Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Odwodnienie u psa. Uważaj na te objawy
Martyna Kucharczyk
Martyna Kucharczyk 19.07.2022 14:04

Odwodnienie u psa. Uważaj na te objawy

Pies canva PRO
fot. pixelshot, canva.com

W okresie letnim właściciele psów powinni szczególnie uważać na objawy odwodnienia. Wraz z falą upałów zarówno ludzie, jak i zwierzęta muszą przyjmować większą ilość płynów. Z poniższego artykułu dowiecie się, jakie sygnały daje nam pupil, który potrzebuje pomocy.

Niedostarczenie psu wystarczającej ilości wody może mieć przykre konsekwencje i doprowadzić nawet do śmierci. Aby zapobiec tragedii, opiekunowi powinni pamiętać o regularnym napełnianiu miski i dostarczaniu swoim podopiecznym odpowiednią ilość płynów. Uważnym trzeba być szczególnie podczas fali upałów.

Objawy odwodnienia u psa

Najbezpieczniejszym napojem przeznaczonym dla psa jest woda. Zdrowe zwierzę powinno mieć do niej swobodny i nieograniczony dostęp. Ponadto, jeśli żyje ono na dworze, właściciel powinien regularnie sprawdzać, czy płyn w misce nie jest przegrzany lub zmarznięty. Dbanie o nawodnienie psa jest szczególnie ważne latem. To wtedy może szczególnie szybko dojść do odwodnienia i związanych z nim konsekwencji.

Jak rozpoznać odwodnienie u psa?

Lekkie odwodnienie na poziomie 2% będzie objawiać się wzmożonym pragnieniem i niewielką utratą masy ciała. Ze znacznie poważniejszymi objawami powinniśmy się liczyć, gdy pies utraci 4% wody. Można wtedy spodziewać się osłabienia, przyspieszonego oddechu, wymiotów, zaparcia, zapadnięcia oczu, suchych śluzówek i gorączki. Jednym z objawów, który łatwo przeoczyć jest pogorszenie elastyczności skóry. Jeśli po naciągnięciu fałd skórny nie będzie wracał na swoje miejsce, powinniśmy natychmiast zainterweniować.

Dalszy przebieg odwodnienia będzie polegał na bólu i zawrotach głowy u psa. Może on wtedy stać się nawet zdezorientowany i agresywny. Jeśli zwierzę nie uzyska pomocy, zaczną pojawiać się u niego drgawki, zaburzenia świadomości, które mogą zakończyć się nawet śpiączką i śmiercią. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego nigdy nie zapominajmy o napełnieniu miski dla naszego czworonoga!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: zoonews.pl, psy.pl

Tagi: Pies