Swiatzwierzat.pl
Niedźwiedź Baloo

youtube/Poznań ZOO

Pierwszy taki wyrok w Polsce. Cyrkowcy skazani za znęcanie się nad zwierzętami

30 Września 2021

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Udostępnij:

Fundacja Viva! poinformowała o wyroku sądu w sprawie zwierząt odebranych latem 2016 r. z cyrku w Pawłowicach. Kateryna S. i Sebastian S. nie odzyskają zwierząt, które maltretowali celem maksymalizowania zysku. Sąd Rejonowy w Jastrzębiu-Zdroju uznał ich winnymi znęcania się nad zwierzętami, w tym znanego na całą Polskę niedźwiedzia Baloo.

Aktywiści walczący w imieniu pokrzywdzonych zwierząt mają powody do radości. Po 5 latach walki w środę, 29 września 2021 r. zapadł przełomowy wyrok dotyczący znęcania się nad zwierzętami w polskim cyrku objazdowym oraz łamania zakazów dotyczących zwierząt chronionych.

Zapadł wyrok na właścicieli cyrku

Przypomnijmy początki interwencji ws. zwierząt uratowanych z rąk rodziny cyrkowej "Vegas". W lipcu 2016 r. obrońcy praw zwierząt z Fundacji Viva w asyście policji wkroczyli do cyrku stacjonującego akurat w Pawłowicach w woj. śląskim. Wówczas interwencyjnie odebrano stworzenia zmuszane do występów na scenie.

- Warunki utrzymania zwierząt były skandaliczne – mówi Anna Plaszczyk z Fundacji Viva! – Niedźwiedź miał do dyspozycji część przyczepy samochodowej i maleńki wybieg zewnętrzny, na który był wypuszczany tylko na czas pokazu. Lekarze weterynarii stwierdzili u niego zanik mięśni i próchnicę w kanałach zębowych. Niedźwiedź nie miał większości pazurów. Miał też niedobory witaminowe i silną stereotypię.

Aktywistka na rzecz ochrony praw zwierząt dodaje, że właściciele nie widzieli niczego złego w stanie przetrzymywanych zwierząt. Nigdy też nie podjęli się ich leczenia. Stosowali wobec nich tresurę opartą na skrajnej przemocy, o czym świadczą liczne blizny - na ciele i umyśle.

- Oskarżeni zgotowali swoim zwierzętom piekło w takt zabawnej i dudniącej muzyki oraz stroboskopowych świateł. To, że znęcali się nad zwierzętami, w świetle dzisiejszego wyroku jest bezsporne. A wszystko to dla zysku czerpanego z rzekomej anachronicznej rozrywki, jaką te nieszczęsne zwierzęta musiały zapewniać nieświadomym ich cierpienia dzieciom - podkreśla Anna Plaszczyk.

Jak informuje fundacja Viva!, po 5 latach dawni właściciele zwierząt wreszcie usłyszeli wyrok sądu. Zostali uznani winnymi wszystkich 12 zarzutów.

Zdjęcie ilustracyjne

Awanturnik polał benzyną klatki ze zwierzętami. Został zatrzymany przez policjantów

CZYTAJ DALEJ

Sąd zadecydował - Baloo i gady nie wrócą do cyrku

Sąd Rejonowy w Jastrzębiu Zdroju wymierzył Katerynie S. i Sebastianowi S. karę łączną po 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata, a także:

  • 8000 zł grzywny od każdego z oskarżonych,

  • po 8000 zł nawiązki na rzecz oskarżyciela posiłkowego, Fundacji Viva,

  • po 5000 zł nawiązki nas rzecz funduszu ochrony środowiska,

Skazani dostali zakaz prowadzenia działalności cyrkowej związanej z wykorzystywaniem zwierząt lub oddziaływaniem na nie na 5 lat. Sebastiana S. otrzymał również zakaz sprawowania zawodu tresera. 

Byli właściciele zwierząt zobowiązani są pokryć koszty wieloletniego, przedłużanego licznymi wnioskami dowodowymi obrony procesu. Dodatkowo Sąd orzekł przepadek wszystkich zwierząt zabezpieczonych podczas interwencji Śląskiej Policji i Fundacji Viva! w 2016 roku.

Cyrkowcy nie odzyskają niedźwiedzia brunatnego, 2 żółwi jaszczurowate, 1 żółwia pustynnego i krokodyla nilowego. Wszystkie zwierzęta pozostaną w ogrodzie zoologicznym w Poznaniu. Jak podkreślano podczas interwencji, Baloo był ostatnim niedźwiedziem brunatnym w polskich cyrkach.

- Dzisiejsza wiadomość o wyroku dla właścicieli cyrku, z którego został uratowany Baloo, to wielka radość. Największa radość - to szczęśliwy Baloo. A Baloo jest najszczęśliwszy, kiedy na pobliskim drzewie znajduje wielkiego łososia - napisali na Facebooku przedstawiciele Zoo Poznań.

Zobacz nagranie:

Źródło: Fundacja Międzynarodowy Ruch Na Rzecz Zwierząt Viva!

Jak dobrze znasz mieszkańców sawanny? SPRAWDŹ!

Pytanie 1 z 9

Jak długo lwy są w stanie przetrwać bez wody?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!Ewa MatysiakAutor

Wydawca portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Inne zwierzęta

Uwaga na jeże w ogrodach i parkach. Liściaste kopce mogą być ich schronieniem

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Koniec wykorzystywania koni w Krakowie? Trwa zbieranie podpisów pod projektem uchwały

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Test osobowości: Co twoje ulubione zwierzę domowe mówi o twoim charakterze?

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Lasy Państwowe ostrzegają: Rośnie śmiertelność zwierząt na drogach w Polsce

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Baby boom w polskich lasach. Małe rysie z mamą uchwycone na filmie

Czytaj więcej >

Inne zwierzęta

Tylko u nas: Monika Kohut w rozmowie nt. walki o prawa i godność zwierząt

Czytaj więcej >