziną"

Przypomnijmy: Kamil Stanek był dotychczasowym właścicielem pumy Nubii, którą kupił przed kilkoma laty w Czechach, a następnie przewiózł do Polski. Pomimo zakazu trzymania zwierząt niebezpiecznych w domach, były uczestnik polskiego kontyngentu wojskowego w Afganistanie żył ze swoją podopieczną pod jednym dachem.

To jest członek mojej rodziny. Był, jest i będzie. Na równi – jak nie wyżej – z dzieckiem, ponieważ jej nieporadność powoduje moją największą za nią odpowiedzialność. Nubia, jej dobro i los, jest moim wielkim zobowiązaniem. Bo to ja jestem odpowiedzialny za to, co oswoiłem. Mam wobec niej poczucie obowiązku i to najsilniejsze jakie tylko może być. – mówił Kamil Stanek, opiekun Nubii w rozmowie z Izabellą Jarską.

Właściciel pumy założył cyrk, dzięki czemu mógł zachować zwierzę pod jednym warunkiem - był zobowiązany pokazywać ją światu. Razem z nią prowadził rozmaite warsztaty, pokazy, sesje zdjęciowe. Nubia była prowadzana na smyczy, a jej zdjęcia umieszczane na Facebooku.

Budzącym kontrowersje przedsięwzięciem zainteresowali się aktywiści Fundacji Viva!, którzy krytycznie odnosili się do prób udamawiania dzikich zwierząt. Po przekazaniu informacji na policję sprawa trafiła do sądu.

W 2015 roku właściciel otrzymał karę grzywny za nielegalne wejście w posiadanie pumy płowej, a 5 lat później Sąd orzekł przepadek pumy na rzecz Skarby Państwa. Gdy pracownicy poznańskiego ZOO zażądali oddania pumy, Kamil Stanek zabrał ją do auta i uciekł do lasu. Nie obeszło się bez obławy, w której brali udział nawet antyterroryści.

Po dwóch dniach właściciel Nubii dobrowolnie przekazał zwierzę do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego. Od tego czasu na Facebooku "Projekt PUMA - Nubia" udostępniane są liczne fotografie, mające pokazać tęsknotę pumy za właścicielem oraz najnowsze informacje dot. trwającego procesu.

Zdjęcie ilustracyjne: koszyk grzybów

Koszmarny finał grzybobrania. Nie żyje kobieta stratowana przez bydło

CZYTAJ DALEJ

Prokuratura umorzyła postępowania dot. odebrania pumy Nubii właścicielowi

Kamil Stanek nie przestaje walczyć o zwrot ukochanego zwierzęcia. Były właściciel Nubii złożył skargę, domagając się wznowienia postępowania w sprawie przepadku pumy Nubii na rzecz skarbu państwa. 

Prokuratura Okręgowa w Sosnowcu pozytywnie rozpatrzyła wniosek Stanka i rozpoczęła dochodzenia, mające na celu ustalić, czy dyrektorka poznańskiego zoo nie przekroczyła uprawnień i czy wtargnięcie na teren posesji Stanka nie należy uznać za naruszenie miru domowego. 

Prokurator Waldemar Łubniewski, rzecznik prokuratury powiadomił, że postępowania w obu tych sprawach zostały umorzone. Umorzenie nie jest prawomocne.

- Realizując odebranie zwierzęcia, pracownicy ogrodu zoologicznego działali w oparciu o decyzję sądu. W sprawie nie wystąpiły więc znamiona czynu zabronionego - wyjaśnił.

Jeśli Prokuratura nie zmieni podjętych decyzji, wszystko wskazuje na to, że stałym miejscem pobytu Nubii pozostanie Śląski Ogród Zoologiczny.

Zobacz zdjęcia:

Źródło: Świat Zwierząt, facebook/Projekt PUMA - Nubia, Wyborcza

Jak dobrze znasz mieszkańców sawanny? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jak długo lwy są w stanie przetrwać bez wody?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Uwaga na jeże w ogrodach i parkach. Liściaste kopce mogą być ich schronieniem

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Koniec wykorzystywania koni w Krakowie? Trwa zbieranie podpisów pod projektem uchwały

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Test osobowości: Co twoje ulubione zwierzę domowe mówi o twoim charakterze?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Lasy Państwowe ostrzegają: Rośnie śmiertelność zwierząt na drogach w Polsce

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Baby boom w polskich lasach. Małe rysie z mamą uchwycone na filmie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tylko u nas: Monika Kohut w rozmowie nt. walki o prawa i godność zwierząt

Czytaj więcej >