Swiatzwierzat.pl Psy Dlaczego mokra sierść psa brzydko pachnie? Odpowiedź może zaskoczyć, przyczyn jest kilka
Pexels/Blue Bird

Dlaczego mokra sierść psa brzydko pachnie? Odpowiedź może zaskoczyć, przyczyn jest kilka

21 lipca 2022
Autor tekstu: Martyna Pałka

Nie jest tajemnicą, że zapach, jaki wydziela mokra sierść psa, nie należy do najprzyjemniejszych. Okazało się, że powodem takiego stanu rzeczy jest sebum oraz gromadzące się na sierści zwierzaka bakterie i drobnoustroje. Co więcej, zapach zależy od stanu zdrowia, jedzenia i rasy czworonoga.

Głównym powodem, dla którego pies wydziela charakterystyczny zapach, jest obecność sebum na jego skórze i sierści. Jest to nie tylko bariera chroniąca zwierzaka przed bakteriami oraz promieniowaniem ultrafioletowym, ale też sposób na oznaczenie swojego terytorium i odnotowanie swojej obecności w danym miejscu.

Każdy pies wydziela charakterystyczny tylko dla siebie zapach, który pozostawia w każdym odwiedzanym przez siebie miejscu. Co więcej, jak twierdzą naukowcy, na podstawie tego zapachu możliwe jest odkrycie nie tylko płci czy stanu zdrowia, ale również samopoczucia czworonoga.

Dlaczego mokry pies brzydko pachnie?

Pokrywające psa sebum wydziela specyficzny nieprzyjemny zapach, który jest szczególnie intensywny, gdy zwierzak jest mokry. Dzieje się tak dlatego, że woda delikatnie rozcieńcza tłustą konsystencję sebum, a pod wpływem ciepła zaczyna ono dodatkowo parować, co powoduje uwalnianie się nieprzyjemnego zapachu.

Co więcej, nieładny zapach może być spowodowany przez znajdujące się na sierści bakterie, grzyby i drobnoustroje. Przyczyną zwiększonej intensywności zapachu mokrej sierści mogą być również zbyt częste kąpiele, które sprawiają, że sebum szybciej się odbudowuje i intensywniej pachnie.

Co może wpływać na zapach mokrej sierści psa?

Intensywność zapachu danego psa może być powiązana z wieloma różnymi czynnikami. Duży wpływ ma na to między innymi jego rasa . Psy przeznaczone do polowań, zwłaszcza na ptactwo wodne, jak na przykład labradory, będą pachnieć intensywniej niż te towarzyskie czworonogi, a to z powodu pokrywającej ich ciało grubszej warstwie sebum.

Wpływ na zapach wydzielany przez danego czworonoga ma również stosowana przez niego dieta . Najlepszym rozwiązaniem jest karmienie zwierzaka wysokiej jakości karmą lub gotowanie mu własnych posiłków. Nie warto jednak dokarmiać psa resztkami z obiadu, bo może powodować to u niego biegunki i inne zaburzenia.

Warto również pamiętać, że nagła zmiana zapachu czworonoga albo zwiększenie jego intensywności może być spowodowane różnymi chorobami czy dolegliwościami , jak na przykład grzybica, atopowe zapalenie skóry czy nawet nowotwó r. W taki wypadku jak najszybciej należy udać się z pieskiem do weterynarza.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl . Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta . Bądź z nami!

Źródło: natemat.pl

Obserwuj nas w
autor
Martyna Pałka

Optymistka z mnóstwem pomysłów i masą pozytywnej energii. Z wykształcenia absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z zaciekawieniem śledzę wszystkie wydarzenia na świecie i w mediach społecznościowych. Interesuję się psychologią, radiem, muzyką i zdrowym odżywianiem.

 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy