Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Samice bociana zszokowały ornitologów. Dobrały się w parę i zamieszkały razem, ale tego było im za mało
Lena Tomaszewska
Lena Tomaszewska 22.06.2023 16:17

Samice bociana zszokowały ornitologów. Dobrały się w parę i zamieszkały razem, ale tego było im za mało

Bocianice we wspólnym gnieździe
YouTube/camchynov2631

Czescy ornitolodzy powiadomili o wyjątkowym przypadku, z jakim mieli ostatnio do czynienia. Zaobserwowali oni, jak dwie samice bociana białego złożyły jaja w tym samym gnieździe. Był to tylko początek ich wspólnej przygody, ponieważ po wykluciu się młodych, postanowiły wychowywać je razem. To pierwszy taki przypadek zaobserwowany przez lokalnych ornitologów.

Zachowania homoseksualne obserwuje się u ponad tysiąca gatunków w przyrodzie. Często wspomina się chociażby o jednopłciowych parach pingwinów, możemy taką spotkać we wrocławskim zoo. Nie zawsze jest to zwykła pomyłka zwierzęcia, które nie potrafi odróżnić płci drugiego osobnika. Czasem taka para ma wręcz większą szansę na wychowanie zdrowego potomstwa.

Bocianice dobrały się w parę i zamieszkały razem

Ornitolodzy zwrócili uwagę na gniazdo w marcu, kiedy bociany wracały na wiosnę. Zauważyli, że w środku znajduje się aż osiem jaj. Każdy krok oczekujących rodziców był obserwowany przez ornitologów poprzez zamontowane wokół kamery. Widok z gniazda jest transmitowany w serwisie YouTube.

Jeden z bocianów pojawił się w gnieździe już w zeszłym roku, gdzie wychował troje piskląt. Niedługo później dołączyła do niego samica. Ze względu na ilość jaj w gnieździe ornitolodzy nie mieli wątpliwości, że mają do czynienia z dwoma bocianicami. Wspólnie przygotowały gniazdo i opiekowały się lęgiem. Na wyklucie piskląt obserwatorzy musieli poczekać do końca maja.

Najpierw zatrucia kotów, teraz psów. Weterynarze podejrzewają, co mogło zawinić tym razem, uwaga na pupili!

Gdzie podział się ojciec?

Pierwsze pisklę przyszło na świat 23 maja. Kolejne dwa kilka dni później. Reszta jaj prawdopodobnie nie była zapłodniona. Nie wiadomo, kto był ojcem młodych. Chociaż u bocianów do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj w gnieździe, ornitolodzy nie nagrali takiej sytuacji na kamerze.

Nie wiadomo, dlaczego bocianice zdecydowały się stworzyć parę. Prawdopodobnie brakowało im odpowiednich samców. Pierwsza z samic, która odchowała już wcześniej troje piskląt, najwyraźniej uznała, że partnerka będzie godnym rodzicem dla jej dzieci i wpuściła ją do swojego gniazda.

W Czechach można znaleźć też międzygatunkową parę bocianów

Bociany mogą tworzyć nie tylko pary jednopłciowe, ale też międzygatunkowe. Jak pokazuje inny przykład z Czech, a konkretniej z miejscowości Horní Cerekv, tamtejsze bociany mają mniej konserwatywne zachowania lęgowe niż polskie ptaki. Wcześniej w tym roku media donosiły o wyjątkowej parze, jaką stworzył bocian biały z bocianem czarnym. To rzadkie, ale nie niespotykane zjawisko.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl, agronews.com.pl