Swiatzwierzat.pl
kot w pudełku

Fot. kmsh, canva.com

Dlaczego koty kochają siedzieć w pudełkach? Rozwiązanie zagadki zaskakuje

15 Czerwca 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Kociarze od niepamiętnych czasów zachodzą w głowę, skąd u kotów wzięła się tajemnicza chęć ukrywania się wewnątrz najróżniejszych obiektów. Bawią się z nami w chowanego, czy może próbują zakomunikować inny przekaz, którego nie potrafimy rozszyfrować? Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie poznali odpowiedź na to pytanie. Może być dla Ciebie dużym zaskoczeniem!

Koty uwielbiają kartony i inne ciasne miejsca, w których mogą się schować. Ich właściciele bardzo dobrze o tym wiedzą, ale jednocześnie zastanawiają się, skąd bierze się ta wielka miłość mruczków do wszelkiego rodzaju kartonów. Holenderscy naukowcy postanowili to sprawdzić.

Dlaczego koty kochają kartony?

Badacze z Uniwersytetu Utrechtckiego w Holandii przeprowadzili eksperyment, aby sprawdzić, dlaczego koty tak bardzo lubią wchodzić do pudełek. W badaniu wzięło udział 19 kotów, które wcześniej trafiły do schroniska. Do boksów dziesięciu podopiecznych włożono kartonowe pudełko, a pozostałe dziewięć kotów nie otrzymało żadnej "kryjówki".

Te zwierzęta, które miały do swojej dyspozycji pudełko, już po kilku dniach były bardziej zrelaksowane od pozostałych. Zdaniem ekspertów lepiej odnajdywały się w nowym środowisku i były bardziej ufne wobec ludzi, w porównaniu do pozostałych dziewięciu osobników.

Badania pokazały, że chowanie się w kartonie redukuje u kotów stres, pozwala im się zrelaksować i pozytywnie wpływa na ich układ immunologiczny. Pudełko daje kotu poczucie bezpieczeństwa, ponieważ w każdej chwili może do niego wejść i schować się przed całym światem. Ale to nie wszystko!

stęskniony kotek

Kotka wącha koszulę należącą do zmarłego opiekuna. Jej reakcja sprawia, że łzy płyną strumieniami

CZYTAJ DALEJ

Co daje kotu siedzenie w pudełku?

Koty, choć są małe, to w dalszym ciągu należą do drapieżników. Insynkt łowiecki sprawia, że uwielbiają polować, a w końcu nie ma lepszego miejsca na łowy niż karton! Z takiego ukrycia można bezpiecznie prowadzić obserwację, nie czując zagrożenia związanego z atakiem od tyłu.

Koty są mistrzami kamuflażu i uwielbiają się ukrywać. Kiedy znajdują się we wnętrzu kartonu, pozostają niezauważone i w każdej chwili mogą zaatakować potencjalną ofiarę. Nie warto wtedy przeszkadzać, by nie zostać przypadkiem podrapanym przez mruczka.

Przesiadywanie w kartonie jest dla kotów tak przyjemnym doświadczeniem jeszcze z jednego powodu. Chodzi o to, że znajdujący się w pudełku kot szybko się rozgrzewa, a małe pudełko pozwala mu utrzymać stałą temperaturę ciała.

Jak widać, powody uwielbienia kartonów przez koty są dogłębnie przemyślane!

Niezwykli ludzie, którzy wyglądają jak koty. Internauci nie mogą się napatrzeć, zdjęcia obiegły świat

Brytyjski fotograf zachwycił świat swoim projektem porównującym ludzi do kotów. Artysta zestawił modeli z dumnymi zwierzętami o różnorodnych futrach, udowadniając przy tym, że wcale tak dużo ich od siebie nie różni. Wszystkie zdjęcia w poniższej galerii należą do Gerrarda Gethingsa i pochodzą z jego Instagrama gezgethings.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected] Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: swiatzwierzat.pl, zooplus.pl

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Podobne artykuły

Koty

Była najmniejsza z miotu, ale nadrabiała uszami. Kotka Lilo pokonała wszystkie przeciwności losu

Czytaj więcej >

Koty

Bezpański kot macha do każdego, kto odwiedza schronisko. W jego oczach wciąż tli się nadzieja

Czytaj więcej >

Koty

Zamarznięta kotka nie dawała żadnych oznak życia. Lekarze zrobili wszystko, by ją ocalić

Czytaj więcej >

Koty

Carole Baskin z "Króla tygrysów" zamordowała męża? Po latach wyszło na jaw, co stało się naprawdę

Czytaj więcej >

Koty

Ile Twój zwierzak ma lat? Wiek kota w przełożeniu na ludzkie lata

Czytaj więcej >

Koty

Kot drapie i gryzie dywan bez przerwy. Tylko on jeden wie, co grozi jego rodzinie

Czytaj więcej >