Swiatzwierzat.pl Inne zwierzęta Dlaczego ptaki mogą siedzieć na linii wysokiego napięcia? Powód jest zaskakująco prosty
Dlaczego ptaki siadają na liniach wysokiego napięcia?, źródło: pexels.com/Kadir Akman

Dlaczego ptaki mogą siedzieć na linii wysokiego napięcia? Powód jest zaskakująco prosty

8 stycznia 2024
Autor tekstu: Joanna Kowalska

Ptaki uwielbiają przysiadać na liniach wysokiego napięcia. To miejsce idealne na odpoczynek umożliwiający jednoczesne obserwowanie otoczenia. Jakim cudem skrzydlate stworzenia są w stanie usiedzieć na czymś, co jest stale pod wysokim napięciem elektrycznym, podczas gdy dla człowieka dotknięcie przewodów mogłoby zakończyć się śmiercią? Okazuje się, że nie ma w tym zjawisku ani krzty magii, a elektrycy i fizycy doskonale wiedzą, na czym polega ten fenomen.

Czy ptaki są odporne na działanie prądu elektrycznego?

Ptaki siedzące na liniach wysokiego napięcia to widok, który doskonale zna każdy i zapewne wiele osób chociaż raz w życiu zastanawiało się nad tym, jakim cudem prąd płynący w przewodach nie robi im krzywdy. Równie powszechnym widokiem, co ptaki przesiadujące na drutach pod napięciem, są tabliczki informujące o tym, że dotykanie elementów instalacji elektrycznych grozi śmiercią. Wszystko wskazuje na to, że zasada ta nie dotyczy skrzydlatych stworzeń.

Dlaczego prąd nie razi ptaków? Czy jest na to logiczne wytłumaczenie? A może to kolejna cecha, którą obdarzone są jedynie skrzydlate stworzenia, a o której ludzie mogą jedynie pomarzyć? Specjaliści mają na ten temat dużo do powiedzenia.

pexels-rajesh-s-balouria-17644261.jpg
Dlaczego ptaków nie razi prąd? Źródło: pexels.com @Rajesh S Balouria
Maszynista wyhamował w ostatniej chwili. Zrozumiał, że pies nie może uciec, bo jest przykuty do torów

Tajemnica ptaków jest stosunkowo prosta do zrozumienia

Ptak przysiadający na linii wysokiego napięcia automatycznie staje się elementem przewodu elektrycznego . Co oznacza to w praktyce? Skrzydlate stworzenie pełni wtedy funkcję odgałęzienia, przez które rzeczywiście przepływa prąd. Mając tego świadomość, automatycznie nasuwa się pytanie, jakim cudem ptaki są w stanie to wytrzymać?

Prąd przepływający przez ciało ptaka siedzącego na linii wysokiego napięcia charakteryzuje się bardzo małym natężeniem . To parametr określający stosunek wartości ładunku elektrycznego do czasu jego przepływu. Jego wartość w tym przypadku jest na tyle niska, że nie stanowi ona dla skrzydlatych stworzeń żadnego zagrożenia ani dyskomfortu. Jest jednak pewne "ale”. Okazuje się, że wystarczy jeden fałszywy ruch, aby linie wysokiego napięcia stały się śmiertelnym zagrożeniem również dla ptaków.

pexels-maria-orlova-4915836.jpg
Miejskie linie energetyczne często są oblegane przez ptaki. Źródło: pexels.com @Maria Orlova

Z prądem nie ma żartów. Dla ptaków również może być on śmiertelnym zagrożeniem

Ptak odpoczywający na linii wysokiego napięcia jest bezpieczny, dopóki dotyka tylko jednego przewodu. Jeżeli zwierzę siedzące na drucie, przez który przepływa prąd, dotknęłoby drugie drutu, natychmiast zginęłoby w wyniku porażenia prądem. I tak rzeczywiście czasami się dzieje.

Jeżeli kiedykolwiek zdarzyło Ci się natknąć się na martwego ptaka leżącego pod liniami wysokiego napięcia, wysoce prawdopodobne, że przyczyną jego śmierci było właśnie porażenie prądem. Szczególnie narażone są na to duże ptaki, przykładowo bociany , które przez przypadek mogą dotknąć drugiego przewodu np. podczas rozprostowywania skrzydeł.

pexels-brett-sayles-4435237.jpg
Duże ptaki powinny omijać szerokim łukiem linie wysokiego napięcia. Źródło: pexels.com @Brett Slayles

Źródło: pasco.com.pl, edukacja.bezpieczniki.tauron.pl

Krwawe ślady na trasie do Morskiego Oka. Koń w bólu ciągnął turystów, fiakier niczego nie widział
Tragedia w Zgorzelcu, 2-miesięczne niemowlę zaatakowane przez psa. Są wyniki sekcji zwłok
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kowalska

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Technik weterynarii oraz zootechnik ze specjalizacją żywienia zwierząt gospodarskich. Prywatnie fanka ryb, aranżowania akwariów i nurkowania. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie na mail: joanna.kowalska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy