Swiatzwierzat.pl
Gepardy

facebook/Gdański Ogród Zoologiczny

Narodziny gepardów grzywiastych w gdańskim zoo. Mają dwóch ojców

27 Września 2022

Autor tekstu:

Ewa Matysiak

Pracownicy Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego przekazali cudowne wieści. Po długim okresie oczekiwania powitano nowych podopiecznych - pięcioraczki należące do gatunku zagrożonego wyginięciem. "To dla nas wszystkich wielkie święto" - podkreślają opiekunowie nowo narodzonych kociaków.

Mamy przyjemność poinformować o kolejnym wielkim sukcesie hodowlanym w jednym z polskich ogrodów zoologicznych. Podczas konferencji z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, prezydent Gdańska oraz dyrekcji i pracowników gdańskiego ZOO ogłoszono narodziny pięciu gepardów grzywiastych. W Europie w tym roku takie narodziny nastąpiły jeszcze tylko w zoo w Stuttgarcie.

W Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym urodziły się gepardy grzywiaste

Na wybiegu urodziły się cztery samiczki i jeden samiec. Matką nowo narodzonych kociąt jest Vega - niespełna 4-letnia samica, która przyszła na świat w szwedzkim ogrodzie zoologicznym, a do Gdańska przeprowadziła się w 2021 roku.

Jak wyjaśnili eksperci, rozmnażanie u gepardów odbywa się odmiennie niż u pozostałych kotowatych. To jedyny gatunek, który nie toczy krwawych bojów o dominację i względy samicy, a wręcz przeciwnie - samce z jednego miotu wzajemnie się wspierają i po kilkudniowym podążaniem za potencjalną partnerką każdy z nich ją pokrywa. Im silniejsza relacja między braćmi, tym większa szansa na rozrodczy sukces.

Piątka kociąt z jednego miotu pochodzi od dwóch różnych samców. Ojcami są 7-letni bracia Akin i Thabo, którzy w 2017 roku przyjechali na Pomorze z niemieckiego zoo w Rostocku.

Lisiczka

Potrącona lisiczka leżała na poboczu drogi. Kierowcy obojętnie przejeżdżali tuż obok

CZYTAJ DALEJ

Ciąża u gepardów trwa od 90 do 95 dni. Nowi podopieczni przyszli na świat w nocy z z 11 na 12 sierpnia 2022. Samice rodzą od 3 do 5 młodych, które po tygodniu otwierają oczy, a następnie po usamodzielnieniu odłączają się od matki między 13 a 20 miesiącem życia.

Pierwsze ważenie wykonano w dziewiątym dniu ich życia, a masa ciała kociąt wynosiła wówczas 0,7-0,9 kilograma. Po kolejnych 11 dniach wzrosła do 1,45-1,65 kilograma, a aktualnie wynosi 2,30-2,60 kilograma. We wrześniu młode zostały również dwukrotnie odrobaczone.

Maluchów jeszcze nie można zobaczyć na żywo

Obecnie kocięta są poddawane naświetlaniu lampą UV dwa razy dziennie. W tym czasie matka Vega wychodzi na spacer na wybieg. Gdy pięcioraczki osiągną wiek 8-9 tygodni, zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Wówczas będą mogły zostać wypuszczone na okólnik.

- Te narodziny to efekt żmudnej pracy, która trwała kilka lat – mówi Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, cytowany przez "Wyborczą". - Odchowanie gepardów jest szalenie trudne. Na wolności wieku dojrzałego dożywa nieduży procent kociąt – dodaje.

Ze względu na wrażliwość młodych, nie będą one widoczne dla zwiedzających jeszcze przez kilka tygodni. Można je obserwować online. Pracownicy umieścili kamerę w pomieszczeniu, w którym przebywa mama Vega z potomstwem.

Gepardy na skraju wyginięcia

Gepardy są gatunkiem narażonym na wyginięcie, a na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat ich populacja zmalała w zastraszającym tempie. W Afryce i Azji zamieszkują otwarte tereny trawiaste, półpustynne, sawanny, suche lasy, środowiska górskie. W Iranie: tereny równinne i solniska. Jednakże naukowcy alarmują, że na wolności żyje zaledwie 700 osobników, dlatego domagają się, by jak najszybciej podjąć działania, które ocalą te najszybsze koty od zagłady. Nie jest to jednak łatwe zadanie, zważywszy na nieuchwytną naturę tych stworzeń.

Gepard to zwierzę, które w poszukiwaniu pożywienia przemierza ogromne obszary, lecz niestety miejsca, w których mogą bytować ulegają zmniejszeniu przez działalność człowieka. Na liczebność gepardów ma także wpływ zmniejszenie się populacji zwierząt, które stanowią podstawę ich diety. Na domiar złego, drapieżne ssaki z podrodziny kotów są przedmiotem nielegalnych polowań, a małe gepardy padają ofiarą nielegalnego handlu.

Jak się szacuje, w ciągu ostatnich 10 lat z Afryki podjęto próby przemytu około 10 tys. kociąt, za które na czarnym rynku trzeba zapłacić 10 tys. dolarów. Zaledwie 15 procent spośród 10 tys. przemycanych kociąt przeżyło podróż.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Najbardziej niebezpieczne owady w Polsce. Uważaj, niektóre mogą mieszkać w twoim domu

W Polsce co prawda jadowitych stworzeń nie ma tak wiele, jak np. w Australii, co nie oznacza, że szanse na ich spotkanie wynoszą zero. Poznaj najbardziej jadowite owady występujące w Polsce! Przy napotkaniu tych owadów, lepiej zachować pewne środki ostrożności. Najlepiej się do nich nie zbliżać, ale jeśli dojdzie do konfrontacji i ukąszenia, warto wiedzieć, jakie mogą być konsekwencje.

Zobacz galerię >

Zwierzęcy test ortograficzny. W 6 pytaniu czai się pułapka, wstyd popełnić błąd

Pytanie 1 z 10

Który zapis jest poprawny?

Źródło: Gdański Ogród Zoologiczny, rp.pl

Tagi:

Ewa MatysiakAutor

Wydawczyni i redaktorka prowadząca w SwiatZwierzat.pl. Absolwentka Japonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. W trakcie rocznego wyjazdu stypendialnego prowadziła badania nad relacją człowiek-pies oraz rolą domowych pupili w japońskiej kulturze. W życiu prywatnym niestrudzona podróżniczka poszukująca szczęścia w licznych pasjach.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Nasze ZOO

W ZOO urodziła się alpaka. Warszawiacy pomogą w wyborze imienia

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Łódzkie ZOO przekazało radosne wieści. Para leniwców została rodzicami

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Wielka radość we wrocławskim ZOO. Urodził się samczyk kotika afrykańskiego

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Nie żyje jaguar Kali, jeden z najstarszych mieszkańców stołecznego ZOO

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

Prawdziwy baby boom we wrocławskim ZOO. Na świat przyszło żubrzątko

Czytaj więcej >

Nasze ZOO

We wrocławskim ZOO urodził się takin złoty. Hodowlę prowadzi tylko 13 ogrodów zoologicznych na świecie

Czytaj więcej >