Wyszukaj w serwisie
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy
Swiatzwierzat.pl > Psy > Czy psy mogą jeść kocimiętkę? Odpowiedź może zaskoczyć
Monika Włodarczyk
Monika Włodarczyk 10.04.2024 13:48

Czy psy mogą jeść kocimiętkę? Odpowiedź może zaskoczyć

pies
fot. Canva/Eloy-CM

Kocimiętka to ozdobna roślina znana głównie kociarzom. Z wyglądu może przypominać lawendę, a jej zapach przyciąga sporą rzeszę mruczków. Ma prozdrowotne właściwości zarówno dla ludzi jak i niektórych zwierząt. Koty ją kochają, a czy psy powinny jeść kocimiętkę? Odpowiedź może niejednego z was zaskoczyć. 

Kocimiętka - co to właściwie jest?

Na początku odpowiedzmy sobie na pytanie czym właściwie jest kocimiętka. Ta urokliwe słowo określa nic innego jak roślinę uprawianą w celach estetycznych i ozdobnych. Swoim wyglądem przypomina lawendę — ma jasnozielone liście i fioletowe ubarwienie kwiatów. Rodzaj tego zioła wywodzi się z rodziny jasnotowatych i obejmuje blisko 300 gatunków, takich jak np. powszechnie znana nam mięta czy melisa.

Kocimiętka znana jest ze swoich właściwości uspakajających. Wszystko za sprawą zawartej w niej substancji zwanej nepetalaktonem. Jest to olejek eteryczny wydzielany z liści. Działa jak kocie feromony, dlatego też jest tak atrakcyjny dla mruczków. Świeże kwiaty kocimiętki służą do przyrządzania herbatek na wyciszenie, a suszone wykorzystywane są do wszelkich akcesoriów dla kotów, np. zabawek.  A czy psy mogą również ją jeść? Odpowiedź może zaskoczyć. 

kocimiętka.jpg
Fot. Canva/_Alicja_ 
Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą? W ten sposób daje ważny znak Oprawca zwierząt stanął przed sądem. Po dwóch latach usłyszał wyrok

Czy psy mogą jeść kocimiętkę?

Jak się okazuje, kocimiętka ma nie tylko pozytywny wpływ na mruczących towarzyszy. Nepeta, bo tak naukowo określana jest roślina, działa również doskonale na naszych czworonogów w problemach z nadpobudliwością. Jeśli więc zastanawiasz się, czy psy także mogą ją jeść, to odpowiedź brzmi: tak. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzić z ilością i częstotliwością spożywania rośliny

Należy podkreślić, że nepeta ma inny wpływ na psy niż na koty. Zwykle reakcja jest nieco słabsza. Dodatkowo nie działa na każdego osobnika. Uwzględnienie jej w diecie pupila, może mieć wiele korzyści, ale tylko pod warunkiem, że ilość, jaką spożyje, będzie ograniczona. 

Jakie jest pozytywne i negatywne działanie kocimiętki na psy?

Jakie są korzyści wynikające z uwzględnienia kocimiętki w psiej diecie? Oto kilka z właściwości rośliny:

 • ma działanie uspokajające;
 • ma działanie moczopędne;
 • zwalcza problemy żołądkowe;
 • wspomaga trawienie;
 • ma działanie rozkurczowe;
 • pomaga przy wzdęciach;
 • przyśpiesza gojenie ran.

Jakie są możliwe zagrożenia wynikające z uwzględnienia kocimiętki w psiej diecie? Oto kilka z nich w przypadku przedawkowania:

 • może powodować problemy z żołądkiem;
 • może powodować problemy z jelitami;
 • może wchodzić w interakcję z lekami;
 • może działać pobudzająco;
 • może stymulować macicę u suczek.

Kocimiętka nie ma toksycznych właściwości dla czworonogów i nie stanowi dla nich poważnego zagrożenia, ale należy pamiętać o umiarze. Aby zagwarantować największe bezpieczeństwo naszemu pupilowi, warto jest przed wprowadzeniem nepety do jego diety zasięgnąć rady specjalisty, do czego zachęcamy.

pies.jpg
Fot. Canva/8777334