Swiatzwierzat.pl

Fot. Emphyrio z Pixabay, canva.com

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Komary należą do najbardziej znienawidzonych owadów występujących w Polsce. Nie tylko dlatego, że żywią się naszą krwią, a po ich ugryzieniach pozostają swędzące bąble, ale także ze względu na dźwięki, jakie wydają. Podlatują do naszej twarzy i irytująco brzęczą. Czy robią to złośliwie? Nic bardziej mylnego.

U komarów prokreacja i przedłużenie gatunku to główne zadania samic, które potrzebują krwi określonych gatunków zwierząt stałocieplnych do powstania jaj w jajnikach. Bywa, że to my stajemy się ich celem.

Dlaczego komary latają koło uszu?

Często komary latają nam tuż przy uchu, jakby specjalnie chciały nas zirytować. Okazuje się jednak, że wcale nie mają na celu wywołanie u nas negatywnych emocji i doprowadzenie do furii. W rzeczywistości obiektem ich zainteresowania jest po prostu nasza twarz, a dokładniej nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków, który wypuszczamy przez znajdujące się w niej otwory.

Komarzyce, które do odżywiania potrzebują krwi, rozpoznają ofiarę po wydychanym przez nią dwutlenku węgla. Jako, że oddychamy nosem i ustami, to właśnie dlatego owady te latają głównie wokół naszej głowy.

Dlaczego komary tak irytująco brzęczą?

Brzęczenie nie jest dźwiękiem, który komary wydają specjalnie. Pochodzi z ruchów skrzydeł, jakie wykonują podczas latania. Komarzyca, lecąc w kierunku ofiary, wytwarza dźwięki o częstotliwości od 450 do 500 herców. Macha wtedy skrzydłami około 500 razy na sekundę, co jest źródłem irytującego nas brzęczenia.

Samce machają skrzydłami z wyższą częstotliwością niż samice i z ożywieniem reagują na brzęczenie samic. Możliwe, że komary wsłuchują się w te odgłosy, kiedy poszukują partnerki.

Oprócz nieznośnych odgłosów towarzyszących żerowi, komary otoczone są złą sławą ze względu na następstwa ich pogryzień. W miejscach ukłuć powstają swędzące bąble, będące reakcją organizmu na uszkodzenia i ślinę owada, wstrzykiwaną po to, aby krew, którą wysysa przez cienką rurkę, nie krzepła.

Co więcej, nienawiść ludzkości do komarów ma również związek z przenoszonymi przez nie niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Najbardziej znanym przykładem jest zabójcza choroba tropikalna, znana jako malaria. Wektorem malarii przenoszącym ją między osobami chorymi i zdrowymi są samice komarów z rodzaju Anopheles.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]  Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta.  Bądź z nami!

Źródło: kobieta.interia.pl,

Tagi:

Podobne artykuły

Pozostałe

31. finał WOŚP bez fajerwerków? Jurek Owsiak obiecał zatroszczyć się o zwierzęta
Czytaj więcej >

Pozostałe

Internauci oburzeni kreacją Kylie Jenner. Gloryfikacja polowań na zwierzęta? Zaskakujące stanowisko PETA
Czytaj więcej >

Pozostałe

Holandia chce zakazać designerskich ras psów i kotów. Na "czarnej liście" najpopularniejsze pupile
Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaki jesteś w miłości? Wszystko zależy od tego, czy najpierw zauważysz ptaki, czy konia
Czytaj więcej >

Pozostałe

Rolnik nie wierzył, że zniosła to kura. Na widok jajka z ogonem w sieci zapanował szał
Czytaj więcej >

Pozostałe

Pożar w stadninie koni Huculski Raj. Prawie wszystkie zwierzęta zginęły, dwie osoby w szpitalu
Czytaj więcej >
Wioleta Piróg

Chcesz się ze mną skontaktować?Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]