Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Dorożkarze nie oszczędzają koni w upały. Konie znikają z krakowskiego rynku, ale nie z Morskiego Oka
Ewa Matysiak
Ewa Matysiak 20.06.2022 15:05

Dorożkarze nie oszczędzają koni w upały. Konie znikają z krakowskiego rynku, ale nie z Morskiego Oka

Dorożka
facebook/KSOZ

Temperatura w całym kraju sięga nawet 30 stopni Celsjusza, dlatego na czas upałów dorożki mają zniknąć z krakowskiego rynku. Co natomiast z trasą nad Morskie Oko? Okazuje się, że tamtejsze konie wożące turystów nie mogą liczyć na specjalne traktowanie.

Żar leje się z nieba, a mieszkańcy Polski oraz zagraniczni turyści za wszelką cenę szukają ochłody. Panująca spiekota potrwa jeszcze przez najbliższe tygodnie, stąd w trosce o zdrowie koni wprowadzono zakaz przejazdu dorożek przez Rynek Główny w Krakowie.

Równocześnie podobna ulga nie przysługuje zwierzętom wykorzystywanym w transporcie konnym na drodze do Morskiego Oka. Pracownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego nie mają zamiaru wstrzymywać pracy koni.

Dorożki znikają wyłącznie z krakowskiego rynku

- W związku z wydaniem przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzeżenia 2 stopnia przed upałami domagamy się od Urzędu Miasta Krakowa wprowadzenia natychmiastowego zakazu pracy koni dorożkarskich - apelowała Agnieszka Wypych, prezeska Krakowskiego Stowarzyszenia Obrony Zwierząt.

Żądania stowarzyszenia zostały udostępnione za pośrednictwem mediów społecznościowych w niedzielny wieczór, czyli tego samego dnia, w którym Urząd Miasta Krakowa wydał decyzję o wprowadzeniu zakazu pracy koni dorożkarskich na Rynku Głównym w Krakowie.

Zgodnie z wydanym rozporządzeniem postój stały dorożek na Rynku Głównym został zamknięty od niedzieli 19 czerwca do poniedziałku 20 czerwca 2022 r. w godz. 9.30-19. Obowiązuje też zakaz przejazdu dorożek przez Rynek Główny. W tym czasie nieczynny będzie również postój zastępczy przy ul. Mikołajskiej przed Bazyliką Mariacką. Dodatkowo dorożkarze są zobowiązani do regularnego pojenia koni oraz bieżącego śledzenie komunikatów i sytuacji pogodowej.

Chociaż zdawałoby się, że wieloletni wysiłek aktywistów i aktywistek działających na rzecz praw zwierząt w końcu się opłacił, Wypych podkreśla, że ograniczenia w ruchu dorożek są "działaniem kosmetycznym i całkowicie nieadekwatnym do zagrożeń wynikających z panujących upałów".

Organizacja domaga się rozszerzenia obostrzeń w sąsiednich częściach centrum miasta, gdzie podczas tropikalnych upałów zwierzęta są w dalszym ciągu eksploatowane oraz narażane na udary i zasłabnięcia.

- Trudno uznać za wyraz jakiejkolwiek ochrony przepisy mówiące o tym, że praca koni nie może przekraczać 12 godzin, zwłaszcza, że nie zagwarantowano im żadnych przerw po kolejnych kursach. Trzeba przy tym zauważyć, że konie dorożkarskie, aby dostać się na Rynek, muszą najpierw przejechać w korkach nieraz bardzo dalekie trasy. Nie do zaakceptowania jest także zgoda na eksploatację koni aż do godziny 24, przy czym powroty do stajni odbywają się często znacznie później - przekonuje prezeska KSOZ. Należy przypomnieć, że KSOZ od 5 lat domaga się docelowo wprowadzenia całkowitego zakazu wykorzystywania koni dorożkarskich do pracy w Krakowie, podobnego do zakazów obowiązujących w wielu europejskich stolicach.

Działacze nieustannie prezentują dowody na to, że zwierzęta notorycznie są zaniedbywane i wykorzystywane ponad siły, a mimo to, ich inicjatywy spotykają się ze sprzeciwem ze strony wieloletniego prezydenta miasta Jacka Majchrowskiego, który, jak sami twierdzą, w bliżej nieznanych przyczyn wspiera biznes dorożkarski. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Mimo upałów konie wożą turystów do Morskiego Oka

Chociaż konie pracujące w stolicy Małopolski mają szansę chociaż chwilowo odpocząć, zakazu przejazdu dorożek nie rozszerzono na okoliczne miejscowości i atrakcje, gromadzące największe liczby turystów. Mowa m.in. o terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Wozy konne w dalszym ciągu kursują na trasie do Morskiego Oka, pomimo fali upałów. Obecnie w rejonie Zakopanego temperatura wynosi od 25 do 27 st. C.

Wykorzystywanie koni do ciągnięcia wozów z turystami na drodze do Morskiego Oka, od lat budzi ogromne kontrowersje. Powodem są liczne wypadki z udziałem tychże stworzeń. Zdarzało się, że skrajnie wycieńczone zwierzęta padały na trasie z przepracowania.

- W Krakowie ze względu na fale upałów wprowadzono zakaz dorożek przez Rynek Główny. Warto byłoby wprowadzić taki zakaz również w Tatrach w tak upalne dni, wczoraj pomimo lejącego się z nieba żaru konie z Morskiego oka musiały pracować... - zauważa radny Sosnowca Damian Żurawski w poście na Twitterze.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: wiadomosci.wp.pl, Krakowskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt