Dlaczego psy tak bardzo lubią piszczące zabawki? Powinieneś znać prawdę, nie chodzi tylko o instynkt
Zabawa to ważny element życia każdego psa. Psotami interesują się nie tylko szczeniaki. Nawet czworonożni seniorzy będący w dobrej kondycji lubią raz na jakiś czas poszaleć ze swoim opiekunem lub z ulubioną zabawką. Wiele psów najbardziej ceni sobie piszczące gadżety. Okazuje się, że powodów zainteresowania zwierząt hałaśliwymi przedmiotami jest kilka. Warto wiedzieć, dlaczego Twój pupil zazwyczaj wybiera piszczące zabawki. Odpowiedź może Cię bardzo zaskoczyć i skłonić do refleksji.
Każdy pies ma w sobie instynkt drapieżnika
Patrząc na niektóre psy ciężko uwierzyć w to, że pochodzą one od wilka. Jednak w tej kwestii nie ma żadnych wątpliwości. Przedstawiciele nawet najmniejszych raz mają w sobie pozostałości po instynkcie dzikiego przodka. Między innymi dlatego, niektóre czworonogi tak chętnie bawią się zabawkami, które wydają piskliwe dźwięki.
Szarpanie przedmiotów wydających z siebie dźwięki, które w pewnym stopniu mogą przypominać odgłosy upolowanej ofiary, budzą w psach instynkt łowcy. Dlatego część czworonogów bardzo angażuje się w zabawę z tego typu gadżetami. Co więcej, niektóre z nich są w stanie bronić swojej “zdobyczy” za wszelką cenę.
Zaczął się sezon hańby. Wielka rzeź delfinów trwa, przybrzeżne wody zmienią się w krwistoczerwoną falęPies może uzależnić się od piszczących zabawek
Wiele osób nie zadaje sobie sprawy z tego, że problem różnego rodzaju uzależnień nie dotyczy jedynie ludzi. Zwierzęta również mogą borykać się z utrwalonymi nawykami, które po dłuższym czasie mogą mieć na nie niekorzystny wpływ. Jednym z psich nałogów jest zabawa piszczącymi zabawkami.
Pies atakujący przedmiot wydający dźwięk, podczas zabawy odczuwa dużą przyjemność wynikającą z wyrzutu dopaminy. To ten sam mechanizm, który zmusza palacza do odpalenia kolejnego papierosa, lub kleptomana do następnej kradzieży.
Ponownie, podobnie jak w przypadku ludzi, każdy czworonóg jest w innym stopniu podatny na uzależnienia. Są psy, które nigdy nie uzależniają się od piszczących zabawek, pomimo tego, że mają do nich nieograniczony dostęp. Z kolei inne osobniki, już po kilku zabawach piszczącym gadżetem nie są w stanie myśleć o czymkolwiek innym.
Jak uchronić psa przed nałogiem? Sukces tkwi w równowadze
Każdy pies powinien mieć dostęp do zabawek, dzięki którym jego codzienność stanie się zdecydowanie bardziej zróżnicowana. Warto jednak obserwować zachowanie swojego pupila i zadbać o to, żeby psiak nie zafiksował się na jakiejś formie aktywności. Nałogowa zabawa piszczącą zabawką może być destrukcyjna dla psiej psychiki oraz ludzkiego ucha. Jeżeli widzisz, że Twój pies ma obsesję na punkcie jakiejś zabawki i świata poza nią nie widzi, lepiej zaproponuj mu inną formę rozrywki.
Ponadto, warto udostępniać psu różne gadżety, na zmianę. Co więcej, zabawki dla psów nigdy nie powinny zastępować wartościowego spaceru. Jedną z podstawowych potrzeb każdego psa jest ruch umożliwiający eksplorację terenu.
Źródło: lastampa.it, pl.point.pet