Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Pozostałe > Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?
Wioleta Piróg
Wioleta Piróg 27.05.2022 11:16

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

komar
Fot. Emphyrio z Pixabay, canva.com

Komary należą do najbardziej znienawidzonych owadów występujących w Polsce. Nie tylko dlatego, że żywią się naszą krwią, a po ich ugryzieniach pozostają swędzące bąble, ale także ze względu na dźwięki, jakie wydają. Podlatują do naszej twarzy i irytująco brzęczą. Czy robią to złośliwie? Nic bardziej mylnego.

U komarów prokreacja i przedłużenie gatunku to główne zadania samic, które potrzebują krwi określonych gatunków zwierząt stałocieplnych do powstania jaj w jajnikach. Bywa, że to my stajemy się ich celem.

Dlaczego komary latają koło uszu?

Często komary latają nam tuż przy uchu, jakby specjalnie chciały nas zirytować. Okazuje się jednak, że wcale nie mają na celu wywołanie u nas negatywnych emocji i doprowadzenie do furii. W rzeczywistości obiektem ich zainteresowania jest po prostu nasza twarz, a dokładniej nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków, który wypuszczamy przez znajdujące się w niej otwory.

Komarzyce, które do odżywiania potrzebują krwi, rozpoznają ofiarę po wydychanym przez nią dwutlenku węgla. Jako, że oddychamy nosem i ustami, to właśnie dlatego owady te latają głównie wokół naszej głowy.

Dlaczego komary tak irytująco brzęczą?

Brzęczenie nie jest dźwiękiem, który komary wydają specjalnie. Pochodzi z ruchów skrzydeł, jakie wykonują podczas latania. Komarzyca, lecąc w kierunku ofiary, wytwarza dźwięki o częstotliwości od 450 do 500 herców. Macha wtedy skrzydłami około 500 razy na sekundę, co jest źródłem irytującego nas brzęczenia.

Samce machają skrzydłami z wyższą częstotliwością niż samice i z ożywieniem reagują na brzęczenie samic. Możliwe, że komary wsłuchują się w te odgłosy, kiedy poszukują partnerki.

Oprócz nieznośnych odgłosów towarzyszących żerowi, komary otoczone są złą sławą ze względu na następstwa ich pogryzień. W miejscach ukłuć powstają swędzące bąble, będące reakcją organizmu na uszkodzenia i ślinę owada, wstrzykiwaną po to, aby krew, którą wysysa przez cienką rurkę, nie krzepła.

Co więcej, nienawiść ludzkości do komarów ma również związek z przenoszonymi przez nie niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Najbardziej znanym przykładem jest zabójcza choroba tropikalna, znana jako malaria. Wektorem malarii przenoszącym ją między osobami chorymi i zdrowymi są samice komarów z rodzaju Anopheles.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Bezpański kot zasnął na krześle w kawiarni. Zaskakujące, jak zareagowała kelnerka

TPN apeluje: "Nie zbieraj grzybów, zostaw je dla zwierząt"

Opiekunka odbiera psa od weterynarza. Wyraz jego pyska mówi sam za siebie

Źródło: kobieta.interia.pl,