Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dziwne reakcje zwierząt na zaćmienie Słońca. Niektóre z nich trudno wyjaśnić
Antonina Zborowska
Antonina Zborowska 08.04.2024 16:56

Dziwne reakcje zwierząt na zaćmienie Słońca. Niektóre z nich trudno wyjaśnić

zaćmienie Słońca, słonie
fot. Canva/ 1001slide

Kiedy Słońce znika za Księżycem w spektakularnym zaćmieniu, ludzie nie są jedynymi istotami na Ziemi, które zauważają tę niezwykłą zmianę. Zwierzęta także reagują na to zjawisko, choć ich odpowiedź może być różnorodna i nie zawsze łatwa do przewidzenia. Amerykańscy naukowcy czekali kilka lat, aby ponownie tylko przez kilka chwil móc obserwować dziwne zachowania niektórych stworzeń. Nie wiadomo, kiedy okazja się powtórzy.

Zaćmienie Słońca to niesamowite widowisko

Zaćmienie Słońca to zjawisko astronomiczne, które zachodzi w momencie, gdy Księżyc przechodzi między Słońcem a Ziemią, blokując w ten sposób światło słoneczne i rzucając cień na powierzchnię naszej planety. W zależności od lokalizacji i pory roku zaćmienia mogą być całkowite lub częściowe. Za każdym razem, niezależnie od rodzaju, są one niesamowitym widowiskiem natury, zachwycającym ludzi na całym świecie. 

Okazuje się, że nie tylko my zauważamy to nietypowe zjawisko. Zwierzęta zależnie od gatunku różnie reagują na chwilowy brak słońca. Amerykańcy badacze postanowili baczniej przyjrzeć się ich zachowaniom. Przed nimi niestety trudne zadanie. Zaćmienie trwa bowiem przez kilka minut i pojawia się raz na kilka lat. 

Wiewiórka zagląda do pudła na drodze. Nie mogła znaleźć nic lepszego Co robić, gdy pies ma katar? Wydzielina z nosa zawsze oznacza coś złego?

Reakcje zwierząt na zaćmienie Słońca

8 kwietnia 2024 roku Księżyc na kilka minut przysłoni Słońce. Niestety widowisko nie będzie widoczne w Europie. Całkowite zaćmienie będą mogli podziwiać mieszkańcy Ameryki Północnej i częściowo Ameryki Południowej. Z tej okazji miłośnicy przyrody i badacze naukowi również w tym roku szykują się do przeprowadzenia obserwacji zachowań niektórych gatunków zwierząt. Wszystko przez to, że na przełomie lat pojawiały się różne doniesienia o dziwnych zachowaniach dzikich stworzeń. Naukowcy z kilku stanów poinformowali, że podczas zaćmienia zaczęły migać świetliki, a zespół badaczy z Idaho schwytał dwa gatunki norników, które są aktywne tylko nocą. 

Projekt bez nazwy-52-2.jpg
zaćmienie Słońca, Fot. canva.com/ pexels

Choć zaćmienie słońca znane jest ludziom od wielu lat — nawet starożytni Egipcjanie byli świadkami tego zdarzenia, to dopiero od niedawna naukowcy zaciekawili się reakcją zwierząt na to zjawisko. W sierpniu 2017 roku ciemności zapadły na kilka chwil nad Columbią, co wywołało ogromny popłoch wśród mieszkańców lokalnego zoo. Dotychczas żyjące w spokoju i nierobiące prawie nic przez cały dzień żółwie słoniowe nagle pod wpływem zaćmienia zaczęły kopulować. Zdezorientowane ptaki, gdy tylko słońce zaczęło na nowo się wyłaniać, rozpoczęły swój poranny śpiew. 

Zaćmienie skłoniło parę siamangów wielkich, małp z rodziny gibonowatych, do wydawania wokaliz, chociaż zazwyczaj robią to o poranku. Kilka żurawi wpadło w panikę i zaczęło galopować, a flamingi skuliły się wokół swoich młodych - opowiadał redakcji TVN24 zdarzenia z 2017 roku Hartstone Rose.

Badacze będą obserwować zwierzęta podczas zaćmienia słońca

Lecz nie tylko duże dzikie zwierzęta reagują na to niesamowite zjawisko. Badacze przedstawiają dowody, że również owady widzą w nagle znikającym Słońcu zagrożenie. W 1851 roku w Szwecji zaobserwowany rój mrówek niosących pożywienie zamarł w bezruchu podczas całego trwania astronomicznego pokazu. Zwierzęta wróciły do swoich obowiązków, dopiero gdy Słońce ponownie się ukazało. Naukowcy zauważyli również nietypowe zachowanie u pszczół. Na chwilę przed zaćmieniem owady w pasiece wykazywały ogromne zaniepokojenie, a wraz z pierwszym zapadnięciem ciemności ilość odlatujących pszczół gwałtownie zmalała, za to dało się zaobserwować zwiększoną liczebność pszczół powracających do bezpiecznego ula.

Naukowcy, dla których nietypowe zachowania zwierząt podczas tego zjawiska są nadal ogromną zagwozdką, przeprowadzą swoje obserwacje na terenie ogrodów zoologicznych w Teksasie, Arkansas, Indianie i Ohio. Władze wielu placówek zaprosiły również turystów zaciekawionych dziwnymi zachowaniami zwierząt do wspólnego podglądania