Swiatzwierzat.pl
komar

Fot. Emphyrio z Pixabay, canva.com

Dlaczego komary latają w pobliżu naszych uszu?

27 Maja 2022

Autor tekstu:

Wioleta Piróg

Komary należą do najbardziej znienawidzonych owadów występujących w Polsce. Nie tylko dlatego, że żywią się naszą krwią, a po ich ugryzieniach pozostają swędzące bąble, ale także ze względu na dźwięki, jakie wydają. Podlatują do naszej twarzy i irytująco brzęczą. Czy robią to złośliwie? Nic bardziej mylnego.

U komarów prokreacja i przedłużenie gatunku to główne zadania samic, które potrzebują krwi określonych gatunków zwierząt stałocieplnych do powstania jaj w jajnikach. Bywa, że to my stajemy się ich celem.

Dlaczego komary latają koło uszu?

Często komary latają nam tuż przy uchu, jakby specjalnie chciały nas zirytować. Okazuje się jednak, że wcale nie mają na celu wywołanie u nas negatywnych emocji i doprowadzenie do furii. W rzeczywistości obiektem ich zainteresowania jest po prostu nasza twarz, a dokładniej nieorganiczny związek chemiczny z grupy tlenków, który wypuszczamy przez znajdujące się w niej otwory.

Komarzyce, które do odżywiania potrzebują krwi, rozpoznają ofiarę po wydychanym przez nią dwutlenku węgla. Jako, że oddychamy nosem i ustami, to właśnie dlatego owady te latają głównie wokół naszej głowy.

BeFunky-collage (22)

Schroniska dla zwierząt pękają w szwach. Potrzebna pomoc

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego komary tak irytująco brzęczą?

Brzęczenie nie jest dźwiękiem, który komary wydają specjalnie. Pochodzi z ruchów skrzydeł, jakie wykonują podczas latania. Komarzyca, lecąc w kierunku ofiary, wytwarza dźwięki o częstotliwości od 450 do 500 herców. Macha wtedy skrzydłami około 500 razy na sekundę, co jest źródłem irytującego nas brzęczenia.

Samce machają skrzydłami z wyższą częstotliwością niż samice i z ożywieniem reagują na brzęczenie samic. Możliwe, że komary wsłuchują się w te odgłosy, kiedy poszukują partnerki.

Oprócz nieznośnych odgłosów towarzyszących żerowi, komary otoczone są złą sławą ze względu na następstwa ich pogryzień. W miejscach ukłuć powstają swędzące bąble, będące reakcją organizmu na uszkodzenia i ślinę owada, wstrzykiwaną po to, aby krew, którą wysysa przez cienką rurkę, nie krzepła.

Co więcej, nienawiść ludzkości do komarów ma również związek z przenoszonymi przez nie niebezpiecznymi chorobami zakaźnymi. Najbardziej znanym przykładem jest zabójcza choroba tropikalna, znana jako malaria. Wektorem malarii przenoszącym ją między osobami chorymi i zdrowymi są samice komarów z rodzaju Anopheles.

Niezwykli ludzie, którzy wyglądają jak koty. Internauci nie mogą się napatrzeć, zdjęcia obiegły świat

Brytyjski fotograf zachwycił świat swoim projektem porównującym ludzi do kotów. Artysta zestawił modeli z dumnymi zwierzętami o różnorodnych futrach, udowadniając przy tym, że wcale tak dużo ich od siebie nie różni. Wszystkie zdjęcia w poniższej galerii należą do Gerrarda Gethingsa i pochodzą z jego Instagrama gezgethings.

Zobacz galerię >

SPRAWDŹ, jak dobrze znasz rasy psów

Pytanie 1 z 8

Jaka rasa zyskała miano największej na świecie?

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na redakcja@swiatzwierzat.pl. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: kobieta.interia.pl,

Tagi:

Wioleta PirógAutor

Redaktor portalu swiatzwierzat.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl

Podobne artykuły

Pozostałe

Pierwszy przypadek małpiej ospy w Europie. Czy mamy powody do obaw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Jaką krzywdę może wyrządzić wypalanie traw?

Czytaj więcej >

Pozostałe

Sezon wypalania traw. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >

Pozostałe

Tylko u nas: Fundacja Koty z Grochowa opowiada o ratowaniu kotów z Ukrainy

Czytaj więcej >
szczeniaczek je

Pozostałe

Szczeniaczek jest bardzo podekscytowany jedzeniem. Z radości wykonuje niewiarygodny manewr

Czytaj więcej >

Pozostałe

Niesamowite odkrycie na Pacyfiku. Znalezione szczątki dowodzą istnienia morskiego "potwora"

Czytaj więcej >