Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Dlaczego pies wyje? To sygnał, którego nie należy ignorować. Jeszcze mu podziękujesz
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 20.06.2024 14:13

Dlaczego pies wyje? To sygnał, którego nie należy ignorować. Jeszcze mu podziękujesz

pies
Fot. Canva/Capuski

Słyszałeś wycie swojego psa? Zastanawiasz się, z czego wynika i co sygnalizuje takie zachowanie czworonoga? Wiedz, że to znak, którego nie należy ignorować. Wnioski, do których doszli węgierscy naukowcy podczas badań zjawiska wycia psów rasowych, mogą zaskoczyć.

Dlaczego pies wyje? Zawdzięcza to swojemu przodkowi

Słyszałeś wycie swojego psa? Nie wiesz, z czego wynika i co sygnalizuje? Na wstępie należy zastanowić się, dlaczego psy wydają z siebie takie dziwne dźwięki, przecież wycie kojarzy nam się z psim krewnym, czyli wilkiem — i słusznie. Według doniesień naukowców zwierzęta te niegdyś miały wspólnego przodka, którym był wilk plejstoceński i odziedziczyły po nim pewne uwarunkowania genetyczne. Eksperci z uniwersytetu Stony Brook w Nowym Jorku udowodnili, że współczesne rasy psów rozłączyły się od grupy wymarłych wilków około 40 tys. lat temu.

U wilków wycie jest podstawowym narzędziem międzygatunkowej komunikacji. Dzięki niemu informują się o swoim położeniu, alarmują o zbliżającym się niebezpieczeństwie czy proszą o pomoc pozostałych członków stada.

Nowość w Action, z której ucieszą się opiekunowie zwierząt. Warto kupić przed podróżą Jak złapać kota, który uciekł z domu? O tym warto wiedzieć

Wycie u psa to sygnał, którego nie należy ignorować

Wycie u psa to jeden z jego sposobów komunikacji, który wraz z upływem lat został zastąpiony szczekaniem i naturalnie zaczął zanikać. Jeśli przyjrzeć się wyciu domowych pupili, można dojść do wniosku, że w przeważającej ilości sytuacji czworonogi także używają tego sygnału, aby coś zakomunikować, tyle że ludziom.

Gdy samotnie pozostawiony w domu pies wyje, oznacza to nic innego, jak próbę przywołania swojego stada, którym są właściciele. Nocne ujadanie przeważnie jest ostrzeżeniem przed potencjalnym zagrożeniem, wywołanym np. nieznanymi odgłosami. Należy pamiętać, że psy to także niezwykle sprytne stworzenia i jeśli zauważą, że wycie powoduje wzmożoną uwagę opiekuna, mogą zacząć to wykorzystywać w momencie znudzenia. Podczas spaceru wycie może oznaczać wyznaczenie granic dla innych czworonogów. U szczeniąt dźwięk ten nierzadko oznacza nawoływanie matki. Pamiętajmy jednak, że może on także oznaczać wezwanie pomocy — jeśli zaobserwujesz u pupila nagłe i wzmożone wycie zabierz go na kontrolę weterynaryjną w celu weryfikacji stanu zdrowia. Być może winny jest ból.

psy
Fo. Canva/Автор

Węgierscy naukowcy zbadali zjawisko wycia psów rasowych

W Budapeszcie naukowcy z uniwersytetu Loránda Eötvösa postanowili zbadać, dlaczego psy wyją. W eksperymencie udział wzięło 68 psów z 28 ras, które kolejno wraz ze swoimi właścicielami wpuszczane były do pustego pomieszczenia, gdzie odtwarzano im wycie wilka.

Dzięki temu doświadczeniu polegającemu na obserwowaniu reakcji zwierząt na puszczane im 3-minutowe nagranie udało się dojść do ciekawych wniosków. Oto one:

  • niektóre rasy psów są mocniej spokrewnione genetycznie z wilkami, przez co wyją częściej;
  • rasy psów bliższe wilkom przejawiają więcej sygnałów stresu niż pozostałe;
  • różnice między rasami widoczne były tylko wśród psów powyżej 5 r.ż., młodsze czworonogi wyły tak samo często;
  • częstsze wycie zaobserwowano u wykastrowanych samców.
Powiązane
wieloryb
Quiz o głębinowych "potworach". Ile wiesz o stworzeniach mórz i oceanów?