Swiatzwierzat.pl
Pies canva PRO

fot. pixelshot, canva.com

Odwodnienie u psa. Uważaj na te objawy

19 Lipca 2022

Autor tekstu:

Martyna Kucharczyk

Udostępnij:

W okresie letnim właściciele psów powinni szczególnie uważać na objawy odwodnienia. Wraz z falą upałów zarówno ludzie, jak i zwierzęta muszą przyjmować większą ilość płynów. Z poniższego artykułu dowiecie się, jakie sygnały daje nam pupil, który potrzebuje pomocy.

Niedostarczenie psu wystarczającej ilości wody może mieć przykre konsekwencje i doprowadzić nawet do śmierci. Aby zapobiec tragedii, opiekunowi powinni pamiętać o regularnym napełnianiu miski i dostarczaniu swoim podopiecznym odpowiednią ilość płynów. Uważnym trzeba być szczególnie podczas fali upałów.

Objawy odwodnienia u psa

Najbezpieczniejszym napojem przeznaczonym dla psa jest woda. Zdrowe zwierzę powinno mieć do niej swobodny i nieograniczony dostęp. Ponadto, jeśli żyje ono na dworze, właściciel powinien regularnie sprawdzać, czy płyn w misce nie jest przegrzany lub zmarznięty. Dbanie o nawodnienie psa jest szczególnie ważne latem. To wtedy może szczególnie szybko dojść do odwodnienia i związanych z nim konsekwencji.

swiatzwierzat-1

Zapadła decyzja o zamknięciu plaż w Hiszpanii. Powodem rekiny

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać odwodnienie u psa?

Lekkie odwodnienie na poziomie 2% będzie objawiać się wzmożonym pragnieniem i niewielką utratą masy ciała. Ze znacznie poważniejszymi objawami powinniśmy się liczyć, gdy pies utraci 4% wody. Można wtedy spodziewać się osłabienia, przyspieszonego oddechu, wymiotów, zaparcia, zapadnięcia oczu, suchych śluzówek i gorączki. Jednym z objawów, który łatwo przeoczyć jest pogorszenie elastyczności skóry. Jeśli po naciągnięciu fałd skórny nie będzie wracał na swoje miejsce, powinniśmy natychmiast zainterweniować.

Dalszy przebieg odwodnienia będzie polegał na bólu i zawrotach głowy u psa. Może on wtedy stać się nawet zdezorientowany i agresywny. Jeśli zwierzę nie uzyska pomocy, zaczną pojawiać się u niego drgawki, zaburzenia świadomości, które mogą zakończyć się nawet śpiączką i śmiercią.

Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego nigdy nie zapominajmy o napełnieniu miski dla naszego czworonoga!

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

7 ras kotów, które wyglądają jak tygrysy, lamparty i gepardy. W ich żyłach płynie "dzika krew"

Każdy kot ma w sobie coś z tygrysa, ale czy kiedykolwiek marzyłeś o posiadaniu kota przypominającego swoich dzikich krewnych? Jest to jak najbardziej możliwe! Poznaj 7 kocich ras, które w większym lub mniejszym stopniu przypominają lamparty, serwale, gepardy czy oceloty. (fot. unsplash/Kim Davies)

Zobacz galerię >

Takiego quizu jeszcze nie było. Jak dobrze znasz zwierzęta polskich gwiazd? Sprawdź!

Pytanie 1 z 8

Jakiej rasy jest Grey, pies należący do Małgorzaty Kożuchowskiej?

Źródło: zoonews.pl, psy.pl

Tagi:

Martyna KucharczykAutor

Redaktor

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Psy

Jak rozpoznać, czy szczeniak wyrośnie na dużego psa? Fakty i mity

Czytaj więcej >
sierść psa

Psy

Dlaczego mokra sierść psa brzydko pachnie? Odpowiedź może zaskoczyć, przyczyn jest kilka

Czytaj więcej >

Psy

Jakie owoce dla psa są najzdrowsze? Jakich nie podawać?

Czytaj więcej >

Psy

Jak schłodzić psa? Podpowiadamy, jak chronić go przed udarem

Czytaj więcej >

Psy

Po czym poznać, że pies umiera? 10 objawów nadchodzącej śmierci

Czytaj więcej >

Psy

Ciąża urojona dotyczy tylko młodych suczek? Obalamy największe mity

Czytaj więcej >