Swiatzwierzat.pl Psy Czy można podzielić się opłatkiem z psem i kotem? Stanowisko Kościoła zaskoczy wiele osób
Dzielenie się opłatkiem, źródło: facebook.com @Parafia Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w Strykowie

Czy można podzielić się opłatkiem z psem i kotem? Stanowisko Kościoła zaskoczy wiele osób

23 grudnia 2023
Autor tekstu: Joanna Kowalska

Dzielenie się opłatkiem to czynność, której nie może zabraknąć podczas wigilijnej wieczerzy. Zgodnie z tradycją, tym tradycyjnym pokarmem powinien się podzielić każdy z każdym. Czy w czynności tej należy uwzględniać psy? W końcu w wielu polskich domach są one traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny. Jednak mnóstwo opiekunów zastanawia się nad tym, czy opłatek jest bezpieczny dla zwierząt.

Opłatek dla psa - czy to dobry pomysł?

Dzielenie się opłatkiem jest nieodłącznym elementem Wigilii w wielu polskich domach. Czynność ta symbolizuje pojednanie i przebaczenie. Dlatego tym tradycyjnym pokarmem powinien podzielić się każdy z każdym członkiem rodziny. Nic dziwnego, więc że niejeden właściciel psa w okresie świątecznym zastanawia się nad tym, czy poczęstowanie pupila opłatkiem jest dla niego bezpieczne. W końcu zwierzaki to pełnoprawni członkowie rodziny, którzy również biorą udział w wigilijnej wieczerzy.

W wielu zestawach opłatkowych znaleźć można kolorowe arkusze. Zielone przeznaczone są dla zwierząt roślinożernych (np. bydła, koni), natomiast różowe dla drapieżników, czyli między innymi dla psów. Co warto wiedzieć, zanim podzielisz się ze swoim pupilem symbolem pojednania i przebaczenia?

pexels-elina-fairytale-5859807.jpg
Wiele psów w święta tylko czeka na to, aby zjeść coś pysznego. Źródło: pexels.com @Elina Fairytale
Wyjątkowe pomysły na prezenty dla Twojego pupila. Uszczęśliwisz nie tylko jego, ale też siebie

Czy pies może zjeść opłatek?

Tradycyjny opłatek składa się wyłącznie z wody i mąki pszennej. Kolorowe arkusze zawierają dodatkowo jedynie niewielkie ilości barwników spożywczych, które są nieszkodliwe dla zdrowia. W związku z tym, że skład tego wyjątkowego pokarmu jest bardzo prosty, jest on zupełnie nieszkodliwy dla zdecydowanej większości psów. Dlatego bez obaw możesz poczęstować nim swojego czworonoga .

Warto pamiętać jednak o umiarze. Dzielenie się opłatkiem to symbol, a nie pomysł na świąteczny posiłek. Nie należy dopuszczać do tego, aby zwierzak miał swobodny odstęp do dużej ilości tego produktu , ponieważ jest ryzyko, że zje wszystko na raz. Może to skończyć się dolegliwościami ze strony układu pokarmowego takimi jak biegunka czy wymioty.

pexels-rdne-stock-project-6260095.jpg
Święta to intensywny czas również dla zwierząt. Źródło: pexels.com @RDNE Stock project

Opłatek może mieć różne kolory . Przyjmuje się, że ten w odcieniu zielonym przeznaczony jest dla zwierząt roślinożernych, natomiast pomarańczowo-różowy dla tych żywiących się mięsem. Katecheci i księża nie widzą nic złego, w podaniu go pupilom. Zarówno on, jak i woda święcona, którą kropi się domostwa, przedmioty, a czasem nawet zwierzęta to sakramentalia. Według wiary radości podczas Bożego Narodzenia doznają nie tylko ludzie, ale i pozostałe stworzenia. Nic więc nie stoi na drodze wspólnemu świętowaniu.

Które psy nie mogą jeść opłatka?

Podkreślić należy, że właściciele niektórych czworonogów powinni zrezygnować się z dzielenia się opłatkiem z psem. Chodzi o zwierzaki, które mają uczulenie na pszenicę . Nawet niewielkie ilości tego produktu mogą podrażnić wrażliwy układ pokarmowy alergików, więc nie warto ryzykować. Zamiast tego lepiej przygotuj dla pupila inną smaczną przekąskę, która zastąpi mu tradycyjny opłatek.

Ponadto jeżeli Twój pupil nie ma uczulenia na pszenicę, ale ma wybitnie wrażliwy układ pokarmowy, dla spokoju ducha również możesz zrezygnować z częstowania go opłatkiem.

pexels-ekaterina-chernomortseva-19487660.jpg
Źródło: pexels.com @Ekaterina Chernomortseva

Źródło: se.pl, psy.pl, zwierzaki.pl

"Mają po prostu ładnie wyglądać". Tak Polacy traktują zwierzęta egzotyczne, wstrząsająca relacja
Ufał ludziom, był przyjacielem lokalnej społeczności. Jeleń Bartek zabity przez "leśnego bandytę"
Obserwuj nas w
autor
Joanna Kowalska

Absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Technik weterynarii oraz zootechnik ze specjalizacją żywienia zwierząt gospodarskich. Prywatnie fanka ryb, aranżowania akwariów i nurkowania. 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz do mnie na mail: joanna.kowalska@iberion.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatzwierzat.pl
Psy Koty Inne zwierzęta Nasze ZOO Głosem eksperta Pozostałe quizy