Czy latem powinno się strzyc psa na krótko? Wielu z nas staje przed dylematem, ale nietrudno o pomyłkę
Czy latem powinniśmy strzyc psy? Chociaż wśród właścicieli zdania są podzielone, eksperci nie mają żadnych wątpliwości. Ten błąd popełnia wielu opiekunów. Konsekwencje mogą być poważne – może grozić mu udar. Psy w inny sposób niż ludzie radzą sobie z upałami, a odpowiednia pielęgnacja sierści jest ważnym mechanizmem chłodzącym.
Jak chłodzi się pies? Uważaj, ryzyko udaru cieplnego jest wysokie
Chociaż psy nie odczuwają ciepła ze względu na brak odpowiednich receptorów , nie oznacza to, że upały nie sprawiają im dyskomfortu . Niestety nasi czworonożni przyjaciele mają mniej mechanizmów schładzania niż ludzie . Ze względu na brak gruczołów potowych psy nie mogą oddać nadmiaru ciepła z organizmu zbyt efektywnie. Muszą znajdować inne sposoby.
Zwierzęta te chłodzą się poprzez dyszenie. Dlatego szczególnie latem powinniśmy uważać na kaganiec, który utrudnia psom ziajanie i może przyśpieszać proces przegrzania organizmu .
Czy strzyc psa na lato?
Wielu właścicieli psów popełnia ten błąd. Myślimy, że skoro nam przeszkadzają latem dłuższe włosy, to zwierzętom także będą. Nic bardziej mylnego. Czy golić psa na lato? Odpowiedź brzmi: nie. Możemy w ten sposób doprowadzić do poparzeń słonecznych , a nawet udaru .
Niektórym wydaje się, że futra psa “grzeje” i wybierają krótkie fryzury na upały. To poważny błąd. Sierść nie jest grzejącym okryciem, a bardziej izolacją . Jeśli na zewnątrz jest zimno – utrzymuje ciepło wytwarzane przez organizm i nie pozwala mu się rozproszyć. Kiedy panują upały – odgradza gorące środowisko zewnętrzne od ciała psa i nie pozwala mu się przegrzać . Działa poza tym jako bariera dla promieniowania UV , które po ogoleniu na zero może doprowadzić do poparzeń słonecznych.
Strzyżenie psa na lato – jak to zrobić u różnych psów?
Inaczej powinno się postępować u psów z sierścią podwójną i pojedynczą , w zależności od obecności podszerstka . Jak strzyc psy bez podszerstka? Przykładem ras z taką sierścią są yorki czy pudle . W ich przypadku należy zostawić włos co najmniej o długości 7mm. W przypadku, gdy ich sierść jest rzadsza, powinna być dłuższa.
Większość ras psów ma podszerstek, czyli przylegającą do skóry warstwę włosów chroniącą przed zimnem. Latem pies zaczyna ją gubić i zostaje jedynie włos okrywowy , który jako przewiewna warstwa izoluje od słońca, ale nie “dociepla”. Jak pielęgnować sierść z podszerstkiem? Ograniczmy się do lekkiego strzyżenia. Nigdy nie gólmy sierści na zero, czy nawet na krótko. Skupmy się na wyczesywaniu gubionego podszerstka i powinno to wystarczyć.
Dlaczego nie powinno się golić psów?
- podszerstek odrasta jako pierwszy, przez co niepotrzebnie dogrzewa psa ;
- odrastające włosy okrywowe zmieniają strukturę na bardziej kręconą i blokują wymianę powietrza .
Źródło: canecorsoadopcje.pl, psy.pl, lastampa.it