Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Dlaczego koty kochają siedzieć w pudełkach? Rozwiązanie zagadki zaskakuje
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 15.06.2022 13:14

Dlaczego koty kochają siedzieć w pudełkach? Rozwiązanie zagadki zaskakuje

kot w pudełku
Fot. kmsh, canva.com

Kociarze od niepamiętnych czasów zachodzą w głowę, skąd u kotów wzięła się tajemnicza chęć ukrywania się wewnątrz najróżniejszych obiektów. Bawią się z nami w chowanego, czy może próbują zakomunikować inny przekaz, którego nie potrafimy rozszyfrować? Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie poznali odpowiedź na to pytanie. Może być dla Ciebie dużym zaskoczeniem!

Koty uwielbiają kartony i inne ciasne miejsca, w których mogą się schować. Ich właściciele bardzo dobrze o tym wiedzą, ale jednocześnie zastanawiają się, skąd bierze się ta wielka miłość mruczków do wszelkiego rodzaju kartonów. Holenderscy naukowcy postanowili to sprawdzić.

Dlaczego koty kochają kartony?

Badacze z Uniwersytetu Utrechtckiego w Holandii przeprowadzili eksperyment, aby sprawdzić, dlaczego koty tak bardzo lubią wchodzić do pudełek. W badaniu wzięło udział 19 kotów, które wcześniej trafiły do schroniska. Do boksów dziesięciu podopiecznych włożono kartonowe pudełko, a pozostałe dziewięć kotów nie otrzymało żadnej "kryjówki".

Te zwierzęta, które miały do swojej dyspozycji pudełko, już po kilku dniach były bardziej zrelaksowane od pozostałych. Zdaniem ekspertów lepiej odnajdywały się w nowym środowisku i były bardziej ufne wobec ludzi, w porównaniu do pozostałych dziewięciu osobników.

Badania pokazały, że chowanie się w kartonie redukuje u kotów stres, pozwala im się zrelaksować i pozytywnie wpływa na ich układ immunologiczny. Pudełko daje kotu poczucie bezpieczeństwa, ponieważ w każdej chwili może do niego wejść i schować się przed całym światem. Ale to nie wszystko!

Co daje kotu siedzenie w pudełku?

Koty, choć są małe, to w dalszym ciągu należą do drapieżników. Insynkt łowiecki sprawia, że uwielbiają polować, a w końcu nie ma lepszego miejsca na łowy niż karton! Z takiego ukrycia można bezpiecznie prowadzić obserwację, nie czując zagrożenia związanego z atakiem od tyłu.

Koty są mistrzami kamuflażu i uwielbiają się ukrywać. Kiedy znajdują się we wnętrzu kartonu, pozostają niezauważone i w każdej chwili mogą zaatakować potencjalną ofiarę. Nie warto wtedy przeszkadzać, by nie zostać przypadkiem podrapanym przez mruczka.

Przesiadywanie w kartonie jest dla kotów tak przyjemnym doświadczeniem jeszcze z jednego powodu. Chodzi o to, że znajdujący się w pudełku kot szybko się rozgrzewa, a małe pudełko pozwala mu utrzymać stałą temperaturę ciała.

Jak widać, powody uwielbienia kartonów przez koty są dogłębnie przemyślane!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: swiatzwierzat.pl, zooplus.pl