Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Inne zwierzęta > Czyje to ślady? Leśnicy rzucili internautom wyzwanie, "Spotkać go to tak, jakby wygrać los na loterii"
Kamila Sabatowska
Kamila Sabatowska 09.02.2023 15:56

Czyje to ślady? Leśnicy rzucili internautom wyzwanie, "Spotkać go to tak, jakby wygrać los na loterii"

Czyje to ślady Leśnicy rzucili internautom wyzwanie, Spotkać go to tak, jakby wygrać los na loteri
facebook/Nadleśnictwo Gromnik, Lasy Państwowe, pixabay/Sonyuser

Potrafisz rozpoznać czyje to ślady? Zimowe spacery po lesie to świetna okazja do zabawienia się w tropicieli i poszukania na śniegu odcisków łap, racic i kopyt zamieszkujących ich zwierząt. Wyzwanie internautom rzucili również leśnicy z Nadleśnictwa Gromnik. Jesteśmy przekonani, że mało kto zgadnie, do kogo należą ślady na udostępnionych przez nich zdjęciu.

Zazwyczaj zwierzęta zamieszkujące polskie lasy w zupełności nie garną się do tego, by nawiązywać kontakt ze spacerowiczami. Dlatego niezwykle ważne jest, by nie zakłócać ich spokoju swoją obecnością. Jednak na pokrytych śnieżnym puchem dróżkach zdecydowanie łatwiej zauważyć ślady, które po sobie zostawiają. Mogą to być zarówno odciski łap, jak i odchody czy ślady po legowisku.

Wyzwanie leśników - rozpoznaj jakie zwierze zostawia takie ślady

Na facebookowym profilu Nadleśnictwa Gromnik pojawiło się zdjęcie tajemniczych śladów. Leśnicy postanowili, że postawią internautów przed nie lada wyzwaniem i sprawdzą ich wiedzę na temat zamieszkujących lasy zwierząt.

- Czyj to trop? - pytają leśnicy.

Pod opublikowanym zdjęciem z odbiciem łapki szybko pojawiły się komentarze zaangażowanych użytkowników sieci. Odpowiedzi były różne, jednak niektórym udało się poprawnie odgadnąć, że odcisk należy do rysia.

- Chyba zagadka była zbyt łatwa, bo większość odpowiedziała poprawnie. Tak to trop rysia - przekazali rozwiązanie zagadki leśnicy.

Ryś zadomowił się w tarnowskich lasach

Ślady opublikowane przez Nadleśnictwo Gromnik to kolejny dowód na to, że na leśnych ostępach ryś rozgościł się na stałe. Już od jakiegoś czasu rozstawionym na tamtejszym terenie fotopułapkom udaje się uchwycić przemierzającego knieje największego dzikiego kota w Polsce. Odcisk łapy znaleziony w śniegu niepodważalnie dowodzi, że zwierzę przemierza okolicę.

- Długość jednego takiego śladu wynosi 7-8 centymetrów, szerokość około 5 centymetrów. To ewidentnie trop rysia - ślad łapy jest asymetryczny, jedna opuszka palcowa - środkowa jest wysunięta, a poduszka międzypalcowa, czyli tak zwana piętka jest trójkątna - mówi Jakub Rutana z Nadleśnictwa Gromnik, cytowany przez portal "Tarnów. Nasze Miasto".

Warto zaznaczyć, że rysie prowadzą bardzo skryty tryb życia. Spotkanie dorosłego osobnika w naturalnych warunkach niemal graniczy z cudem ze względu na skryty charakter. Niemniej jednak spacerując po lesie, zawsze warto zachować ostrożność. Nigdy nie wiadomo, co kryje się między drzewami czy w gęstwinie.

- Spotkać rysia to tak, jakby wygrać los na loterii. Ja już co najmniej od kilkunastu lat przemierzam lasy wszerz i wzdłuż, również w Bieszczadach i Beskidach, gdzie populacja rysia jest największa, a jak dotąd nie udało mi się żadnego zobaczyć, nawet z daleka. Są to bowiem bardzo ostrożne zwierzęta, które unikają ludzi i nie wchodzą im w drogę. Zanim my zobaczymy rysia, to on już zdąży uciec - dodaje leśnik.

Dołącz do nas

Jeśli chcesz przedstawić nam swojego pupila lub masz ciekawą historię związaną ze zwierzęciem do opowiedzenia, napisz do nas na [email protected]. Pamiętaj też o dołączeniu do naszej grupy na Facebooku, gdzie możesz spotkać innych miłośników zwierząt - Kochamy Zwierzęta. Bądź z nami!

źródło: facebook; tarnow.naszemiasto.pl

Tagi: Ryś Polska Lasy