Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dym z papierosów jest szkodliwy nie tylko dla ludzi. Tak rujnujesz zdrowie swojemu zwierzakowi
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 01.03.2023 10:06

Dym z papierosów jest szkodliwy nie tylko dla ludzi. Tak rujnujesz zdrowie swojemu zwierzakowi

Kot u weterynarza
East News

O szkodliwości palenia papierosów mówi się wiele. Znane są również skutki palenia biernego w przypadku ludzi. Jak wygląda sytuacja, jeśli palimy w otoczeniu naszych pupili? Okazuje się, że sprawa wygląda wyjątkowo źle.

Badania jednoznacznie wskazują, że psy i koty palaczy częściej cierpią na przypadłości płuc, a dodatkowo zwiększa się ryzyko uduszenia. Eksperci zwracają również uwagę na brak mycia rąk. Co się stanie, jeśli zwierzę poliże dłoń palacza?

Działanie dymu tytoniowego na zwierzęta

Przez ostatnie dwie dekady problem biernego palenia był wielokrotnie nagłaśniany i poruszany w mediach. Mówiono głównie o zagrożeniach dla dzieci palaczy czy też osób wdychających dym. Okazuje się jednak, że sprawa wygląda równie poważnie w przypadku pupili. 

Przeprowadzone badania potwierdzają, że dym papierosowy silnie szkodzi zdrowiu zwierząt. Psy i koty, których właściciele palą w domu są bardziej narażone na choroby nowotworowe, przede wszystkim raka płuc i jamy ustnej. 

Dodatkowo zwierzę, które wdycha dym ma większą szansę na zachorowanie na astmę, a także zapalenie oskrzeli. Często mierzą się również z uporczywym kaszlem, przewlekłymi chorobami płuc, miewają problemy z oddychaniem, z sercem, a także chorobami skóry. Pupile palaczy często borykają się z obniżoną odpornością, przez co szybciej zarażają się chorobami i łapią infekcje.

Kazał dziewczynie wybierać: on albo kot. Nie wahała się ani sekundy

Pupile palaczy mają bezpośredni kontakt z substancjami trującymi

Zwierzęta w przeciwieństwie do ludzi miewają dużo większy kontakt z substancjami trującymi niż osoby palące biernie. Mowa bowiem nie tylko o wdychaniu dymu, ale również lizaniu przedmiotów nim przesiąkniętych. 

W szczególności psy regularnie liżą dłonie swoich właścicieli. To wyjątkowo duże zagrożenie, kiedy osoba niedawno paliła papierosa i nie umyła dokładnie rąk. Na jego skórze mogą znajdować się szkodliwe substancje, które w kontakcie z językiem zwierzęcia przenikają do jego organizmu. 

Warto również wspomnieć o przedmiotach codziennego użytku i materiałach, które są przesiąknięte dymem papierosowym. W nich również znajdują się szkodliwe na zdrowia substancje. W 2007 roku na Uniwersytecie w Minnesocie przeprowadzono badania kotów, mieszkających z osobami palącymi. W ich moczu wykryto nikotynę, a także inne niebezpieczne substancje.

Z kolei na Uniwersytecie w Mediolanie przeprowadzono badania sierści psów, które mieszkają w domach palaczy. Badania potwierdziły obecność kotyniny, czyli toksycznej substancji, powstającej w wyniku rozkładu nikotyny. Obecnie trwają również badania w kierunku wpływu biernego palenia na rozmnażanie.

Jak chronić zwierzęta przed dymem tytoniowy?

Należy mieć na uwadze, że zwierzęta mają dużo lepszy węch niż ludzie. Tym bardziej palacze posiadający pupila powinni ograniczyć ich cierpienie. Najlepszym rozwiązaniem jest całkowite rzucenie palenia. Jeśli jednak jest to niemożliwe, zaleca się palenie na zewnątrz.

Dodatkowo warto dokładnie myć ręce po każdym wyjściu na papierosa. Poleca się również częste pranie firan, chodników, dywanów, legowiska i innych przedmiotów, które chłoną dym. Dobrym rozwiązaniem jest również zaopatrzenie się w filtr powietrza. 

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Źródło: lastampa.it, sklep-psiakosc.pl