Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Koty > Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie
Magdalena Cichocka
Magdalena Cichocka 09.08.2022 09:53

Czym pachną kocie łapki? Wyjaśniamy, dlaczego mamy fioła na ich punkcie

Kocia łapka
fot. Erik-Jan Leusink / unsplash.com

Kocie łapki wyglądają niezwykle uroczo. Zdjęcia różowych poduszek obsypywane są komplementami, a fani kotów nie mogą się im oprzeć. Warto jednak zauważyć, że wygląd to nie jedyna ich zaleta. Matka natura doskonale przemyślała ich funkcje i budowę, przez co ułatwiają życie naszym pupilom, jak i zwierzętom żyjącym na wolności. Tylko skąd bierze się ten specyficzny zapach?

Ciekawym tematem, który regularnie pojawia się na licznych forach, jest zapach kocich łap. Okazuje się, że nie jest to wymysł i faktycznie każdy kot wydziela specyficzny dla siebie zapach. Czym pachną kocie łapki i jaki jest tego cel? Tłumaczymy!

Fenomen kocich łap

Koty, ku zdziwieniu wielu, posiadają palce. Zwykle jest ich 18, jednak zdarzają się przypadki, że jest ich więcej. Dzięki nim mogą poruszać się w niesłyszalny sposób, co dla drapieżników jest niezwykle istotną kwestią. Anatomia kocich łap pozwala im nie tylko bezszelestnie się poruszać, ale również wysoko skakać oraz szybko biegać.

Opuszki, czyli słynne i uwielbiane przez kociarzy "poduszki" pełnią ważną funkcję. Dzięki nim koty mogą ocenić podłoże, na którym staną i tym samym mogą ochronić się np. przed wysoką temperaturą. Ich kolor uzależniony jest od umaszczenia zwierzęcia.

Kluczowym atrybutem kotów są ich pazury, ukryte w pochewkach skórnych. Stanowią broń, którą w każdej chwili mogą wykorzystać do obrony lub ataku.

Czym i dlaczego pachną kocie łapki?

Właściciele kotów zapewne zdają sobie sprawę, że łapki kotów wydzielają specyficzny zapach. Nie jest on przypadkowy i ma swoje wyjaśnienie. Bakterie z rodzaju Pseudomonas i Proteus, znajdujące się na skórze kotów wpływają na wydzielany zapach. Warto dodać, że tyczy się to głównie kotów wolno żyjących lub wychodzących na dwór. Koty wykorzystują zapach pochodzący z łapek do zaznaczania terenu.

Co więcej, w przestrzeniach międzypalcowych kotów znajdują się gruczoły. Wydzielają one specyficzny dla każdego kota zapach, który jest bardziej wyczuwalny podczas snu. Wówczas temperatura organizmu jest podwyższona, przez co woń staje się bardziej intensywna.

Podobnie jak w przypadku psów, właściciele i fani kotów porównują zapach łapek do... popcornu lub chrupek serowych. Woń ta wynika właśnie z obecności naturalnej flory bakteryjnej znajdujących się na łapkach oraz gruczołów potowych.

Jeśli obawiałeś się, że "popcornowy" zapach łapek Twojego podopiecznego jest oznaką zmian w jego organizmie, to nie musisz się już dłużej martwić. Teraz już wiesz, że przyczyną tej specyficznej woni wcale nie są kłopoty z higieną czy nieodpowiednia pielęgnacja sierści i skóry. Nie zapominajmy przy tym, że charakterystyczny zapach popcornu nie jest regułą. Dlatego, jeżeli wąchając łapki swojego mruczka, wyczuwasz zupełnie inną woń, nie musisz się tym przejmować.

Kocia łapka
Kocia łapka, fot. The3dragons / unsplash.com
Kocia łapka
Kocia łapka, fot. Francesco Ungaro / unsplash.com
Łapki
Łapki, fot. Erda Estremera / unsplash.com

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

Źródło: koty.pl, wamiz.pl